blog-faktura-eu-jak-wystwic-fakture-zagranicznemu-odbiorcy-ekantor
8 lutego 2018,  09:41

Jak wystawić fakturę dla odbiorcy z UE?

5/5 (3)

Prowadzisz firmę i po raz pierwszy masz rozliczyć się z kontrahentem z zagranicy? To nic trudnego. Wystawienie faktury dla klienta z Unii Europejskiej zajmie Ci tylko chwilę.

W praktyce faktura dla zagranicznego klienta niewiele się różni od tej wystawianej rodzimym odbiorcom. By ją przygotować wystarczy pamiętać tylko o trzech istotnych kwestiach.

Krok 1: rejestracja do VAT-UE

Bez wizyty w urzędzie się nie obędzie. Aby dokonać rejestracji do celów VAT UE należy złożyć wniosek VAT-R, w którym uzupełnia się część C.3. Na podstawie wniosku i po spełnieniu wymagań otrzymamy numer NIP UE, który uprawnia do zawierania transakcji zagranicznych z kontrahentami z całej Unii.

Krok 2: określenie miejsca świadczenia usług

Mając uprawnienia urzędowe możemy już przejść do wystawiania faktury. Pierwszą i najistotniejszą sprawą jest określenie miejsc, a gdzie usługa będzie formalnie świadczona. Jest to ważne ze względu na rozliczenie podatku VAT.

Wyznacznikiem zawsze jest usługobiorca. W zależności od jego statusu może to być:

  • siedziba działalności usługobiorcy
  • miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy
  • jeżeli powyższe są niemożliwe do określenia – miejsce zamieszkania lub stałego pobytu usługobiorcy

Od powyższych istnieje szereg wyjątków dotyczących m.in. branży turystycznej, transportowej czy gastronomicznej. Szczegóły można znaleźć w ustawie o VAT w art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.

Określenie miejsca świadczenia usług nie dotyczy również faktur eksportowych – są one wystawiane na tych samych zasadach co krajowe faktury VAT.

Krok 3: zagraniczna faktura - wypełnienie właściwych danych

Zarówno fakturę dotyczącą świadczenia usług, jak i obrotu towarami wystawia się w oparciu o identyczne dane co faktury rodzime. Jedyną różnicą jest konieczność umieszczenia numeru VAT UE nabywcy i odbiorcy. Aby sprawdzić aktywny VAT można skorzystać z europejskiego systemu VIES.
Istotne jest również wpisanie odpowiedniej stawki podatkowej szczególnie w wypadku wystawiania faktury za usługi w oparciu o wyznaczniki zawarte w kroku drugim.

Obsługa kontrahentów z Unii Europejskiej nie powinna być trudna dla polskich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że wiele z czynności obliczeniowych mogą wykonywać dedykowane programy księgowe.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *