Bitcoin Cash – wszystko, co musisz wiedzieć o BCH

Co to jest Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash to w pełni zdecentralizowany system kryptowalutowy, będący rezultatem rozwidlenia bloków Bitcoina. Główną nowością oferowaną przez BCH jest zwiększenie limitu bloków do 8 MB. Umożliwia to użytkownikom skuteczniejsze wykopywanie jednostek, a także pozwala na przetwarzanie większej liczby płatności na sekundę. W porównaniu z tradycyjnym Bitcoinem, Bitcoin Cash jest w stanie zapewnić znacznie szybsze i tańsze transakcje, a także o wiele płynniejsze działanie.

BCH – historia?

Bitcoin Cash

W dniu 20 lipca 2017 roku została uaktywniona propozycja ulepszenia Bitcoina. Niektórzy członkowie społeczności uznali, że przyjęcie BIP 91 bez zwiększania limitu wielkości bloków faworyzuje osoby, które traktują Bitcoin jako inwestycję, a nie jako walutę transakcyjną. Celem projektu było zwiększenie liczby przetwarzanych transakcji poprzez zwiększenie limit rozmiaru bloku do ośmiu megabajtów. Pierwsza implementacja protokołu Bitcoin Cash o nazwie Bitcoin ABC została ujawniona przez Amaury’ego „Deadal Nix” Sécheta na konferencji Future of Bitcoin w holenderskim mieście Arnhem. Zaraz po uruchomieniu Bitcoin Cash przejął historię transakcji kryptowaluty Bitcoin, ale wszystkie późniejsze potraktowane zostały oddzielnie. Portfel kryptowalut Bitcoin Cash zaczął odrzucać transakcje BTC od 1 sierpnia 2017 roku, wykorzystując wcześniej limit czasowy do zainicjowania rozwidlenia.

Najważniejsze cechy Bitcoin Cash

Bitcoin Cash wykorzystuje do potwierdzania transakcji algorytm proof-of-work, czyli dokładnie ten sam co Bitcoin. Podstawową różnicą między nimi jest fakt, że BCH wykorzystuje rozmiar bloku 8 MB, natomiast BTC wciąż używa bloków około 1 MB. Bardziej istotne od różnic technicznych jest jednak podejście ideologiczne twórców. Według założycieli Bitcoin Cash, ich obecny projekt jest znacznie bliższy pierwotnej wizji twórcy oryginalnego Bictoina, czyli Satsoshiego Kamaoto. Nowe bloki Bitcoin cash wykopywane są co około 10 minut. Średnie transakcje gotówkowe Bitcoin kosztują jednego centa lub mniej. Sfinalizowane mogą być średnio w 10 minut, ponieważ pamięć oczekujących transakcji jest kasowana z każdym nowym blokiem. Oznacza to, że Bitcoin Cash może być używany w sposób zbliżony do prawdziwej gotówki. Dzięki temu BCH jest obecnie wykorzystywany do handlu elektronicznego, mikrotransakcji, pożyczek społecznościowych oraz wielu innych form płatności.

Ile kosztuje Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash jest obecnie trzecią kryptowalutą pod względem największej kapitalizacji. Wzrost jej cen związany jest przede wszystkim z nie do końca zrealizowanymi zapowiedziami ulepszenia tradycyjnego Btcoina, dotyczącymi m.in. ograniczenia kosztów transakcyjnych oraz zwiększenia rozmiaru bloku. W związku z tym jego posiadacze coraz częściej inwestują w Bitcoin Cash, którego jedną z najbardziej wartościowych cech jest właśnie znacznie większy rozmiar bloku. Na cenę tej kryptowaluty wpływa poziom jej uznania jako środka płatniczego. Nie bez znaczenia pozostaje mniejszy rozmiar bloku, który zwiększa łączną liczbę przeprowadzanych transakcji. Dzięki temu kryptowaluta Bitocin Cash jest nie tylko łatwiejsza do wydobycia, ale również o wiele bardziej zyskowna.

BCH – co jeszcze musisz wiedzieć?

Podobnie jak w przypadku Bitcoina głównego, adresy Bitcoin Cash mogą być używane więcej niż jeden raz. Nie powinny być jednak ponownie wykorzystywane w przypadku konieczności zachowania szczególnej prywatności transakcji. Istnieją jednak plany zmiany formatu adresu. Na niektórych giełdach kryptowaluta Bitcoin Cash oznaczana jest jako BCC, jednak prawidłowo skrót ten zarezerwowany jest przez BitConnect. Całkowita liczba jednostek BCH wynosi tyle, ile posiada ich oryginalny Bitcoin, czyli 21 000 000. Wyróżnić można około 370 aktywnych adresów tej kryptowaluty, które łącznie dysponują jednostkami wartymi ponad 10 milionów USD. Łącznie na świecie jest niemal 4 000 milionerów, którzy posiadają swój majątek w BCH. Równowartość ponad 66 000 aktywnych adresów wynosi ponad 100 000 000 dolarów.

Data: 10.02.2018,  00:00