Losowe wpisy

Promocje bankowe

Kto da więcej? Nawet 400 zł od banku za otwarcie konta

Zmiany w tabelach opłat i prowizji dokonywane w ostatnim czasie przez banki spowodowały, że Polacy coraz częściej rozważają migrację do konkurencji. Daje to pole do tego, by móc zawalczyć o Read more

Kulinarny komentarz walutowy Mateusza Truszkiewicza z MasterChef Junior

Choć przepis na wymianę walut jest szybki i prosty (możecie znaleźć go w tym miejscu) to już codzienne śledzenie wydarzeń na rynku walutowym może się okazać zadaniem równie uciążliwym, Read more

Czy kredyt walutowy jest opłacalny?


Kredyty nie są tanie. I wciąż pojawia się pytanie – jaki kredyt wybrać – w złotych polskich czy też w obcej walucie? Czy w ogóle pożyczkę walutową można dzisiaj zaciągnąć i czy taka operacja się opłaca?

Kilka lat temu zobowiązania walutowe były bardzo popularne. Niestety światowy kryzys finansowy spowodował, że tego typu pożyczki prawie zniknęły z ofert banków. Przede wszystkim nie można zaciągnąć kredytu we frankach szwajcarskich. Inne pożyczki walutowe mają olbrzymie obostrzenia.

Który bank udzieli pożyczki walutowej?

O mieszkaniowy walutowy kredyt hipoteczny można starać się w różnych bankach. Banki najczęściej proponują pożyczkę w dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich, koronie szwedzkiej lub norweskiej, a także w euro. Taką pożyczkę można zaciągnąć na kupno, spłatę mieszkania, budowę domu w 70% wartości nieruchomości na maksymalnie okres 30 lat, ale i jako pożyczkę konsolidacyjną.

Czy opłaca się brać pożyczki walutowe?

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego bank powinien udzielać klientom detalicznym pożyczek w takiej walucie, w jakiej uzyskują oni dochody, czyli Kowalski, który zarabia w złotówkach, nie otrzyma kredytu w walucie obcej. Dotyczy to nawet klientów, których dochody w złotówkach są bardzo wysokie. Takie obostrzenia mają także swoje dobre strony. Przede wszystkim kredytobiorcę, który zarabia w euro lub dolarach amerykańskich, nie obchodzi ryzyko walutowe, jakie wynika ze zmienności  kursu w stosunku do złotego polskiego. A to oznacza stabilność kredytu. Poza tym nie wystarczy zarabiać w walucie obcej teraz i tutaj. Banki muszą być dalekowzroczne, a co z tego wynika? Muszą umieć przewidywać dochody w całym okresie kredytowania łącznie z chwilą przejścia na emeryturę przez kredytobiorcę. Zarobki Kowalskiego muszą więc być stałe. A czy takie będą? Jeśli tak, to owszem, kredyt w walucie obcej jest opłacalny. Jeśli nie, to lepiej zaciągnąć go w złotówkach.


16.02.2016 17:33
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000