podróż, nocleg, rezerwacja noclegów, booking, airbnb, wymiana walut, Ekantor.pl
22 października 2018,  11:00

Booking czy Airbnb? Co wybrać gdy wybieramy się za granicę?

4.5/5 (16)

Niby oba serwisy zajmują się tym samym – pośredniczą w rezerwacji miejsc noclegowych przez internet – ale każdy z nich robi to na swój sposób. Różnice dotyczą nie tylko bazy hotelowej czy metod płatności ale sięgają dużo głębiej.

Planujesz urlop w Hiszpanii i szukasz noclegu – oczywiście online. Ciężko sobie obecnie wyobrazić inną metodę znalezienia miejsca do spania na odległość. Oczywiście, pierwsze wyniki wyszukiwania w google prowadzą do serwisów Airbnb i booking.com. Oba prezentują zupełnie inną bazę noclegową, ceny a nawet warunki pobytu. Sprawdźmy na czym polegają te różnice i jak mogą wpłynąć na Twój urlop.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

Hotele kontra stancje

Najważniejszą różnicą pomiędzy oboma serwisami jest baza noclegowa. Booking.com posiada głównie oferty hoteli, pensjonatów i sanatoriów – miejsc nastawionych na dużą turystykę, rozpoznawalnych, ale często dość sztampowych. Airbnb koncentruje się na pośredniczeniu w wynajmie od osób prywatnych – pokoi, mieszkań czy domów, które ktoś chce odstąpić na jakiś czas turystom. Mogą być położone w zupełnie dzikich czy niedostępnych miejscach, ale ich standard również może się nieco różnić od hotelowego.

Kiepski pokój albo marudny gość

Istotną rolę w podejmowaniu decyzji o rezerwacji stanowią opinie tych, którzy dane miejsce już odwiedzili. Oba serwisy dość mocno i rzetelnie podchodzą do kwestii recenzji przy czym booking pozwala szeroko komentować wynajęte noclegi a airbnb dodaje do tego możliwość wystawienia opinii o turyście, który z owego noclegu korzystał. To z kolei może w istotny sposób wpłynąć na Twój pobyt – bo zostawienie bałaganu, do którego poniekąd przyzwyczaiła nas obsługa w hotelach nie spodoba się wynajmującym na airbnb.

Sprawdź Gdzie szukać domów na wakacje za granicą? 8 najlepszych portali

Bezpieczne reguły czy wolność bez gwarancji

Różnice sięgają też głębiej. Doba hotelowa kończy się o określonej godzinie a jej nieprzestrzeganie może przynieść dodatkowe koszty. W airbnb, wynajmując pokój czy mieszkanie od osoby prywatnej, można indywidualnie dogadać się co do godzin pobytu a w dzień wyjazdu nikt Cię nie będzie pośpieszał. Z drugiej strony, jeśli w pokoju hotelowym zepsuje się klimatyzacja albo telewizor to odpowiednie służby naprawią go dosyć szybko. W noclegach prywatnych zależy to wyłącznie od dobrej woli właściciela. Podobnie jest z rezerwacją – raczej rzadko zdarza się, żeby hotel czy sam z siebie odwołał czyjś planowany pobyt natomiast w airbnb jest to możliwe, chociaż ze względu na związane z tym kary raczej mało prawdopodobne.

Co jest lepsze – booking czy airbnb?

Na to pytanie internet nie daje jednoznacznej odpowiedzi – bo też jej być nie może. Oba serwisy różnią się znacznie i spełniają nieco inne role. Jeżeli więc poszukujesz noclegu w typie biznesowym – booking będzie korzystniejszym wyborem. Jeżeli wolisz bardziej kumpelską atmosferę z mniejszą ilością zobowiązań i formalności – śmiało sięgaj po airbnb.

Warto przeczytać

Jeden komentarz “Booking czy Airbnb? Co wybrać gdy wybieramy się za granicę?

 • Przeczytałeś – wtedy działa XEvil 5.0.

  Chcesz opublikować swój promo do 12.000.000 (12 miliony!) strony internetowe? Nie ma problemu – z nowym kompleksem oprogramowania „XEvil 5.0 + XRumer 19.0.8”!
  Blogi, fora, tablice, sklepy, księgi gości , sieci społecznościowe-dowolne silniki z dowolnymi captchas!
  XEvil jest również kompatybilny z dowolnymi programami i skryptami SEO/SMM i może akceptować captcha z dowolnego źródła. Po prostu spróbuj! 😉

  Pozdrawiam, MashaKeFew9332

  P.S. Dostępne są ogromne rabaty (do 50%!) za krótką recenzję XEvil na dowolnym popularnym forum lub platformie. Po prostu zapytaj oficjalnego wsparcia dla zniżki!

  http://XEvil.Net/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *