KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Piekło Europy

Nadchodzi piekło Europy. Czy dla kaprysu rozpadnie się strefa euro?

Zagłosowałem. Teraz zobaczymy jak będzie* - słowa Dantego, mieszkańca Włoch który oddał głos przeciwko reformom zaproponowanym przez premiera Matteo Renziego, napawają grozą. Zapewne w głowach wielu osób zrodziło ... Czytaj całość

Flaga UE

Polak w UE. Wszystko, co warto wiedzieć

Ze względu na położenie Polska nazywana jest sercem Europy. Mimo, to dopiero 1 maja 2004 roku serce stało się również częścią potężnego organizmu jakim jest Unia Europejska. 13 lat od ... Czytaj całość

Dolar – waluta Liberii


Dolary z Liberii

Liberia to niezbyt znane państwo w Afryce. Kojarzyć nam się może przede wszystkim z wojna domową. Do głowy może jeszcze czasem przyjść nazwa stolicy tego kraju – Monrovia. Jeszcze mniej wiadomo o walucie Liberii. Oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar liberyjski, jednak równie często można tam spotkać o wiele bardziej wartościowe dolary amerykańskie. Warto jednak bliżej przyjrzeć się walucie z Liberii i poznać jej historię.

Kilka historycznych dat

Waluta o symbolu LRD funkcjonuje w Liberii już od 1943 roku. Pojawiała się jednak na tym terenie o wiele wcześniej, posługiwano się nią bowiem również w latach 1847 do 1907. Po tym czasie nastąpiła przerwa, podczas której wdrożono zachodnioafrykański funt brytyjski. W XIX wieku była to dominująca waluta na terytoriach brytyjskich kolonii w Afryce. Amerykańskie dolary wróciły na te ziemie w latach trzydziestych XX wieku, zastępując dotychczas obowiązujące funty. W 1937 roku Liberia wypuściła swoje pierwsze monety, które weszły w obieg obok amerykańskich pieniędzy. Najniższa miała nominał zaledwie pół centa, najwyższa natomiast – 2 centy. Zastąpione one zostały nowszą wersją dopiero w 1960 roku. Jeśli chodzi o banknoty, pierwszy raz wydrukowano pieniądze o wartości 5 dolarów w 1989.

Wygląd afrykańskiej waluty

Pięciodolarówki noszą na sobie portret prezydenta J.J. Robertsa. Na współczesnych rewersach pozostałych nominałów można odnaleźć grafiki obrazujące kobiety zbierające ryż, pracowników plantacji palm, handlarkę z dzieckiem czy mężczyzn na skuterach. Banknoty różnią się od sobie kolorami – wśród używanych barw wyróżnić można purpurowy, niebieski, zielony czy fioletowy. Najniższa wartość banknotu to 5 dolarów, najwyższa – 500.


Zobacz inne waluty:


22.06.2017 10:55
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 2. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 3. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 4. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000