podatki, zmiany, przedsiębiorcy, firma, Ekantor.pl
2 marca 2018,  15:27

Ważne zmiany dla przedsiębiorców

5/5 (1)

Prowadzący własny biznes muszą już od początku 2018 roku zachować wzmożoną czujność. Zmianom bowiem ulega nie tylko system podatkowy i ZUS, ale pojawiają się również dodatkowe opłaty, zasady ochrony danych osobowych i szumnie zapowiadana Konstytucja Biznesu.

Zmiany podatkowe

Pierwsza i najważniejsza to podniesiona kwota wolna od podatku – z dotychczasowej 6 600 zł na 8 000 zł. Obowiązujące w poprzednich latach progi podatkowe na poziomie 18 proc. i 32 proc. pozostają bez zmian, jednak w rozliczeniu za 2018 rok w portfelu przedsiębiorcy pozostanie więcej gotówki.

[table id=3 /]

Warto pamiętać, że stawka 32 proc. nie jest odprowadzana od całości dochodu a jedynie od nadwyżki przekraczającej 85 528 zł.

Drugą istotną zmianą fiskalną jest wzrost limitu kosztów uzyskania przychodu w wypadku umów o dzieło. Do tej pory twórca mógł dokonać odliczeń do kwoty 42 764 zł. Od początku 2018 roku jest to aż 85 528 zł. W porównaniu ze zmianą kwoty wolnej od podatku tutaj mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją.

Wreszcie od nowego roku każdy mikroprzedsiębiorca zobowiązany jest rozliczać się z Urzędem Skarbowym za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Taki plik to zbiór danych, zawierających informacje gospodarcze z wybranego okresu, które w przystępny sposób może przetworzyć organ skarbowy. Jest on generowany za pomocą dedykowanych programów księgowych i wysyłany pocztą elektroniczną. Ma być prościej i szybciej, zarówno dla przedsiębiorców jak i urzędników.

Zmiany w składkach ZUS

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2018 roku pociąga za sobą podniesienie obciążeń związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Podwyżki składek dotyczą wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od stażu na rynku. Skład pakietu ubezpieczenia będzie wyglądać następująco:

[table id=4 /]

Do powyższych należy doliczyć składkę zdrowotną, której wysokość będzie uzależniona od raportu Głównego Urzędu Statystycznego wyznaczającego przeciętny poziom wynagrodzenia.

Na pocieszenie przedsiębiorców ZUS wprowadził indywidualny rachunek subkonta dla każdego płatnika. Teraz wystarczy wykonać jeden przelew a system sam wyliczy odpowiednie składowe. Informacje o spersonalizowanym rachunku każdy płatnik otrzyma za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych

Wiele firm obawia się komplikacji z nim związanych. Na szczęście RODO, bo taki jest oficjalny skrót rozporządzenia, zacznie obowiązywać dopiero 25 maja 2018 roku – jest jeszcze zatem trochę czasu na przygotowanie.

Czym dokładnie jest RODO? To, dostosowany do norm unijnych, zbiór norm i nakazów dla firm przetwarzających dane osobowe. Innymi słowy – nasze dane personalne z programów lojalnościowych albo newsletterów będą bezpieczniejsze. Dodatkowo każdy podmiot zbierający takie informacje będzie zobowiązany do prowadzenia Rejestru Czynności Przetwarzania, przedstawianego do kontroli odpowiednim służbom.

Konstytucja Biznesu

Ma to być największa rewolucja w prawie gospodarczym od ponad trzydziestu lat. Postawi przedsiębiorcę w roli partnera a nie petenta w relacji z urzędami i stworzy fundament prawa gospodarczego. Jej podstawowe założenia to:

  • wprowadzenie jednolitego i transparentnego prawa dla osób prowadzących działalność gospodarczą
  • utworzenie stanowiska Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
  • utworzenie tzw. działalności nierejestrowej i ulgi na start (rozpocznie działanie od 31 marca 2018)
  • stopniowa likwidacja numerów REGON
  • wprowadzenie dogodnych i szybkich kanałów kontaktu z urzędami drogą elektroniczną

Konstytucja Biznesu ma powstać w rezultacie ujednolicenia i poprawy ponad 120 ustaw a jej kolejne elementy będą sukcesywnie wprowadzane do końca 2018 roku.

Rok 2018 będzie bez wątpienia wymagał od przedsiębiorców wiele uwagi – zarówno w kwestiach prawnych jak i podatkowych. Czas pokaże, czy szumnie zapowiadane zmiany osiągną zamierzony sukces.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *