Aktualny kurs dolara amerykańskiego USD/PLN
Waluta: dolar amerykański
Dolar amerykański, czyli United States Dollar (USD), bardzo często nazywany jest nieoficjalną walutą ogólnoświatową, ponieważ pozostaje najczęściej używanym i wymienianym w kantorach środkiem płatności na całym globie. Za jego pomocą wykonuje się również większość transakcji międzynarodowych, a pomimo obecności na rynku finansowym tak popularnych walut jak euro czy jen, status amerykańskiego dolara jako najstabilniejszego systemu pieniężnego pozostaje niezachwiany.
Średni kurs kupna i sprzedaży dolara Ekantor.pl
Historia dolara amerykańskiego
Początki najsłynniejszej amerykańskiej waluty sięgają 1690 roku, kiedy Stany Zjednoczone oficjalnie jeszcze nie istniały, a wszystkie zasiedlone regiony funkcjonowały jako kolonie. W jednej z nich, położonej na prowincji Massachusetts Bay, po raz pierwszy użyto papierowych środków płatniczych, służących do finansowania m.in. ekspedycji militarnych. W niedużym odstępie czasu nominały spopularyzowały się również na pozostałych koloniach. Po podpisaniu Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku, Kongres Kontynentalny wdrążył pierwsze próby ustanowienia oficjalnej waluty.
Jednak ze względu na niewystarczający budżet, wyprodukowane wówczas pieniądze nie były dostatecznie wysokiej jakości i ławo było je podrobić. Z tego powodu na rynku funkcjonowały bardzo krótko. Dekadę później, kiedy Kongres otworzył w Filadelfii pierwszy Bank Narodowy, zadecydowano zamiast funtów brytyjskich wykorzystać hiszpańskie dollaros, pieniądze spopularyzowane już wśród obywateli i znane im właśnie jako dolary. Ustawa o ich faktycznej wartości i użyteczności na terenie Stanów Zjednoczonych została oficjalnie uruchomiona w 1792 roku.
Symbolika i produkcja dolarów
Charakterystyczny symbol dolara również posiada swoją genezę w okresie kolonizacji. Wartość dolara równa była 8 realom, dlatego początkowo w dokumentacji zapisywano go jako ósemkę otoczoną nawiasami. Dla odróżnienia, zdecydowano się przekreślić znak dolara pionową kreską, a z czasem całkowicie zrezygnowano z nawiasów i zamieniono zapis ósemki na kształt przypominający literę „S”, co upodobniło symbol do obecnego znaku dolara. Pojawił się on już na pierwszych banknotach dolarowych, wydrukowanych w drugiej połowie XIX wieku.
Rewersy pierwszych dolarów posiadały już zielony kolor, a wszystkie próby fotograficznego skopiowania szczegółowo wykonanych banknotów były poza zasięgiem ówczesnych fałszerzy. Były to pierwsze na świecie pieniądze tak dobrze zabezpieczone przed ewentualnością pojawienia się na rynku falsyfikatów. Z biegiem lat i rozwoju innych technik fałszerskich, proces wydruku dolarów został dodatkowo skomplikowany i uzupełniony haftem z niebiesko-czerwonych nici. Do dziś proporcje składników oraz część materiałów, z których stworzone są dolary pozostają tajemnicą państwową, a jedynymi znanymi surowcami wykorzystywanymi do ich produkcji są bawełna i len.
Obecność dolara w świecie
Banknoty dolara rozpoznawalne są na całym świecie także ze względu na obecne na nich wizerunki. Znajdą się wśród nich nie tylko prezydenci i założyciele Stanów Zjednoczonych, ale także inni politycy i prawnicy zasłużeni dla kraju.
Jednak dolar jako waluta oficjalna funkcjonuje nie tylko na terenie USA. Korzystają z niego mieszkańcy wysp Portoryko i Mikronezji, w tym również Wysp Marshalla i położonych w Oceanii Marianów Północnych. Po roku 2000 dolara zaczęto używać również w Panamie, Ekwadorze oraz w Salwadorze. W ostatnich latach do tej listy dołączyły Timor Wschodni, Zimbabwe, Bonaire oraz Saby i Sint Eustatius.