Dinar – waluta Tunezji

Tunezja TND dinar

Dinar tunezyjski to oficjalna jednostka monetarna obowiązująca w Tunezji. Jeden dinar podzielić można na 1000 milimów. Waluta tunezyjska posiada międzynarodowy kod TND.

Historia tunezyjskiego dinara

Dinar został wprowadzony w Tunezji w 1960 roku, funkcjonując wcześniej jako jednostka rozliczeniowa utworzona w 1958 roku. Zastąpił tym samym franka francuskiego, jednak nie doprowadził do jego dewaluacji i spowodował porzucenie kursu walutowego. Tunezja miała historycznie niską inflację. Dinar był mniej zmienny w latach 2000-2010 niż waluty w krajach sąsiedzkich importujących ropę, takich jak Egipt i Maroko. Inflacja wyniosła 4,9% w roku podatkowym 2007-08 oraz 3,5% w roku podatkowym 2008-09. Waluta emitowana jest przez Centralny Bank Tunezji. Wwożenie oraz wywożenie dinarów poza granice kraju jest nielegalne.

Banknoty w Tunezji

Aktualnie w obiegu znajdują się monety 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 milimów oraz pół- i półtora-dinara , a także banknoty 5, 10, 20, 50 dinarów. Na awersach banknotów znajdują się portrety wielu uznanych dla Tunezji osobistości, takich jak generał kartagski Hannibal, historyk Ibn Khaldoun, poeta Aboul-Qacem Echebbi czy polityk Kheireddine Et-Tounsi. Natomiast rewersy ozdobione są różnymi motywami, obiektami oraz lokalizacjami związanymi historycznie lub kulturowo z Tunezją. Można na nich zobaczyć m.in. Świątynię Sbeitla, Łuki Medesa Bacchia w Tunisie, radiowy most nad kanałem statku do Tunisu, uniwersytet L’École Sadiki, lotnisko Enfidha-Hammamet czy centralny plac Gouvernement la Kasbah.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 02.07.2017,  00:00