Losowe wpisy

Wypłata, złotówki

Utracona nadzieja na wyższe pensje. Podwyżek jednak nie będzie?

Zarobki wyższe o 25-30%, prostsze zasady rozliczania podatku, obniżenie stawki ZUS. Nowa propozycja mająca podnieść wypłaty Polaków brzmiała niemalże jak bajka. I najprawdopodobniej bajką pozostanie.   Obecnie ponad 60 Read more
dolar, USD,

Ile kosztuje dolar?

Baksy, zielone, dolce - określeń na dolary jest wiele, ale odpowiedź na pytanie ile kosztuje dolar? - zwykle jedna. W okolicach 4 złotych. Takie myślenie o dolarze utrzymuje się w Read more

To już koniec gotówki w Polsce?


Czym się różnią sklepy w Polsce, od tych w Skandynawii? U nas płacąc za zakupy pytamy sprzedawcę “Można kartą?”, natomiast w krajach Europy Północnej zastanawiamy się czy “Można gotówką?”. Szwecja, Dania, Norwegia powoli żegnają się z tradycyjną formą pieniądza. Czy Polska również zdecyduje się na taki krok?

 

Na całkowite wycofanie z obiegu gotówki zdecydowali się już… twórcy popularnej gry Monopoly. Wydana w 2016 edycja Ultimate Banking zawiera czytnik kart, który ma usprawnić transakcję oraz zapobiec oszustwom. Podobna idea przyświeca zwolennikom cashless society, czyli społeczeństwa bezgotówkowego.

 

Polska ma predyspozycje do tego by ruszyć w ślad za krajami skandynawskimi. Dobrze rozwinięta infrastruktura płatności bezgotówkowych, duża ilość przeprowadzanych transakcji elektronicznych oraz otwarcie na nowe technologie sprzyjają temu, by ruszyć w kierunku nowoczesności. Jednak nowoczesność może się spotkać z dużym oporem – ze strony społeczeństwa, które ją upowszechnia.

 

Zalety transakcji bezgotówkowych – dlaczego Skandynawia rezygnuje z gotówki

W krajach Europy Północnej tradycyjne banknoty nie cieszą się dobrą sławą. Wręcz utożsamiane są z przestępczością i tzw. szarą strefą. Niechęć do pieniądza jest na tyle duża, że płacąc dużymi nominałami można się narazić na konieczność tłumaczenia, ze źródła ich pochodzenia. Najbliższa na drodze ku całkowitemu wyprowadzeniu banknotów z obiegu wydaje się być Szwecja. Prowadzone są tam bowiem prace nad elektronicznym pieniądzem – eKoroną – mającą zastąpić banknoty oraz monety.  Bliska wycofaniu gotówki jest również Norwegia. Natomiast w Danii rząd zwolnił część placówek z konieczności przyjmowania gotówki, co ma na celu m.in. zlikwidowanie problemu wydawania reszty.

 

Zalety cashless society:

 • bezpieczeństwo – zmniejszenie ilości napadów rabunkowych,
 • szybkość – zlikwidowanie problemu z wydawaniem pieniędzy i brakiem drobnych w kasie,
 • niższe koszty – drukowanie banknotów oraz bicie monet wiąże się z dużymi kosztami,
 • nowoczesne państwo bezgotówkowego,
 • wyeliminowanie problemu łapówek.

 

To co sprawdza się jednak w Europie Północnej niekoniecznie musi zostać dobrze przyjęte u nas. W Polsce, jak się okazuje, obaw nie brakuje.

 

Czy Polska zrezygnuje z gotówki?

Transakcje dokonywane kartą mają swoje wady, co dostrzegli m.in. bohaterowie filmu w reżyserii Marka Koterskiego. Od czasów, gdy w jednej ze scen na stacji benzynowej kobieta próbowała zapłacić za zakupy na kwotę 11,20 zł kartą – minęło już sześć lat. Przez ten czas płatności elektroniczne znacznie się usprawniły, a Polacy przekonali się do transakcji bezgotówkowych. Nie jest to jednak równoznaczne z chęcią zlikwidowania gotówki. Z raportu “Płatności cyfrowe 2016” przygotowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej wynika, że aż 64% ankietowanych opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu. Polacy najmocniej obawiają się, że może to doprowadzić do wyalienowania osób starszych. W dodatku zauważają, że kraj nie jest jeszcze gotów na takie rozwiązanie, silne jest też przywiązanie rodaków do banknotów. Jest to jednak tylko część obaw, jakie mogą narodzić się w społeczeństwie.

 

Wady cashless society:

 • uzależnienie od banków,
 • bezradność w przypadku zmiany polityki pieniężnej banku,
 • możliwość wprowadzania dodatkowego opodatkowania,
 • ataki na system bankowy,
 • niemożność chronienia własnych pieniędzy poprzez ich wycofanie z rachunku,
 • brak anonimowości – każda transakcja zostaje odnotowana, możliwość wglądu w życie prywatne każdego użytkownika,
 • paraliż systemu w przypadku niespodziewanych sytuacji np. brak prądu.

 

Trudno będzie zbudować zaufanie Polaków do państwa bezgotówkowego, skoro nie ma zaufania do rządu oraz banków. Twórcy Monopoly już raz przekonali się, że rozwiązanie, które z pozoru wydaje się prostsze i szybsze, w rzeczywistości może okazać się problematyczne. W dodatku jak zauważali użytkownicy gry terminale zabierały przyjemność zabawy. W grze jednak zawsze można powrócić do poprzedniej wersji, w życiu może okazać się to znacznie trudniejsze.

Mimo to są takie sektory, w których transakcje bezgotówkowe potrafią przynieść wiele korzyści. Chcesz się o tym przekonać? Zapraszamy do nas.

 

kalkulator walut Ekantor.pl

 


23.08.2017 11:15
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000