Losowe wpisy

Firma budowlana

Firmy budowlane – jak wejść na zagraniczny rynek i zacząć zarabiać w EURO

Sytuacja polskich firm budowlanych nie prezentuje się optymistycznie. Duża konkurencja, brak nowych inwestycji oraz niemożność odzyskania zaległości - to tylko część problemów, z którymi boryka się ten sektor. Wiele firm, Read more
Praca, zmiany w kodeksie pracy

Obowiązkowy urlop i niższe premie – rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy

Elastyczna ilość dni urlopu wypoczynkowego oraz brak możliwości wykorzystania ich w następnych latach - to tylko część proponowanych zmian. Jesienią wiceminister Marcin Zieleniecki przedstawił pomysły na udoskonalenie kodeksu pracy. Na Read more

Jak wystawić fakturę dla odbiorcy z UE?


Prowadzisz firmę i po raz pierwszy masz rozliczyć się z kontrahentem z zagranicy? To nic trudnego. Wystawienie faktury dla klienta z Unii Europejskiej zajmie Ci tylko chwilę.

W praktyce faktura dla zagranicznego klienta niewiele się różni od tej wystawianej rodzimym odbiorcom. By ją przygotować wystarczy pamiętać tylko o trzech istotnych kwestiach.

Krok 1:
rejestracja do VAT-UE

Bez wizyty w urzędzie się nie obędzie. Aby dokonać rejestracji do celów VAT UE należy złożyć wniosek VAT-R, w którym uzupełnia się część C.3. Na podstawie wniosku i po spełnieniu wymagań otrzymamy numer NIP UE, który uprawnia do zawierania transakcji zagranicznych z kontrahentami z całej Unii.

Krok 2:
określenie miejsca świadczenia usług

Mając uprawnienia urzędowe możemy już przejść do wystawiania faktury. Pierwszą i najistotniejszą sprawą jest określenie miejsc, a gdzie usługa będzie formalnie świadczona. Jest to ważne ze względu na rozliczenie podatku VAT.

Wyznacznikiem zawsze jest usługobiorca. W zależności od jego statusu może to być:

 • siedziba działalności usługobiorcy
 • miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy
 • jeżeli powyższe są niemożliwe do określenia – miejsce zamieszkania lub stałego pobytu usługobiorcy

Od powyższych istnieje szereg wyjątków dotyczących m.in. branży turystycznej, transportowej czy gastronomicznej. Szczegóły można znaleźć w ustawie o VAT w art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.

Określenie miejsca świadczenia usług nie dotyczy również faktur eksportowych – są one wystawiane na tych samych zasadach co krajowe faktury VAT.

Krok 3:
zagraniczna faktura – wypełnienie właściwych danych

Zarówno fakturę dotyczącą świadczenia usług, jak i obrotu towarami wystawia się w oparciu o identyczne dane co faktury rodzime. Jedyną różnicą jest konieczność umieszczenia numeru VAT UE nabywcy i odbiorcy. Aby sprawdzić aktywny VAT można skorzystać z europejskiego systemu VIES.
Istotne jest również wpisanie odpowiedniej stawki podatkowej szczególnie w wypadku wystawiania faktury za usługi w oparciu o wyznaczniki zawarte w kroku drugim.

 

Obsługa kontrahentów z Unii Europejskiej nie powinna być trudna dla polskich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że wiele z czynności obliczeniowych mogą wykonywać dedykowane programy księgowe.

 

Zobacz również:

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

10 aplikacji na Android, które pomogą w prowadzeniu biznesu – część I


08.02.2018 12:39
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000