Losowe wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Kryzysy finansowe są trwale wpisane w krajobraz krajowego rynku pieniężnego. Mogą wpłynąć na niego czynniki zewnętrzne (źle sterowana polityka finansowa czy niewydolność systemu finansowego) oraz wewnętrzne (cykl koniunkturalny). Nawet najbardziej Read more
jakość, produkt, zakupy, sklep internetowy, sklep stacjonarny, Ekantor.pl

Jakość jakości nierówna – czyli jak kupować by dostać to, czego oczekujesz?

Zakupy XXI wieku przypominają grę strategiczną, w której konsument startuje z gorszej pozycji. Chcąc wyjść na prowadzenie, musi wykazać się umiejętnością czytania etykiet, rozszyfrowywania promocji, porównywania cen a także odpowiednią Read more

Jak wystawić fakturę dla odbiorcy z UE?


Prowadzisz firmę i po raz pierwszy masz rozliczyć się z kontrahentem z zagranicy? To nic trudnego. Wystawienie faktury dla klienta z Unii Europejskiej zajmie Ci tylko chwilę.

W praktyce faktura dla zagranicznego klienta niewiele się różni od tej wystawianej rodzimym odbiorcom. By ją przygotować wystarczy pamiętać tylko o trzech istotnych kwestiach.

Krok 1:
rejestracja do VAT-UE

Bez wizyty w urzędzie się nie obędzie. Aby dokonać rejestracji do celów VAT UE należy złożyć wniosek VAT-R, w którym uzupełnia się część C.3. Na podstawie wniosku i po spełnieniu wymagań otrzymamy numer NIP UE, który uprawnia do zawierania transakcji zagranicznych z kontrahentami z całej Unii.

Krok 2:
określenie miejsca świadczenia usług

Mając uprawnienia urzędowe możemy już przejść do wystawiania faktury. Pierwszą i najistotniejszą sprawą jest określenie miejsc, a gdzie usługa będzie formalnie świadczona. Jest to ważne ze względu na rozliczenie podatku VAT.

Wyznacznikiem zawsze jest usługobiorca. W zależności od jego statusu może to być:

 • siedziba działalności usługobiorcy
 • miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy
 • jeżeli powyższe są niemożliwe do określenia – miejsce zamieszkania lub stałego pobytu usługobiorcy

Od powyższych istnieje szereg wyjątków dotyczących m.in. branży turystycznej, transportowej czy gastronomicznej. Szczegóły można znaleźć w ustawie o VAT w art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.

Określenie miejsca świadczenia usług nie dotyczy również faktur eksportowych – są one wystawiane na tych samych zasadach co krajowe faktury VAT.

Krok 3:
zagraniczna faktura – wypełnienie właściwych danych

Zarówno fakturę dotyczącą świadczenia usług, jak i obrotu towarami wystawia się w oparciu o identyczne dane co faktury rodzime. Jedyną różnicą jest konieczność umieszczenia numeru VAT UE nabywcy i odbiorcy. Aby sprawdzić aktywny VAT można skorzystać z europejskiego systemu VIES.
Istotne jest również wpisanie odpowiedniej stawki podatkowej szczególnie w wypadku wystawiania faktury za usługi w oparciu o wyznaczniki zawarte w kroku drugim.

 

Obsługa kontrahentów z Unii Europejskiej nie powinna być trudna dla polskich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że wiele z czynności obliczeniowych mogą wykonywać dedykowane programy księgowe.

 

Zobacz również:

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

10 aplikacji na Android, które pomogą w prowadzeniu biznesu – część I


08.02.2018 12:39
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!