KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

dolar, USD,

Ile kosztuje dolar?

Baksy, zielone, dolce - określeń na dolary jest wiele, ale odpowiedź na pytanie po ile dolar? - zwykle jedna. W okolicach 4 złotych. Takie myślenie o dolarze utrzymuje się w ... Czytaj całość

Czy na pewno dobrze znasz PayPala?

Każdy, kto korzysta z PayPal wie, do czego służy ten serwis i jak działa. Jednak nie wszyscy jego użytkownicy wiedzą, że i w tym przypadku należy się przyjrzeć z bliska ... Czytaj całość

Dolar – waluta Liberii


Dolary z Liberii

Liberia to niezbyt znane państwo w Afryce. Kojarzyć nam się może przede wszystkim z wojna domową. Do głowy może jeszcze czasem przyjść nazwa stolicy tego kraju – Monrovia. Jeszcze mniej wiadomo o walucie Liberii. Oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar liberyjski, jednak równie często można tam spotkać o wiele bardziej wartościowe dolary amerykańskie. Warto jednak bliżej przyjrzeć się walucie z Liberii i poznać jej historię.

Kilka historycznych dat

Waluta o symbolu LRD funkcjonuje w Liberii już od 1943 roku. Pojawiała się jednak na tym terenie o wiele wcześniej, posługiwano się nią bowiem również w latach 1847 do 1907. Po tym czasie nastąpiła przerwa, podczas której wdrożono zachodnioafrykański funt brytyjski. W XIX wieku była to dominująca waluta na terytoriach brytyjskich kolonii w Afryce. Amerykańskie dolary wróciły na te ziemie w latach trzydziestych XX wieku, zastępując dotychczas obowiązujące funty. W 1937 roku Liberia wypuściła swoje pierwsze monety, które weszły w obieg obok amerykańskich pieniędzy. Najniższa miała nominał zaledwie pół centa, najwyższa natomiast – 2 centy. Zastąpione one zostały nowszą wersją dopiero w 1960 roku. Jeśli chodzi o banknoty, pierwszy raz wydrukowano pieniądze o wartości 5 dolarów w 1989.

Wygląd afrykańskiej waluty

Pięciodolarówki noszą na sobie portret prezydenta J.J. Robertsa. Na współczesnych rewersach pozostałych nominałów można odnaleźć grafiki obrazujące kobiety zbierające ryż, pracowników plantacji palm, handlarkę z dzieckiem czy mężczyzn na skuterach. Banknoty różnią się od sobie kolorami – wśród używanych barw wyróżnić można purpurowy, niebieski, zielony czy fioletowy. Najniższa wartość banknotu to 5 dolarów, najwyższa – 500.


Zobacz inne waluty:


22.06.2017 10:55
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000