przepisy, prawo, konstytucja biznesu, ustawa, Ekantor.pl
30 kwietnia 2018,  12:59

Konstytucja biznesu – co oznacza dla początkujących przedsiębiorców?

5/5 (1)

30 kwietnia weszła w życie tzw. konstytucja biznesu – flagowy projekt Ministerstwa Rozwoju przygotowany pod okiem Mateusza Morawieckiego. Nowe przepisy wprowadzają wiele istotnych zmian dla przedsiębiorców. Również dla tych, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w biznesie. Co to dla nich oznacza?

Konstytucja biznesu to największa od 1989 roku reforma prawa gospodarczego. Pakiet wprowadzanych zmian ma wypełnić niedoskonałości dotychczasowych regulacji i sprawić, by Polska stała się miejscem bardziej przyjaznym przedsiębiorcom. Nie zapomniano więc w niej również o osobach, które wciąż wahają się nad rozpoczęciem działalności gospodarczej. W jaki sposób konstytucja może je do tego przekonać?

0 zł na ZUS?

Słysząc takie hasło aż trudno jest się oprzeć pokusie by już teraz zarejestrować działalność. Warto jednak wziąć głębszy wdech i przeanalizować na spokojnie art.18 Prawa przedsiębiorców, który wprowadza tak głośno zapowiadane „ulgi na start”.

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Gdyby miało się wymienić czynniki powstrzymujące przed założeniem działalności gospodarczej, to można się spodziewać, że składki na ZUS otrzymałyby dość wysokie pozycje na liście. Czy to oznacza, że teraz ten punkt można wykreślić? Nie do końca. Początkujący przedsiębiorca zostaje bowiem zwolniony jedynie z opłacania ubezpieczenia społecznego. Wciąż jednak ciąży na nim obowiązek regulowania ubezpieczenia zdrowotnego w wysokości 319,94 zł. Warto zauważyć, że przedsiębiorca może zrezygnować z tego uprawnienia. A co gdy półroczna ulga dobiegnie końca? Wówczas będzie przysługiwał dwuletni okres obniżonych składek, czyli tzw. mały ZUS.

Działalność bez konieczności rejestracji

Zwolnienie z części opłat na ZUS nie jest jedyną zmianą przewidzianą dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. Nowa konstytucja reguluje także kwestie związane z prowadzeniem działalności na niewielką skalę, czyli takich z których przychody miesięczne nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Oznacza to że osoby świadczące sporadycznie usługi (np. udzielające korepetycji) czy zajmujące się drobnym handlem nie będą miały obowiązku rejestrować się w urzędzie, a co za tym idzie – płacić składek.

Art. 5 Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2017 r. poz. 847 oraz z 2018 r. poz. …), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Konstytucja biznesu weszła w życie z dniem 30 kwietnia 2018 roku.  Reguluje ona nie tylko przepisy, ale również ustala zasady budowania relacji pomiędzy państwem a przedsiębiorstwami.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *