Losowe wpisy

Autostopem w świat, Meksyk - Kuba

W świat z Ekantor.pl #2: Autostopem na Kubie i w Meksyku

Mateusz Koszela podróżnik i autor bloga Autostopem w świat sportu, po miesiącu spędzonym w Ameryce Łacińskiej przysyła nam pierwszą relację ze swojej wizyty na Kubie i w Meksyku. Podpowiada, czego Read more
spread walutowy

Spread walutowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Każdy kto choć raz wymieniał walutę spotkał się z pojęciem spreadu walutowego. Szczególnie głośno zrobiło się o nim w kontekście kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Polacy uświadomili sobie wtedy, Read more

Intrastat – co to jest, jak działa i co oznacza dla przedsiębiorców?


Od kiedy handel wewnątrz Wspólnoty został przepisami zbliżony do obrotu krajowego, instytucje statystyczne przestały mieć możliwość zbierania danych o przepływie towarów. Aby tę lukę wypełnić stworzono Intrastat – narzędzie monitorujące przywóz i wywóz dobór na terenach UE.

 

W najprostszym ujęciu Intrastat to system statystyczny, pozwalający zbierać dane na temat transakcji przeprowadzanych między krajami Unii Europejskiej. Jednak wielu przedsiębiorców prowadzących interesy z partnerami z zagranicy nigdy z Intrastatem się nie zetknęła. Dlaczego?

Jak działa Intrastat?

Zgłoszeniu do Intrastat podlega przepływ towarów wewnątrz Wspólnoty z jednego kraju członkowskiego do drugiego. Jeżeli przykładowo importujemy towar z Niemiec do Polski to zgłoszenia należy dokonać w obu krajach. Obowiązuje ono również wtedy kiedy podczas transportu towary opuszczą granice Unii. Przykładowo, przewożąc produkty z Niemiec do Włoch przez Szwajcarię zgłoszenie do Intrastat musi nastąpić w Niemczech i we Włoszech.

Niektórzy przedsiębiorcy, mimo prowadzenia handlu z zagranicą, nie spotkali się jednak dotąd z deklaracjami Intrastat. Wynika to z dwóch powodów: część towarów jest ustawowo zwolniona z obowiązku sprawozdawczego; dla pozostałych istnieją progi statystyczne, poniżej których nie jest wymagana deklaracja Intrastat.

Co oznacza Intrastat dla przedsiębiorców?

Wspomniane progi statystyczne to nic innego jak pułap obrotów towarowych z krajami UE, których przekroczenie (w danym roku kalendarzowym) skutkuje objęciem obowiązkiem sprawozdawczym, począwszy od miesiąca w którym doszło do przekroczenia.

Istnieją dwa progi statystyczne: podstawowy i szczegółowy. Różnią się między sobą znacząco wartością dopuszczalnych obrotów a ich poziomy ogłasza na początku każdego roku w rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie badań statystycznych statystyki publicznej.

Próg podstawowy zawiera informacje ogólne na temat przewożonych towarów, ich ilość oraz wartość. Próg szczegółowy dodaje do powyższych danych warunki dostawy, kody produktów i precyzyjne wartości finansowe. Co ważne, przy obu progach statystycznych osobno rozliczane są import i eksport a deklaracja obejmuje tylko kierunek w którym przekroczono wartość urzędową.

Przedsiębiorca, który zostanie objęty obowiązkiem złożenia deklaracji Intrastat ma czas do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu kiedy doszło do przekroczenia progu. Informacje o obrocie towarami może przesłać drogą elektroniczną lub tradycyjną. Organem odpowiedzialnym w Polsce jest Izba Celna w Szczecinie. Jak zwykle w wypadku formalności finansowych tak i tutaj nie warto zaniedbać obowiązków. Kary za nieterminowe złożenie deklaracji zaczynają się od 3 tys. zł za każdy miesiąc nierozliczony.

 

Deklaracje Intrastat nie są przesadnie uciążliwe. Prowadząc wymianę handlową z zagranicą warto jednak mieć na uwadze obowiązujące w danym roku progi statystyczne aby nie narazić się na przypadkową karę.

Jak wystawić fakturę dla odbiorcy z UE?


12.03.2018 07:59
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000