Losowe wpisy

tanie loty, lot, samolot, bilety lotnicze, rezerwacja biletów, Ekantor.pl

Tanie loty – 8 najlepszych serwisów do rezerwacji biletów

W cenie dwóch kaw w kawiarni możesz polecieć do Norwegii. Zamiast obiadu na mieście możesz zobaczyć Barcelonę. Bilety lotnicze są obecnie niezwykle tanie. Zobacz gdzie je znaleźć i na co Read more
frank szwajcarski

„Skazany na 30 lat” – czy frankowiczom należy się pomoc? [rozmowa]

Dwa lata po historycznym uwolnieniu przez bank szwajcarski kursu franka, w Polsce wciąż nie udało się zamknąć tematu związanego z kredytami w tej walucie. Trudność stanowi znalezienie rozwiązania, które Read more

Brexit: Pytania bez odpowiedzi


Brexit, czyli decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej to dopiero początek długiej i nieznanej drogi, która będzie usiana wieloma wątpliwościami zarówno dla obywateli Wielkiej Brytanii, jak i całego świata. Do czasu oficjalnego rozstrzygnięcia, będzie pojawiało się wiele pytań, na które znaleźć odpowiedzi będzie ciężko. Pierwsze z nich pojawiły się już po zeszłotygodniowym referendum.

Kiedy nastąpi oficjalne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?

Przede wszystkim należy podkreślić, że referendum przeprowadzone 23 czerwca nie jest wiążące dla brytyjskiego rządu, jest to jedynie wyrażenie woli społeczeństwa. Na tej podstawie władze państwa członkowskiego mogą rozpocząć procedurę wyjścia z UE.

Zgodnie z treścią Traktatu Lizbońskiego „Państwo Członkowskie, które podjęło decyzję o wystąpieniu, notyfikuje swój zamiar Radzie Europy.” Dopóki to nie nastąpi nie zostanie rozpoczęta ani procedura wyjścia, ani tym bardziej negocjacje w sprawie warunków opuszczenia szeregów Unii Europejskiej. Jak czytamy dalej w artykule 50 „Traktaty przestają mieć zastosowanie do tego państwa od dnia wejścia w życie umowy o wystąpieniu lub, w przypadku jej braku, dwa lata po notyfikacji (…)”. Dla przeciętnego obywatela Wielkiej Brytanii oznacza to, że jeszcze przez minimum dwa lata nic się nie zmieni. Najszybciej Zjednoczone Królestwo utraci status państwa członkowskiego w 2018 roku.

Brexit jest trudnym tematem również z tego względu, że do tej pory żadne państwo nie zdecydowało się opuścić UE, a jedynie starało się o przystąpienie do niej. Dlatego niewykluczone jest, że po drodze mogą pojawić się jeszcze problemy formalne ze strony Wspólnoty.

Na tę chwilę wszystko zależy od brytyjskiego rządu, który jak na razie zwleka z udaniem się do Brukseli z odpowiednimi dokumentami.

Co dalej z rządem Wielkiej Brytanii?

To pytanie aktualnie zadaje sobie większość osób, która baczne obserwuje poczynania i komentarze brytyjskich polityków. Dymisja premiera Davida Camerona rozpoczęła lawinę różnych możliwych scenariuszy, które mogą nastąpić w najbliższym czasie. Zwłaszcza że jeszcze przed referendum Cameron zapowiedział, że w sytuacji Brexitu podejmie odpowiednie kroki w stronę jak najszybszego rozwiązania umowy z Unią Europejską. Niestety jego zapewnienia minęły się z rzeczywistością. Ogłaszając swoją dymisję zrzucił ten ciężar na swojego następcę, który najprawdopodobniej rozpocznie procedurę wyjścia dopiero w październiku.

Partie opowiadające się za Brexitem jednak nie spieszą się, aby wyznaczyć kandydata na nowego premiera Wielkiej Brytanii. Czasami nawet wydaje się, że wręcz uciekają od tego obowiązku. Wśród pojawiających się nazwisk nie ma pewnego faworyta. Sytuacja wewnątrz partii również nie sprzyja szybkiemu wyborowi nowego premiera. Często natomiast w prasie pojawiają się doniesienia o próbach wykluczenia Jeremy’ego Corbyna z Partii Pracy.

Kryzys w brytyjskiej polityce ma również związek z tym, że obywatele zaczęli zauważać, że obietnice dane im przed referendum prawdopodobnie nie zostaną spełnione. Oliwy do ognia dolewa również niejaka pani Nicola Sturgeon, która lobbuje za pozostaniem Szkocji w Unii Europejskiej i naciska na wzięcie pod uwagę zorganizowania drugiego referendum niepodległościowego. Mimo braku aprobaty ze strony angielskiego premiera Sturgeon znalazła poparcie wśród ministrów kilku państw członkowskich UE.

Czy imigranci powinni się obawiać o swój dalszy pobyt w Zjednoczonym Królestwie?

Przepisy dotyczące pracy w Zjednoczonym Królestwie nie przestaną obowiązywać z dnia na dzień, tylko dlatego, że Brytyjczycy w referendum podjęli decyzję o Brexicie. Do czasu formalnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nic się w tej kwestii nie zmieni. Polacy, który uczynili z Anglii swój dom, nie powinni obawiać się o utratę miejsca pracy, czy nagły nakaz opuszczenia kraju. Bynajmniej przez najbliższe dwa lata.

Już dziś możemy jednak przypuszczać, że w przyszłości Polacy, którzy będą zainteresowani pracami sezonowymi w UK będą mieli problem z dostaniem się na tamtejszy rynek pracy. Są to jednak tylko przypuszczenia, ponieważ wszystko będzie zależało od tego, co brytyjski rząd wynegocjuje w trakcie rozmów z przedstawicielami UE.

Pytań w sprawie Brexitu, prawdopodobnie będzie jeszcze przybywać. Kiedy poznany na nie odpowiedź – raczej nie prędko. Przedstawiciele UE nie chcę podejmować dyskusji nad problemem, który tak naprawdę jeszcze formalnie się nie zaistniał.

Aniela Agopsowicz, analityk walutowy Ekantor.pl


30.06.2016 15:20
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000