Skarbówka zablokowanie konto firmowych
27 września 2017,  00:00

Skarbówka będzie mogła zablokować konta firmowe na 72h

Założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu są słuszne. Ma on przeciwdziałać wyłudzeniom skarbowym. Niestety nowa broń może uderzyć nie tylko w przestępców, ale również w przedsiębiorców.

 

Od tej pory urząd skarbowy będzie miał prawo zablokować rachunek bankowy przedsiębiorcy nawet na 72 h, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy. Jak zaznaczył wicepremier Morawiecki, jest to bardzo ważny projekt, który pomoże w uszczelnieniu systemu VAT.

 

Brak dostępu do środków na rachunku firmowym

Nie można dopuszczać  do sytuacji, by w systemie finansowym dochodziło do nieprawidłowości, takich jak wyłudzanie podatku VAT. I temu właśnie ma pomóc ustawa o STIR. Narzędzie spoczywać będzie w rękach szefa Krajowej Administracji Skarbowej. To on będzie odpowiedzialny za ocenę ryzyka wykorzystywania działalności banków, a także SKOK-ów.

System STIR będzie analizował dane z banków i SKOK-ów (wśród nich znaleźć się mogą dane stanowiące tajemnicę bankową lub zawodową SKOK), a także informacje publiczne przekazane z Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników.

W przypadku podejrzenia o to, że doszło do wyłudzeń z wykorzystaniem mechanizmu “karuzeli podatkowej” szef KAS będzie miał prawo zablokować środki na koncie na czas 72 godzin oraz odmówić rejestracji lub wykreślić dany podmiot, jako podatnika VAT.

 

Uczciwi przedsiębiorcy mają powód do obaw

Głos w sprawie zabrała Konfederacja Lewiatan – organizacja biznesowa, która reprezentuje interesy pracodawców zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej. Ich wątpliwości budzi m.in. kwestia blokowania konta, mogąca uderzyć również w osoby będące jedynie współwłaścicielami rachunku. Sprzeciw wywołują również kryteria, na podstawie których przeprowadzana będzie ocena ryzyka.

Kryteria ekonomiczne, geograficzne czy behawioralne w swej istocie oparte są na subiektywnych przesłankach, których ocena zależy w dużym stopniu od doświadczenia w biznesie. Tym samym operacje niestandardowe, związane z zaangażowaniem znacznych środków pieniężnych w ryzykowne inwestycje gospodarcze mogą zostać zidentyfikowane przez szefa KAS jako działania niosące ryzyko wyłudzeń skarbowych, co w konsekwencji może wywołać negatywne skutki nawet w stosunku do uczciwych podmiotów gospodarczych.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji.

 

źródła: TVN24BiS, Gazetaprawna.pl

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *