Losowe wpisy

rok na rynku walutowym

2017 – rok niepewności i ważnych wyborów [podsumowanie walutowe]

Początek nowego roku to doskonała okazja do tego, by podsumować wydarzenia roku ubiegłego. 2017 przejdzie do historii jako rok politycznych niepewności, wyczekiwania na decyzje banków centralnych, stawiania pytań o przyszłość Read more
Jerome Powell Ekantor.pl szef FED nowy szef rezerwy federalnej

Jerome Powell – kim jest szef Rezerwy Federalnej?

Lubią go zarówno Republikanie jak i Demokraci. Cieszy się zaufaniem prezydenta, całe życie sumiennie przepracował w finansach a do tego działa charytatywnie. Nowy szef Fed wygląda jak kandydat idealny.   Read more

Ważne zmiany dla przedsiębiorców


Prowadzący własny biznes muszą już od początku 2018 roku zachować wzmożoną czujność. Zmianom bowiem ulega nie tylko system podatkowy i ZUS, ale pojawiają się również dodatkowe opłaty, zasady ochrony danych osobowych i szumnie zapowiadana Konstytucja Biznesu.

 

Zmiany podatkowe

Pierwsza i najważniejsza to podniesiona kwota wolna od podatku – z dotychczasowej 6 600 zł na 8 000 zł. Obowiązujące w poprzednich latach progi podatkowe na poziomie 18 proc. i 32 proc. pozostają bez zmian, jednak w rozliczeniu za 2018 rok w portfelu przedsiębiorcy pozostanie więcej gotówki.

 

Progi podatkowe w 2018 roku

Dochód do 85 528 zł18 proc. stawka podatku minus kwota zmniejszająca podatek

Dochód powyżej 85 528 zł15 395 zł 04 gr + 32 proc. nadwyżki od 85 528 zł minus kwota zmniejszająca podatek

 

Warto pamiętać, że stawka 32 proc. nie jest odprowadzana od całości dochodu a jedynie od nadwyżki przekraczającej 85 528 zł.

Drugą istotną zmianą fiskalną jest wzrost limitu kosztów uzyskania przychodu w wypadku umów o dzieło. Do tej pory twórca mógł dokonać odliczeń do kwoty 42 764 zł. Od początku 2018 roku jest to aż 85 528 zł. W porównaniu ze zmianą kwoty wolnej od podatku tutaj mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją.

Wreszcie od nowego roku każdy mikroprzedsiębiorca zobowiązany jest rozliczać się z Urzędem Skarbowym za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Taki plik to zbiór danych, zawierających informacje gospodarcze z wybranego okresu, które w przystępny sposób może przetworzyć organ skarbowy. Jest on generowany za pomocą dedykowanych programów księgowych i wysyłany pocztą elektroniczną. Ma być prościej i szybciej, zarówno dla przedsiębiorców jak i urzędników.

Ekantor.pl, wymiana walut online, kantor internetowy

Zmiany w składkach ZUS

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2018 roku pociąga za sobą podniesienie obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Podwyżki składek dotyczą wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od stażu na rynku. Skład pakietu ubezpieczenia będzie wyglądać następująco:

 

SkładkaKwota
Chorobowa65,31 zł
Emerytalna520,36 zł
Rentowa213,26 zł
Wypadkowa47,98 zł
Fundusz Pracy 65,31 zł
RAZEM: 912,22 zł (wcześniej 875,28 zł)

 

Do powyższych należy doliczyć składkę zdrowotną, której wysokość będzie uzależniona od raportu Głównego Urzędu Statystycznego wyznaczającego przeciętny poziom wynagrodzenia.

Na pocieszenie przedsiębiorców ZUS wprowadził indywidualny rachunek subkonta dla każdego płatnika. Teraz wystarczy wykonać jeden przelew a system sam wyliczy odpowiednie składowe. Informacje o spersonalizowanym rachunku każdy płatnik otrzyma za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych

Wiele firm obawia się komplikacji z nim związanych. Na szczęście RODO, bo taki jest oficjalny skrót rozporządzenia, zacznie obowiązywać dopiero 25 maja 2018 roku – jest jeszcze zatem trochę czasu na przygotowanie.

Czym dokładnie jest RODO? To, dostosowany do norm unijnych, zbiór norm i nakazów dla firm przetwarzających dane osobowe. Innymi słowy – nasze dane personalne z programów lojalnościowych albo newsletterów będą bezpieczniejsze. Dodatkowo każdy podmiot zbierający takie informacje będzie zobowiązany do prowadzenia Rejestru Czynności Przetwarzania, przedstawianego do kontroli odpowiednim służbom.

Konstytucja Biznesu

Ma to być największa rewolucja w prawie gospodarczym od ponad trzydziestu lat. Postawi przedsiębiorcę w roli partnera a nie petenta w relacji z urzędami i stworzy fundament prawa gospodarczego. Jej podstawowe założenia to:

 • wprowadzenie jednolitego i transparentnego prawa dla osób prowadzących działalność gospodarczą
 • utworzenie stanowiska Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
 • utworzenie tzw. działalności nierejestrowej i ulgi na start (rozpocznie działanie od 31 marca 2018)
 • stopniowa likwidacja numerów REGON
 • wprowadzenie dogodnych i szybkich kanałów kontaktu z urzędami drogą elektroniczną

Konstytucja Biznesu ma powstać w rezultacie ujednolicenia i poprawy ponad 120 ustaw a jej kolejne elementy będą sukcesywnie wprowadzane do końca 2018 roku.

 

Rok 2018 będzie bez wątpienia wymagał od przedsiębiorców wiele uwagi – zarówno w kwestiach prawnych jak i podatkowych. Czas pokaże, czy szumnie zapowiadane zmiany osiągną zamierzony sukces.

 

Zobacz również:

Jak wystawić fakturę dla zagranicznego odbiorcy z UE?


02.03.2018 15:23
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000