Bat – waluta Tajlandii

Tajlandia THB bat

Bat tajlandzki jest oficjalną jednostką monetarną Tajlandii. Jeden bat podzielić można na 100 satangów. Waluta tajlandzka oznaczana jest międzynarodowym kodem THB.

Historia bata tajlandzkiego

Historia tajlandzkiej waluty liczona jest od momentu utworzenia pierwszego środka wymiany, używanego w Tajlandii jeszcze przed pierwszym stuleciem naszej ery. Oryginalna tajlandzka waluta nazwana była tical. Nazwa ta była używana w angielskim tekście zamieszczanym na banknotach do roku 1925 i funkcjonowała jako określenie środka monetarnego od XIX wieku. Bat stał się oficjalną walutą krajową w 1897 roku, jednak używany był już wiele lat wcześniej. Obecnie na rynku funkcjonują monety o nominałach 25, 50 satangów oraz 1, 2, 5, 10 batów, a także banknoty 10, 20, 50, 100, 500, 1000 batów. Za emisję waluty odpowiedzialny jest Centralny Bank Tajlandzki.

Banknoty tajlandzkie

Obowiązujące obecnie baty tajlandzkie należą do szesnastej serii banknotów, wypuszczonej w latach 2012 – 2015. Podobnie jak w przypadku poprzedniej serii, awersy banknotów ponownie przedstawiają portret Bhumibola Adulyadeja, króla tajlandzkiego w latach 1946 – 2016. Zmieniono natomiast rewersy banknotów, na których znajdują się obecnie grafiki przedstawiające codzienność innych królów Tajlandii w okresie dzieciństwa, młodości i dojrzałości oraz związane pod względem tematycznym obiekty architektoniczne i symbole narodowe. Można pośród nich zobaczyć m.in. Króla Rama Khamhaenga Wielkiego czy Króla Chunla Chom Klao Wielkiego.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 01.09.2017,  00:00