waluty w październiku
8 września 2016,  00:00

Czynniki, które będą wpływać na kurs walut w październiku

W pobrexitowskiej rzeczywistości kurs walut silnie uzależnił się od decyzji podejmowanych przez banki centralne. Niepewność wobec dalszej sytuacji gospodarczej w Strefie Euro oraz fakt, że pole manewru ze strony EBC jest mocno ograniczone sprawiły, że w ogniu zainteresowania znalazły się decyzje podejmowane przez System Rezerwy Federalnej. To czy i kiedy Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych silnie wpływa nie tylko na dolara i euro, ale również waluty rynków wschodzących i można się spodziewać, że nastroje towarzyszące tym wydarzeniom odzwierciedlą się również w kursie walut w październiku.

 

Kurs euro i dolara w październiku silnie związany z sytuacją w USA

Najbliższe posiedzenie FOMC, na którym ustalana będzie wysokość stóp procentowych, zaplanowane jest na 21 września, jednak ostatnie sygnały dostarczane przez amerykańską gospodarkę mocno ostudziły oczekiwania na zacieśnianie polityki pieniężnej, co uwidoczniło się również w kursie walut. Po rozczarowujących informacjach z rynku pracy oraz raporcie ISM dla usług dolar stracił względem euro, jak i walut z EM, ale spadek jego kursu nie był zbyt drastyczny. Świadczy to o tym, że rynek nie pożegnał się z możliwością podwyżek jeszcze w tym roku kalendarzowym. W przypadku, gdy Fed nie zdecyduje się na zmiany we wrześniu, to utrzymujące się wśród inwestorów przeświadczenie o grudniowych podwyżkach może być głównym czynnikiem oddziaływającym na notowania walut w październiku.

 
Spodziewać się można, że ruch pomiędzy walutami w październiku będzie ograniczany listopadowymi wyborami prezydenckimi, ponieważ wątpliwe jest aby w tak gorącym okresie Fed zdecydowało się na podwyżkę stóp. Wobec tego jeżeli wrześniowa sesja nie przyniesie zmian, to kurs dolara oraz euro w październiku nie dostanie bodźca do wykonania gwałtowniejszych wahań.

 
Ponowne odsunięcie decyzji powinno w teorii wesprzeć wycenę złotego, ale utrzymująca się wiara w grudniowe podwyżki może wyhamowywać ewentualną aprecjację złotego.

 

Konsekwencje Brexitu – czy wpłyną na waluty w październiku

Chociaż zachowanie amerykańskiego banku centralnego skupia uwagę inwestorów z całego świata, to w październiku z dużym zaangażowaniem będą również obserwowane zmiany zachodzące w Wielkiej Brytanii. Sytuację, jaka uwidoczniła się pod koniec sierpnia w kursie funta, można nazwać wręcz sielankową. Zwłaszcza, jeżeli weźmie się pod uwagę niepokoje ciążące na brytyjskiej walucie. W sierpniu BoE zadecydował o obniżeniu stóp procentowych  do poziomu 0,25%, co było pierwszym takim ruchem ze strony banku od 2009 roku. W dodatku Bank Anglii nie wykluczył dalszego luzowania polityki. Taka decyzja skutkowała natychmiastowym spadkiem wartości funta. Ku zaskoczeniu rynku kolejne dni sierpnia przyniosły dane, które nawet przy założeniu, że inwestorzy zmniejszyli poziom oczekiwań wobec krajowych odczytów, i tak okazały się bardzo dobre. Oddaliło to nieco perspektywę kolejnych obniżek, przynajmniej na wrześniowym posiedzeniu Bank of England i wsparło funta. Trudno jednak przewidzieć czy dobra passa tej waluty utrzyma się również w październiku. Rynek pozostaje zdystansowany wobec funta uważając, że prędzej czy później Wielka Brytania będzie zmuszona zmierzyć się z konsekwencjami swoich decyzji. Z tego powodu dane płynące z tego kraju będą bacznie obserwowane.

 

Jaki zachowa się frank w październiku?

Emocje towarzyszące światowym wydarzeniom mogą mieć również duży wpływ na relację z frankiem szwajcarskim, który szybko reaguje na informacje ze świata. Jeżeli odczyty z Wielkiej Brytanii zaczną się pogarszać, to zaalarmuje to inwestorów, którzy mogą odwrócić się w kierunku bezpiecznej waluty, jaką jest frank szwajcarski. W parze ze złotówką znaczenie będą również odgrywać czynniki krajowe, ale ostatnie posiedzenie RPP pokazało, że o luzowaniu polityki pieniężnej w Polsce powinniśmy zacząć myśleć dopiero w pierwszym kwartale 2017 roku.

 
Kalendarz danych makroekonomicznych w październiku nie przynosi wydarzeń, które w spektakularny sposób wpływałyby na relacje pomiędzy walutami, jednak może się okazać że jest to ostatni dzwonek przed gorącym początkiem zimy w USA. Listopadowe wybory oraz grudniowe posiedzenie Fed mogą wprowadzić silne wahania, zwłaszcza w głównej parze walutowej.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *