Zcash – wszystko, co musisz wiedzieć o ZEC

Co to jest Zcash?

Zcash to zdecentralizowana kryptowaluta typu open-source, oferująca użytkownikom dużą prywatność oraz selektywną przejrzystość wszystkich realizowanych transakcji. Płatności Zcash są publikowane na publicznym blockchainie, ale informacje o nadawcy, odbiorcy oraz kwocie transakcji pozostają całkowicie prywatne. System Zcash oparty jest na specjalistycznych badaniach kryptograficznych. Został zaprojektowany przez wyspecjalizowany w zasadach bezpieczeństwa internetowego zespół inżynierów, na platformie opartej na bazie kodu testowanego przy okazji BitCoina. Główna poprawa w stosunku do tej słynnej kryptowaluty to zwiększenie prywatności. Zcash wykorzystuje wyłącznie najbardziej zaawansowane techniki kryptograficzne, w celu zagwarantowania ważności transakcji, bez ujawniania dodatkowych informacji na ich temat.

ZEC – historia?

Zcash-zec

W 2016 roku potokół Zerocoin został ulepszony i przekształcony w system Zerocash, a następnie rozwinięty w kryptowalutę Zcash. Rozwój ulepszeń protokołów oraz implementacja referencyjna do dziś prowadzone są przez firmę Zerocoin Electric Coin Company, potocznie zwaną Zcash Company. Twórcą oraz głównym CEO firmy Zcash jest Zooko Wilcox-O’Hearn, a założycielem zespołu kryptograf Matthew D. Green z Johns Hopkins University. Znany amerykański przedsiębiorca Roger Ver był jednym z pierwszych inwestorów firmy Zcash. W ciągu czterech początkowych lat funkcjonowania ZEC na światowym rynku kryptowalut, 20% monet utworzonych w tym okresie przeznaczono na wynagrodzenie dla założycieli. Środki podzielono między inwestorów, deweloperów oraz współpracującą z nimi fundację non-profit.

Najważniejsze cechy Zcash

Zcash zapewnia użytkownikom rozbudowane szyfrowanie zawartości transakcji. Ponieważ informacje o płatności są dodatkowo zabezpieczane, protokół wykorzystuje nową metodę kryptograficzną do weryfikacji ich ważności. Zcash używa procedury kryptograficznej będącej dowodem z wiedzą zerową ZK-SNARK, opracowanej na podstawie aktualnych danych. Konstrukcje tego typu umożliwiają sieci utrzymanie bezpiecznej księgi sald obecnych w systemie, bez jednoczesnego ujawniania zainteresowanych stron oraz zaangażowanych kwot. Zamiast publicznie prezentować wartości wydatków i transakcji, metadane są odpowiednio szyfrowane. Procedura kryptograficzna ZK-SNARK służy do udowodnienia, że w ramach przeprowadzanych działań nie doszło do kradzieży lub oszustwa. Zcash umożliwia również użytkownikom wysyłanie zwykłych publicznych płatności, które działają na zasadach zbliżonych do BitCoina.

Ile kosztuje Zcash?

Podobnie jak BTC, jednostki Zcash również pozyskiwane mogą być dzięki kopaniu. W procesie tym użytkownik nagradzany jest kryptowalutą ZEC w zamian za połączenie maszyny z siecią oraz wykorzystywanie jej do weryfikacji transakcji. Na Zcash zyskać można najwięcej wówczas, gdy jego cena rynkowa okazuje się wyższa od łącznych kosztów kopania, sprzętu oraz prądu. W początkowej fazie rozwój Zcash przebiegał bardzo podobnie do BitCoina. Protokół nawet zaprogramowany został w taki sposób, aby powstało tyle samo jednostek, czyli 21 milionów. Przez pierwsze cztery lata funkcjonowania ZEC, 50 jednostek kreowane ma być co dziesięć minut. Po upływie tego okresu ilość obniżona zostanie do 25 ZEC.

ZEC – co jeszcze musisz wiedzieć?

Płatności Zcash są publikowane w publicznej sieci blockchain, ale użytkownicy mogą korzystać z opcjonalnej funkcji prywatności, aby ukryć nadawcę, odbiorcę oraz kwotę transakcji. Zcash zapewnia prywatnym podmiotom gospodarczym opcję selektywnej jawności, umożliwiając użytkownikowi udowodnienie płatności na potrzeby audytu. Pozwala to na umożliwienie prywatnym podmiotom gospodarczym weryfikacji zgodności tranasakcji z przepisami, między innymi podatkowymi. Transakcje podlegają audytowi, ale ich ujawnienie odbywa się pod całkowitą kontrolą uczestnika. Wilcox-O’Hearn, wielokrotnie organizował wirtualne spotkania z organami ścigania w USA, w celu wyjaśnienia tych podstaw. Udowodnił tym samym, że jego kryptowaluta nie ułatwia oszustom prowadzenia nielegalnej działalności.

Data: 11.02.2018,  00:00