24 stycznia 2018,  14:44

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

5/5 (4)

Nowy rok, nowy ja. Jedni zaczynają się zdrowo odżywiać, inni planują podróże, a Ty postanowiłeś skończyć z pracą na etacie i rozpocząć działalność na własny rachunek. Pomysł jest, chęci są, tylko pieniędzy jakoś brak. Czy powinieneś więc zapomnieć o prowadzeniu firmy?

To było oczywiście pytanie retoryczne. Jeżeli z tak błahego powodu, jak brak środków na start, chcesz odsunąć myśl o własnym biznesie o kolejny rok, to może po prostu nie nadajesz się na bycie przedsiębiorcą? (nie oznacza to jednak, że nie możesz zapewnić sobie świetlanej przyszłości w inny sposób)

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

W końcu człowiek przedsiębiorczy to ten, który chętnie podejmuje się różnych inicjatyw i potrafi znaleźć sposób na ich realizację. Jesteś taką osobą? Jeżeli nie to zmień to. I to natychmiast, w zamian podpowiemy Ci gdzie możesz zdobyć pieniądze na własną działalność.

1. Dofinansowanie z Unii - Fundusze Europejskie na rozwój firmy

Zapytaj znajomych prowadzących działalność, o to skąd możesz pozyskać fundusze na start. Zapewne zgodnie odpowiedzą – z Unii. Jednak, gdy tych samych znajomych zapytasz czy skorzystali z możliwości jakie daje UE, to najprawdopodobniej równie zgodnie będą oni kiwać przecząco głową. Ale słyszeli. Słyszeli, że ktoś tam napisał wniosek i pieniądze otrzymał. I że trzeba się naprawdę postarać, aby NIE DOSTAĆ wsparcia.

Możliwości na pozyskanie Funduszy z Unii Europejskiej jest wiele. Jakie? To zależy. Przede wszystkim od twojej sytuacji na rynku pracy oraz pomysłu na biznes. Wszystkie informacje na temat pozyskiwania środków z UE można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich, gdzie znajdują się szczegółowe instrukcje. Powstała również animacja, która doskonale objaśnia kto, gdzie i po co może ubiegać się o pomoc.

Zaznaczamy jednak, że wcale nie jest tak łatwo, jak inni mówią. Unia nie szasta pieniędzmi na prawo i lewo, więc trzeba się o nie postarać i stanąć niekiedy w bardzo długiej kolejce. W dodatku dofinansowania z UE nie należy traktować jako bezzwrotnej pożyczki. Trzeba również pilnować by w terminie wywiązać się z poszczególnych punktów zawartych we wniosku. W przeciwnym wypadku pieniądze będzie trzeba zwrócić z odsetkami.

Więcej informacji:


2. Dotacje z Urzędu Pracy - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

dotacja, dofinansowanie z urzędu pracy na własny biznes

Jeżeli stwierdziliśmy, że środki z Unii Europejskiej to niekoniecznie to czego szukamy, to no cóż, trzeba kontynuować szukanie. Poza Unią popularnym sposobem na pozyskanie pieniędzy jest skorzystanie z dotacji Urzędu Pracy. Są to środki przyznawane jednorazowo i bezzwrotnie. Bezzwrotnie pod warunkiem, że wywiążemy się z umowy. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z ciężkostrawnymi dla portfela konsekwencjami.  Warto zwrócić uwagę na fakt, że tego rodzaju fundusze przeznaczone są wyłączenia na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Otrzymanie dotacji uzależnione jest od wielu kryteriów m.in. osoba starająca się o przyznanie środków musi posiadać status osoby bezrobotnej.

Więcej informacji:

 • strona Urzędu Pracy w Twoim mieście

3. Kredyt w banku na start - skorzystaj z COSME

Jak trwoga to do… banku. Pieniądze z dofinansowania i dotacji kuszą, ale wymagań jest wiele, a formalności jeszcze więcej. Być może szybciej uda się załatwić sprawę z bankiem? W ofercie instytucji znaleźć można kredyty od pierwszego dnia działalności. Pieniądze pożyczane są na dowolny cel i właściwie dopóki regularnie spłacamy raty, to nikt nie będzie cię z niczego rozliczał. Zaufanie banków jest jednak ograniczone. Często wymagają  zabezpieczenia, np. nieruchomością, a to w przypadku młodego przedsiębiorcy może okazać się trudne. Jednak i tutaj z pomocą może przyjść Unia. W Polsce jest możliwość skorzystania z preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców w ramach programu COSME. Przystąpiło do niego 9 banków komercyjnych oraz kilkadziesiąt banków spółdzielczych, które oferują preferencyjne kredyty do równowartości 150 tysięcy euro. Oferta przeznaczona jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Więcej informacji:


4. Lokalny Fundusz Pożyczkowy - jak zdobyć pieniądze?

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj? W przypadku firm ten zwyczaj rzadko obowiązuje, jeżeli jednak boisz się wziąć kredyt w banku, może rozwiązaniem dla Twojej działalności okaże się nieskooprocentowa pożyczka z Lokalnego Funduszu Pożyczkowego? W ramach projektu „Samorządowa Polska” część gmin zdecydowała się uruchomić lokalne instytucje finansowe, które udzielają pożyczek mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, które prowadzić będą inwestycję w danym regionie. W ten sposób można uzyskać dodatkowe środki na m.in. utworzenie nowych miejsc pracy czy zakup maszyn.

Więcej informacji:


5. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprise, czyli JEREMIE

To kolejny pomysł realizowany z inicjatywy UE, a konkretniej Komisji Europejskiej. Ma on pomóc uzyskać wsparcie mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, ale także firmom, które dopiero wkraczają na rynek. Na czym ma ona polegać? Przede wszystkim na dofinansowaniu w postaci kredytu, pożyczki czy poręczenia dla podmiotu, który w innej sytuacji mieć problem z uzyskaniem dodatkowych funduszy, np. z powodu braku historii kredytowej czy nie posiadania zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

Skorzystać z programu mogą osoby prowadzące działalność w następujących województwach: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, łódzkie oraz mazowieckie.

Więcej informacji:


5. DE MINIMIS

Unia, Unia, Unia, a czy przedsiębiorcy mogą również liczyć na państwo? Mogą. Pomoc de minimis jest właśnie formą wsparcia ze strony państwa. Decydując się na takie rozwiązanie nie otrzymasz jednak bezpośrednio gotówki ze Skarbu Państwa. De minimis ułatwi natomiast uzyskanie kredytu w banku, ponieważ da gwarancję zabezpieczenia spłaty kredytu w przypadku problemów finansowych przedsiębiorcy.

Więcej informacji:


7. Aniołowie biznesu - dofinansowanie dla firm od biznesmanów

Nie trzeba się modlić by je dostać. Wystarczy mieć pomysł. Mianem Aniołów Biznesu nazywa się bowiem prywatnych inwestorów, którzy z różnych pobudek, niekoniecznie wyłącznie tych finansowych, decydują się własnym kapitałem wspierać przedsiębiorstwo na początku drogi. Zwykle w zamian otrzymują oni część udziałów. Znaleźć swojego Anioła nie jest jednak łatwo. Najpierw można spróbować popytać w najbliższym otoczeniu lub wśród znajomych z tej samej branży. Jeżeli metoda ta zawiedzie, warto zgłosić się do sieci zrzeszających inwestorów np. Lewiatan Business Angels.

Zastanów się jednak dwa razy nim zaczniesz opowiadać o swoim pomyśle komukolwiek, zwłaszcza jeżeli wierzysz, że Twój pomysł jest naprawdę unikalny.

Więcej informacji:


8. Fundusz Venture Capital

Przypomina nieco anielską pomoc, jednak prowadzony są na większą skalę. Inwestor oferuje finansowanie danego przedsiębiorstwa we wczesnych etapach rozwoju wraz ze wsparciem, natomiast w zamian otrzymuje część udziałów firmy. Okres takiej inwestycji trwa zwykle od 3 do 7 lat. Na ten czas inwestor staje się swego rodzajem partnerem w prowadzeniu biznesu. Później może odsprzedać akcje bądź udziały. Venture Capital jest częścią inwestycji określanych mianem Private Equity.

Więcej informacji:9. Crowdfunding - finansowanie społecznościowe Twojego pomysłu

W tym przypadku również niezwykle ważny jest pomysł. Pomysł, który porwie tłumy, choć z Crowdfundingu może skorzystać tak naprawdę każdy. No, dobrze ale co tak naprawdę kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Crowdfunding to zbiórka pieniędzy na projekt, finansowanie społecznościowe odbywające się zwykle na portalach internetowych. Przedsiębiorca otrzymuje wsparcie w postaci wpłat ze strony użytkowników sieci, a w zamian oferuje im korzyści związane z projektem. Ta forma dofinansowania jest również dobra z perspektywy marketingowej.

Więcej informacji:

Widzisz? Jeżeli naprawdę masz dość pracy na etacie, jesteś zmotywowany i masz pomysł, który do tej pory bałeś się zrealizować, to nic tylko działać. Pieniądze nie powinny być dla ciebie problemem. Tym bardziej, że sposobów na ich pozyskanie jest znacznie więcej, niż wymieniliśmy.

Powodzenia!

Warto przeczytać

5 komentarzy “Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

 • Świetny artykuł. Warto poczytać o tym lokalnym funduszu pożyczkowym bo mało kto o tym wie, a przy okazji mogę polecić też taką mądrą książkę „Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Mąż sobie bardzo chwalił bo zdobył całkiem duży kapitał na start myjni bezdotykowej :))

  • Najłatwiej chyba z tą bezzwrotną dotacją z urzędu. Też Patrycja czytałam tą pozycję. Powiedz mi proszę gdzie znalazłaś tą książkę? Ja czytałam ebooka, znalazłam go tu https://Pieniadzenastartup.pl/
   A chcę też mieć ją w wersji fizycznej 🙂

   • dziekuje Ci Malwinka za ta lekturke!
    Wlasnie dzis dostalam telefon ze moj krociutki wniosek o dotacje z UP zostal pozytywnie rozpatrzony!!! 🙂

 • Mój znajomy miał problemy w biznesie, zwracał się do banków po pożyczki…przez co stracił pieniądze i co najgorsze czas, wiec uratować firmę już się nie dało niestety.
  Dlatego w podobnej sytuacji szukałam inne wyjście. Najlepsza ofertę z tego co wyszukalam w internecie to zaproponowali „ wsparciehipoteczne „ i dostałam wypłatę środków w pare dni, to naprawdę uratowało mi sytuacje, za co jestem im baaardzo wdzięczna. Może ktoś potrzebuje, to polecam od serca. Kiedy komuś jestem wdzięczna to chce żeby jak najwiecej osób o tym wiedzieli, a tu uratowali mnie dosłownie:.. Dziękuje Panie Marcinie, jeśli kiedyś Pan to przeczyta, chociaż wątpię 🙂 Wasza klientka z Białorusi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *