Losowe wpisy

tir, transport, firma transportowa, oszczędności, pieniądze, Ekantor.pl

Jak wprowadzić oszczędność w firmie transportowej?

Chodzą po ziemi tacy ludzie, którym wydaje się, że firmy transportowe złote czasy mają już za sobą. Zmieniające się prawo, problemy ze znalezieniem kierowców, niebezpieczeństwa na granicy, wysokie koszty paliwa Read more

Podróż poślubna za granicę – jaki kierunek wybrać?

Podróż poślubna podobnie jak sam ślub wymagają wcześniejszych przygotowań. Od wyboru kierunku naszego wymarzonego urlopu, po spakowanie potrzebnych rzeczy do walizki. Sprawdź gdzie w 2016 najlepiej pojechać i na jakie Read more

Czy rating Polski jest słusznie zagrożony?


Styczniowa decyzja agencji Standard & Poor’s wywołała falę krytyki ze strony naszego rządu, wzrost niepokoju obywateli o sytuację polityczno-gospodarczą państwa oraz osłabienie waluty narodowej. Czy podczas majowej publikacji raportu kolejnej agencji ratingowej będzie podobnie?

Niespodziewana, a przede wszystkim niezrozumiała decyzja

Ministerstwo Finansów tuż po wydaniu decyzji przez agencję Standard & Poor’s o obniżeniu ratingu Polsce nie kryło swojego zdziwienia. W wydanym oświadczeniu w tej sprawie mogliśmy przeczytać, że podjęta decyzja przez agencję S&P była „niezrozumiała z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej”, ponieważ wskaźniki fundamentalne wskazują zupełnie co innego. Sytuacja gospodarcza Polski uległa i będzie ulegać znacznej poprawie. Skoro zauważyły to nawet Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, to argument polityczny podkreślający destabilizację finansową jest tutaj raczej bezpodstawny. Każda zmiana władzy w państwie wiąże się z przejściowymi, lokalnymi zawirowaniami.
Z drugiej strony, uznając opinie agencji ratingowej za prognozę długoterminową otoczoną dozą dużego prawdopodobieństwa, obawy o stabilność finansową naszego państwa są uzasadnione. W opinii niektórych analityków zmiany, które obecny rząd wprowadził oraz te, które zaproponował są uważane za niekorzystne dla narodowej gospodarki. Program 500+ w perspektywie tego roku może pomóc PKB, jednak na dalsze lata prognozy nie wyglądają już tak obiecująco. Podobne dyskusje toczą się na temat podatku bankowego i tego nałożonego na markety wielkopowierzchniowe.

Obecne niepokoje, jakie towarzyszą zmianom wprowadzanym przez rząd PiS, nie są niczym nowym. Kraje, które przechodziły tak wyraźne zmiany polityczno-gospodarcze borykały się z trudnościami płynącymi z zewnątrz (obniżenie ratingu oraz perspektywy). Przykładów nie należy szukać daleko – Węgry.

Czy obawy są słuszne?

Niespodziewana decyzja S&P w styczniu wywołała spore zamieszanie na rynku walutowym, złoty osłabił się wobec większości walut. Kurs euro podskoczył do 4,48 a za dolara średnio płaciliśmy 4,15. Ta zmiana nie trwała jednak długo. W kolejnych tygodniach złoty systematycznie się umacniał, dzięki czemu udało mu się odrobić wszystkie straty. Nasza waluta zlekceważyła ostrzeżenie wydane na początku kwietnia przez agencję Moody’s. Zarówno w notowaniach euro, jak i dolara nie zaobserwowano w tym dniu żadnych mocniejszych zmian. Aktualne osłabienie złotego natomiast wynika bardziej z zawirowań dotyczących zmian zachodzących w polityce monetarnej USA oraz Strefy Euro, niż czynników lokalnych.

Polskie fundamenty gospodarcze są silne, ewentualna zmiana perspektywy oceny ratingowej na negatywną – większość analityków właśnie tego się spodziewa w maju – będzie dla Polski trudna, ale nie wpłynie na odpływ kapitału z naszego rynku, czy pogorszenie stabilności finansowej. Strach o załamanie gospodarki z powodu cięcia ratingu to trochę nadmierne rozdmuchiwanie problemu, który realnie nie ma tak dużego wpływu na polską gospodarkę.

Aniela Agopsowicz, analityk walutowy Ekantor.pl


06.05.2016 13:03
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000