ciekawostki walutowe, bitcoin, kryptowaluty,
30 maja 2018,  10:32

5 ciekawostek walutowych, czyli o wanilii cenniejszej niż srebro

5/5 (2)

Jak co miesiąc, czołowe miejsca wśród informacji finansowych zajmują kryptowaluty i okolice. Na szczęście świat jest wielki i znaleźć w nim można również informacje o rozszerzającej się strefie euro, wenezuelskim kryzysie i lasce wanilii.

17-milionowy bitcoin wykopany

Pod koniec kwietnia 2018 najbardziej popularna kryptowaluta świata pokonała kolejną barierę – jej ilość na rynku przekroczyła 17 milionów. Z praktycznego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Liczy się jednak aspekt psychologiczny. Bitcoin ma systemowo przewidzianą ilość sięgającą 21 milionów sztuk. W miarę zbliżania się do niej wartość kryptowaluty może rosnąć. Wiadomo bowiem, że najcenniejsze jest to, czego w przyrodzie jest mało.

Bitcoin, kryptowaluta, kryptowaluty, Eknator.pl

Goldman Sachs idzie w krypto

Legendarny bank, którego wpływy wykraczają daleko poza strefę finansów, spogląda z rosnącym zainteresowaniem na rynek kryptowalut. Utworzył nawet specjalny zespół mający wprowadzić produkty powiązane z bitcoinem, na przykład kontrakty futures i kontrakty NDF, do swojej oferty. Jak na razie bank nie planuje rozpoczęcia bezpośredniego obrotu kryptowalutami. Zainteresowanie Goldman Sachs bitcoinem momentalnie podniosło wartość tej kryptowaluty o ponad 200$.

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

W Sofii zapłacimy w euro

Wiele wskazuje na to, że kolejnym krajem który wprowadzi europejską walutę będzie właśnie Bułgaria. Zdaniem tamtejszego premiera Boyko Borissova, proces adaptacyjny powinien być ukończony w przyszłym roku. Euro może być zbawieniem dla bułgarskiej gospodarki, która jest najsłabszą spośród członków Wspólnoty.

Bułgaria, Sofia, euro, Ekantor.pl

Wenezuelska inflacja poza kontrolą

To scena jak z kreskówek: słupki wartości bolivara, wenezuelskiej waluty, spadają tak gwałtownie, że komputery na giełdach nie wytrzymują i ulegają awarii. Rząd ledwo panuje nad sytuacją a kontrowersyjne plany denominacji polegającej na ucięciu trzech zer z każdej kwoty w kraju, które traktowano jeszcze kilka miesięcy temu jako żart, teraz zostają wprowadzone w życie. Podobnym żartem może wydawać się kurs bolivara wynoszący 1: 10-5 U.S. To jeden z tych żartów, z których chyba nikt się nie śmieje.

Waniliowy problem

Jest spora szansa, że niedługo najbardziej ekskluzywne będą lody o smaku… waniliowym. Choć przyzwyczailiśmy się do nich jako pewnego “standardu” sytuacja może się zmienić diametralnie. Za kilogram wanilii płaci się obecnie ponad 600$ – to więcej niż za sztabkę srebra. Winę za taki stan rzeczy ponosi cyklon Enawo, który rok temu zrujnował plantacje na Madagaskarze. Z wyspy pochodziło około 75% światowego surowca, nic więc dziwnego że w obliczu braku dostaw jego ceny poszybowały w górę.

wanilia, cena wanilii, Ekantor.pl

Jeden komentarz “5 ciekawostek walutowych, czyli o wanilii cenniejszej niż srebro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *