Cardano – wszystko, co musisz wiedzieć o ADA

Kryptowaluty zdobywają coraz większą popularność. Przyciągają przede wszystkim anonimowością i bezpieczeństwem podejmowanych operacji. Na rynku pojawiają się nowe formy wirtualnych walut. Sprawdźmy, czym jest Cardano.

Co to jest Cardano?

Cardano-adaNa rynku wirtualnych walut coraz częściej pojawia się twór określany skrótem ADA. To Cardano, czyli jedna z nowych i wciąż jeszcze bardzo świeżych kryptowalut, która zdobywa coraz większą popularność. ADA została powołana do życia jako projekt grupy IOHK, która podjęła nad tą inicjatywą współpracę z Uniwersytetem w Atenach, Edynburgu i Connecticut. Ma ona charakter naukowy i badawczy, jej wprowadzenie bowiem było poprzedzone długimi analizami uniwersyteckimi. Jest to projekt publiczny o charakterze zdecentralizowanym i opartym na systemie łańcucha bloków nazywanego blockchain. Według twórców jest to najlepiej opracowana kryptowaluta, która łączy w sobie kryptografię, systemy rozproszone i projektowanie mechanizmów.

ADA – historia?

Pojawienie się na rynku waluty Cardano poprzedził okres przygotowawczy, na który składały się naukowe badania i szacunki dotyczące funkcjonowania produktu. Pomysł zrodził się w 2015 roku i dojrzewał przez dwa lata. W tym czasie zostały opracowane nowe technologie i design. W zamyśle pomysłodawców było przewartościowanie metody projektowania i systemu opracowywania kryptowaluty. Cardano miało być projektem rewolucyjnym. Już samo naukowe podejście charakteryzujące się procesem badawczym wpływa na całkowitą innowacyjność i oryginalność projektu. ADA pojawiła się na rynku kryptowalut 29.09.2017 i stale się rozwija.

Najważniejsze cechy Cardano

Cardano to projekt o charakterze open source. Spełnia ona zadania mające znacznie wykraczać poza obręb kryptowaluty. Zamierzeniem technologii stworzonej przez zespół IOHK jest umożliwienie powszechnego, a zarazem anonimowego i uczciwego dostępu do usług finansowych. Jako środek płatniczy wyróżnia ją szybkość i bezpieczeństwo. Średni czas miedzy blokami wynosi zaledwie dziesięć sekund, co stanowi bardzo dobry wynik. Dla porównania warto dodać, że w przypadku najbardziej popularnego BitCoina jest to wynik ośmiu minut i ośmiu sekund. To naprawdę rewolucyjna różnica. Bezpieczeństwo operacji wynika z kolei z dosyć nowatorskiego protokołu, który składa się z dwóch warstw. Pierwsza ma charakter rozliczeniowy i posiada własną jednostkę, druga zaś to warstwa kontrolna, która odpowiada za obsługę kontraktów. Jej zadaniem jest rozpoznanie tożsamości i zapewnienie pomocy polegającej na dopilnowaniu zgodności operacji ze wszystkimi wymogami i schematami platformy. Cardano opiera się także na otwartym kodzie źródłowym. Pomysłodawcy przewidzieli możliwość dokonywania aktualizacji oprogramowania przy pomocy soft forków, zatem rozwidlenia o charakterze kompatybilności wstecznej, co oznacza, że nowe transakcje będą katalogowane przez niezaktualizowane oprogramowanie jako poprawne. Infrastruktura ADA opiera się na algorytmie Ouroboros, co wyklucza możliwość kopania wg. metody proof of work i determinuje sposób pozyskiwania na zasadzie proof of stake.

Ile kosztuje Cardano?

Ceny za walutę ADA wahają się. Można ją nabyć od 0.86$, do 1.91$. Dużym plusem korzystania z tej waluty są bardzo niskie prowizje, które wynoszą 0.1%. Żeby jednak móc nabyć tokeny ADA należy wcześniej kupić BitCoin, który służy do wykupywania alternatywnych walut na giełdach z niskimi prowizjami.

Cardano – co jeszcze musisz wiedzieć?

Dystrybucja tokenów waluty Cardano odbyła się pośród azjatyckich inwestorów. Miało to miejsce między 2015, a 2017r. Operacja ta została podzielona na cztery transze. W sumie rozprowadzono w nich 25 miliardów tokenów. Jak podają pomysłodawcy Cardano obecnie w obiegu jest ich prawie 26 miliardów, a maksymalna ilość wynosi 45 miliardów.

Data: 13.02.2018,  00:00