Losowe wpisy

Mieszkanie w Europie – gdzie zainwestować?

Mieszkanie w Europie – gdzie zainwestować?

Rynek nieruchomości w Europie daje ogromne pole do popisu dla śmiałych inwestorów. Wiąże się to oczywiście z pewnym ryzykiem oraz wymaga znajomości regionu, ale może przynieść spore zyski. Sprawdźmy gdzie Read more

Najlepsze aplikacje, które pomogą w prowadzeniu biznesu – część II

Spotkania, terminy, ważne wydarzenia, nowi klienci- nie da się pamiętać o wszystkim prowadząc własną firmę. Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Zobacz, jakie programy pomogą zorganizować czas i podnieść Read more

Czy rating Polski jest słusznie zagrożony?


Styczniowa decyzja agencji Standard & Poor’s wywołała falę krytyki ze strony naszego rządu, wzrost niepokoju obywateli o sytuację polityczno-gospodarczą państwa oraz osłabienie waluty narodowej. Czy podczas majowej publikacji raportu kolejnej agencji ratingowej będzie podobnie?

Niespodziewana, a przede wszystkim niezrozumiała decyzja

Ministerstwo Finansów tuż po wydaniu decyzji przez agencję Standard & Poor’s o obniżeniu ratingu Polsce nie kryło swojego zdziwienia. W wydanym oświadczeniu w tej sprawie mogliśmy przeczytać, że podjęta decyzja przez agencję S&P była „niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej”, ponieważ wskaźniki fundamentalne wskazują zupełnie co innego. Sytuacja gospodarcza Polski uległa i będzie ulegać znacznej poprawie. Skoro zauważyły to nawet Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, to argument polityczny podkreślający destabilizację finansową jest tutaj raczej bezpodstawny. Każda zmiana władzy w państwie wiąże się z przejściowymi, lokalnymi zawirowaniami.
Z drugiej strony, uznając opinie agencji ratingowej za prognozę długoterminową otoczoną dozą dużego prawdopodobieństwa, obawy o stabilność finansową naszego państwa są uzasadnione. W opinii niektórych analityków zmiany, które obecny rząd wprowadził oraz te, które zaproponował są uważane za niekorzystne dla narodowej gospodarki. Program 500+ w perspektywie tego roku może pomóc PKB, jednak na dalsze lata prognozy nie wyglądają już tak obiecująco. Podobne dyskusje toczą się na temat podatku bankowego i tego nałożonego na markety wielkopowierzchniowe.

Obecne niepokoje, jakie towarzyszą zmianom wprowadzanym przez rząd PiS, nie są niczym nowym. Kraje, które przechodziły tak wyraźne zmiany polityczno-gospodarcze borykały się z trudnościami płynącymi z zewnątrz (obniżenie ratingu oraz perspektywy). Przykładów nie należy szukać daleko – Węgry.

Czy obawy są słuszne?

Niespodziewana decyzja S&P w styczniu wywołała spore zamieszanie na rynku walutowym, złoty osłabił się wobec większości walut. Kurs euro podskoczył do 4,48 a za dolara średnio płaciliśmy 4,15. Ta zmiana nie trwała jednak długo. W kolejnych tygodniach złoty systematycznie się umacniał, dzięki czemu udało mu się odrobić wszystkie straty. Nasza waluta zlekceważyła ostrzeżenie wydane na początku kwietnia przez agencję Moody’s. Zarówno w notowaniach euro, jak i dolara nie zaobserwowano w tym dniu żadnych mocniejszych zmian. Aktualne osłabienie złotego natomiast wynika bardziej z zawirowań dotyczących zmian zachodzących w polityce monetarnej USA oraz Strefy Euro, niż czynników lokalnych.

Polskie fundamenty gospodarcze są silne, ewentualna zmiana perspektywy oceny ratingowej na negatywną – większość analityków właśnie tego się spodziewa w maju – będzie dla Polski trudna, ale nie wpłynie na odpływ kapitału z naszego rynku, czy pogorszenie stabilności finansowej. Strach o załamanie gospodarki z powodu cięcia ratingu to trochę nadmierne rozdmuchiwanie problemu, który realnie nie ma tak dużego wpływu na polską gospodarkę.

Aniela Agopsowicz, analityk walutowy Ekantor.pl


06.05.2016 13:03
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000