Losowe wpisy

spod ze spadochronem, ekstremalnie, sport

Ekstremalny sposób na nudę

Jeżeli znudziło ci się zbieranie znaczków i żadne zwycięstwo w szachach nie przynosi już satysfakcji - może czas spróbować czegoś ostrzejszego? Sporty ekstremalne to świetna okazja do oderwania się od Read more
Jerome Powell Ekantor.pl szef FED nowy szef rezerwy federalnej

Jerome Powell – kim jest szef Rezerwy Federalnej?

Lubią go zarówno Republikanie jak i Demokraci. Cieszy się zaufaniem prezydenta, całe życie sumiennie przepracował w finansach a do tego działa charytatywnie. Nowy szef Fed wygląda jak kandydat idealny.   Read more

Konstytucja biznesu – co oznacza dla początkujących przedsiębiorców?


30 kwietnia weszła w życie tzw. konstytucja biznesu – flagowy projekt Ministerstwa Rozwoju przygotowany pod okiem Mateusza Morawieckiego. Nowe przepisy wprowadzają wiele istotnych zmian dla przedsiębiorców. Również dla tych, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w biznesie. Co to dla nich oznacza?

 

Konstytucja biznesu to największa od 1989 roku reforma prawa gospodarczego. Pakiet wprowadzanych zmian ma wypełnić niedoskonałości dotychczasowych regulacji i sprawić, by Polska stała się miejscem bardziej przyjaznym przedsiębiorcom. Nie zapomniano więc w niej również o osobach, które wciąż wahają się nad rozpoczęciem działalności gospodarczej. W jaki sposób konstytucja może je do tego przekonać?

0 zł na ZUS?

Słysząc takie hasło aż trudno jest się oprzeć pokusie by już teraz zarejestrować działalność. Warto jednak wziąć głębszy wdech i przeanalizować na spokojnie art.18 Prawa przedsiębiorców, który wprowadza tak głośno zapowiadane „ulgi na start”.

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Gdyby miało się wymienić czynniki powstrzymujące przed założeniem działalności gospodarczej, to można się spodziewać, że składki na ZUS otrzymałyby dość wysokie pozycje na liście. Czy to oznacza, że teraz ten punkt można wykreślić? Nie do końca. Początkujący przedsiębiorca zostaje bowiem zwolniony jedynie z opłacania ubezpieczenia społecznego. Wciąż jednak ciąży na nim obowiązek regulowania ubezpieczenia zdrowotnego w wysokości 319,94 zł. Warto zauważyć, że przedsiębiorca może zrezygnować z tego uprawnienia. A co gdy półroczna ulga dobiegnie końca? Wówczas będzie przysługiwał dwuletni okres obniżonych składek, czyli tzw. mały ZUS.

Działalność bez konieczności rejestracji

Zwolnienie z części opłat na ZUS nie jest jedyną zmianą przewidzianą dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. Nowa konstytucja reguluje także kwestie związane z prowadzeniem działalności na niewielką skalę, czyli takich z których przychody miesięczne nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Oznacza to że osoby świadczące sporadycznie usługi (np. udzielające korepetycji) czy zajmujące się drobnym handlem nie będą miały obowiązku rejestrować się w urzędzie, a co za tym idzie – płacić składek.

Art. 5 Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. …), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

 

Konstytucja biznesu weszła w życie z dniem 30 kwietnia 2018 roku.  Reguluje ona nie tylko przepisy, ale również ustala zasady budowania relacji pomiędzy państwem a przedsiębiorstwami.


30.04.2018 12:30
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000