Opłaty w bankach
19 września 2017,  00:00

Wpłatomat czy bankomat? Nieważne. I tak za to zapłacisz

Rozwój aplikacji mobilnych, intuicyjne panele, błyskawiczne przelewy oraz promocje. Banki od wielu lat starają się przekonać Klientów do transakcji bezgotówkowych. Niestety za wygodę coraz częściej żądają dodatkowych opłat. Najpierw były opłaty za pobieranie pieniędzy z bankomatów, teraz prowizję trzeba będzie zapłacić również za korzystanie z wpłatomatów. W dodatku zmiany wprowadzają nie tylko banki, ale również jedna z najpopularniejszych sieci bankomatów w Polsce. 

 

Prowizja od małych kwot w bankomatach

Wszystko za 0 złotych – hasło to staje się coraz mniej aktualne. W ofertach banków wciąż co prawda nie brakuje darmowych kont, jednak by móc się z tego cieszyć, zwykle trzeba spełnić pewne warunki.

Podobnie jest z bankomatami. Kolejne banki decydują się bowiem na wprowadzenie dodatkowych opłat za pobieranie kwot poniżej 100 złotych. W lipcu bieżącego roku taką zmianę dokonał Alior Bank. Opłatą obarczył jednak wyłącznie tzw. “niskie kwoty” podejmowane z bankomatów Euronetu. Wysokość prowizji wynosi w tym przypadku 5 złotych. Miesiąc później zmiany w tabelach dokonał również Eurobank. Za wypłaty poniżej 100 złotych w bankomatach nienależących do banku należy zapłacić 1,90 złotych.

Do prowizji za wypłaty “małych sum” zdążyli się już przyzwyczaić Klienci mBanku. Od 1 lutego za tego rodzaju transakcję należy zapłacić 1,30 zł, i to ze wszystkich bankomatów w Polsce. Darmową alternatywą w tym przypadku są wypłaty przeprowadzone w bankomacie za pomocą aplikacji BLIK oraz usługa cash back (wypłacanie gotówki podczas zakupów w wybranych punktach).

 

Wpłata środków na konto już nie będzie darmowa

We wrześniu mBank przygotował dla Klientów kolejną zmianę. Tym razem zdecydowano się nałożyć dodatkowe opłaty na wpłatę pieniędzy we wpłatomatach Euronet. Jak można przeczytać na stronie mBanku:

Od 14 listopada za każdą wpłatę pobierzemy prowizję w wysokości 0,2 %, minimum 2 zł (opłata nie będzie pobierana w urządzeniach Euronetu zlokalizowanych w placówkach mBanku). Prowizja nie dotyczy wpłat na rachunki eKonto z Pakietem Intensive, mKonto Aquarius Intensive i eMax.

Bezpłatne będzie natomiast korzystanie z urządzeń sieci mBanku, Cashline oraz Planet Cash. Bank podkreśla również, że ilość tych ostatnich została zwiększona o dodatkowe 400 maszyn w całej Polsce.

Euronet – zmniejszy limit wypłat [aktualizacja: 13.11.2017]

Euronet, jedna z największych sieci bankomatów w Polsce, również szykuje własną propozycję zmian. Planowane jest obniżeniu limitu wypłat do 1000 zł. W praktyce wciąż będzie można pobrać z urządzenia większą gotówkę, ale nie jednorazowo. Na pierwszy rzut oka zmiana wydaje się niegroźna, jednak gdy uświadomimy sobie, że za każdą wypłatę pobierana jest opłata bankowa w wysokości 1,20-1,30 zł, to zaczynamy rozumieć strategię Euronetu. Jest ona bardzo prosta – im więcej chcemy wybrać pieniędzy, tym więcej zapłacimy.

Jak zapewnia przedstawiciel firmy kwotę powyżej tysiąca złotych pobiera w Polsce tylko 5% klientów.

 

Z raportu zaprezentowanego przez PR News wynika, że na koniec II kwartału 2017 roku banki obsługiwały łącznie 32 mln rachunków osobistych, czyli o 665 tys. więcej niż więcej niż w ubiegłym kwartale. Wprowadzane w ostatnim czasie zmiany w cennikach, mogą jednak w przyszłości rzutować na te dane. Nie można wykluczyć, że Klienci zaczną zamykać mniej aktywne konta. Dodatkowo może się również nasilić zjawisko migracji pomiędzy poszczególnymi bankami.

 

Zobacz również:

https://ekantor.pl/kiedy%E2%80%8B%E2%80%8B-dojdzie%E2%80%8B%E2%80%8B-przelew-%E2%80%8B%E2%80%8Bdowiedz-%E2%80%8B%E2%80%8Bsie%E2%80%8B%E2%80%8B-jak%E2%80%8B%E2%80%8B-dlugo%E2%80%8B%E2%80%8B-musisz%E2%80%8B%E2%80%8B-czeka/

https://ekantor.pl/najbardziej-irytujaca-oplata-bankowa-jak-jej-uniknac/

https://ekantor.pl/5-pytan-na-temat-twojego-konta-osobistego-na-ktore-musisz-znac-odpowiedz/

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *