KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

O czym warto pamiętać płacąc za granicą?

Płacisz za granicą? Pamiętaj o tych kilku rzeczach!

Wycieczki zagraniczne, to coraz częściej wybierany sposób spędzania wolnego czasu i odpoczywania podczas urlopu. Zagraniczne wojaże, wiążą się jednak z wieloma niewiadomymi, które mogą budzić nasz niepokój. Jedną z najczęściej ... Czytaj całość

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty walutowej?

Popularność kart walutowych jest coraz większa. Praktycznie każdy bank może przedstawić nam ofertę dotyczącą tej formy płatności. W zależności od tego, do jakich celów będziemy ją wykorzystywać należy zwrócić uwagę ... Czytaj całość

Dolar – waluta Liberii


Dolary z Liberii

Liberia to niezbyt znane państwo w Afryce. Kojarzyć nam się może przede wszystkim z wojna domową. Do głowy może jeszcze czasem przyjść nazwa stolicy tego kraju – Monrovia. Jeszcze mniej wiadomo o walucie Liberii. Oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar liberyjski, jednak równie często można tam spotkać o wiele bardziej wartościowe dolary amerykańskie. Warto jednak bliżej przyjrzeć się walucie z Liberii i poznać jej historię.

Kilka historycznych dat

Waluta o symbolu LRD funkcjonuje w Liberii już od 1943 roku. Pojawiała się jednak na tym terenie o wiele wcześniej, posługiwano się nią bowiem również w latach 1847 do 1907. Po tym czasie nastąpiła przerwa, podczas której wdrożono zachodnioafrykański funt brytyjski. W XIX wieku była to dominująca waluta na terytoriach brytyjskich kolonii w Afryce. Amerykańskie dolary wróciły na te ziemie w latach trzydziestych XX wieku, zastępując dotychczas obowiązujące funty. W 1937 roku Liberia wypuściła swoje pierwsze monety, które weszły w obieg obok amerykańskich pieniędzy. Najniższa miała nominał zaledwie pół centa, najwyższa natomiast – 2 centy. Zastąpione one zostały nowszą wersją dopiero w 1960 roku. Jeśli chodzi o banknoty, pierwszy raz wydrukowano pieniądze o wartości 5 dolarów w 1989.

Wygląd afrykańskiej waluty

Pięciodolarówki noszą na sobie portret prezydenta J.J. Robertsa. Na współczesnych rewersach pozostałych nominałów można odnaleźć grafiki obrazujące kobiety zbierające ryż, pracowników plantacji palm, handlarkę z dzieckiem czy mężczyzn na skuterach. Banknoty różnią się od sobie kolorami – wśród używanych barw wyróżnić można purpurowy, niebieski, zielony czy fioletowy. Najniższa wartość banknotu to 5 dolarów, najwyższa – 500.


Zobacz inne waluty:


22.06.2017 10:55
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000