KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

podróże, kultura, zwiedzanie, Ekantor.pl kulturalnie

Ekantor.pl kulturalnie – marzec 2018

Marzec zapowiada się jako doskonałe połączenie aktywności i uroków gastronomicznych. Da się załapać na ostatnie śniegi we francuskich Alpach, pobiegać w Atenach ale również wypić doskonałą kawę w stolicy Holandii Read more
Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Kryzysy finansowe są trwale wpisane w krajobraz krajowego rynku pieniężnego. Mogą wpłynąć na niego czynniki zewnętrzne (źle sterowana polityka finansowa czy niewydolność systemu finansowego) oraz wewnętrzne (cykl koniunkturalny). Nawet najbardziej Read more

Dinar – waluta Tunezji


Tunezja TND dinar

Dinar tunezyjski to oficjalna jednostka monetarna obowiązująca w Tunezji. Jeden dinar podzielić można na 1000 milimów. Waluta tunezyjska posiada międzynarodowy kod TND.

Historia tunezyjskiego dinara

Dinar został wprowadzony w Tunezji w 1960 roku, funkcjonując wcześniej jako jednostka rozliczeniowa utworzona w 1958 roku. Zastąpił tym samym franka francuskiego, jednak nie doprowadził do jego dewaluacji i spowodował porzucenie kursu walutowego. Tunezja miała historycznie niską inflację. Dinar był mniej zmienny w latach 2000-2010 niż waluty w krajach sąsiedzkich importujących ropę, takich jak Egipt i Maroko. Inflacja wyniosła 4,9% w roku podatkowym 2007-08 oraz 3,5% w roku podatkowym 2008-09. Waluta emitowana jest przez Centralny Bank Tunezji. Wwożenie oraz wywożenie dinarów poza granice kraju jest nielegalne.

Banknoty w Tunezji

Aktualnie w obiegu znajdują się monety 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 milimów oraz pół- i półtora-dinara , a także banknoty 5, 10, 20, 50 dinarów. Na awersach banknotów znajdują się portrety wielu uznanych dla Tunezji osobistości, takich jak generał kartagski Hannibal, historyk Ibn Khaldoun, poeta Aboul-Qacem Echebbi czy polityk Kheireddine Et-Tounsi. Natomiast rewersy ozdobione są różnymi motywami, obiektami oraz lokalizacjami związanymi historycznie lub kulturowo z Tunezją. Można na nich zobaczyć m.in. Świątynię Sbeitla, Łuki Medesa Bacchia w Tunisie, radiowy most nad kanałem statku do Tunisu, uniwersytet L’École Sadiki, lotnisko Enfidha-Hammamet czy centralny plac Gouvernement la Kasbah.


Zobacz inne waluty:


02.07.2017 10:02
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000