KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

NBP - podstawowe zadania i funkcje

NBP – podstawowe zadania i funkcje

W wiadomościach i newsach o tematyce finansowej bardzo często przewija się termin NBP - warto zagłębić się w podstawy funkcjonowania tej ważnej instytucji. Historia NBP Początki działalności NBP - Narodowego ... Czytaj całość

Emigrant nie, pracownik transgraniczny tak!

Wielu Polaków, którzy są przywiązani do swojego kraju oraz rodziny wybrali nieco inną formę emigracji zarobkowej, która w ich opinii jest lepsza niż stały wyjazd za granicę. Zarobki w euro, ... Czytaj całość

Dinar – waluta Tunezji


Tunezja TND dinar

Dinar tunezyjski to oficjalna jednostka monetarna obowiązująca w Tunezji. Jeden dinar podzielić można na 1000 milimów. Waluta tunezyjska posiada międzynarodowy kod TND.

Historia tunezyjskiego dinara

Dinar został wprowadzony w Tunezji w 1960 roku, funkcjonując wcześniej jako jednostka rozliczeniowa utworzona w 1958 roku. Zastąpił tym samym franka francuskiego, jednak nie doprowadził do jego dewaluacji i spowodował porzucenie kursu walutowego. Tunezja miała historycznie niską inflację. Dinar był mniej zmienny w latach 2000-2010 niż waluty w krajach sąsiedzkich importujących ropę, takich jak Egipt i Maroko. Inflacja wyniosła 4,9% w roku podatkowym 2007-08 oraz 3,5% w roku podatkowym 2008-09. Waluta emitowana jest przez Centralny Bank Tunezji. Wwożenie oraz wywożenie dinarów poza granice kraju jest nielegalne.

Banknoty w Tunezji

Aktualnie w obiegu znajdują się monety 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 milimów oraz pół- i półtora-dinara , a także banknoty 5, 10, 20, 50 dinarów. Na awersach banknotów znajdują się portrety wielu uznanych dla Tunezji osobistości, takich jak generał kartagski Hannibal, historyk Ibn Khaldoun, poeta Aboul-Qacem Echebbi czy polityk Kheireddine Et-Tounsi. Natomiast rewersy ozdobione są różnymi motywami, obiektami oraz lokalizacjami związanymi historycznie lub kulturowo z Tunezją. Można na nich zobaczyć m.in. Świątynię Sbeitla, Łuki Medesa Bacchia w Tunisie, radiowy most nad kanałem statku do Tunisu, uniwersytet L’École Sadiki, lotnisko Enfidha-Hammamet czy centralny plac Gouvernement la Kasbah.


Zobacz inne waluty:


02.07.2017 10:02
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000