Dolar – waluta Liberii

Dolary z Liberii

Liberia to niezbyt znane państwo w Afryce. Kojarzyć nam się może przede wszystkim z wojna domową. Do głowy może jeszcze czasem przyjść nazwa stolicy tego kraju – Monrovia. Jeszcze mniej wiadomo o walucie Liberii. Oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar liberyjski, jednak równie często można tam spotkać o wiele bardziej wartościowe dolary amerykańskie. Warto jednak bliżej przyjrzeć się walucie z Liberii i poznać jej historię.

Kilka historycznych dat

Waluta o symbolu LRD funkcjonuje w Liberii już od 1943 roku. Pojawiała się jednak na tym terenie o wiele wcześniej, posługiwano się nią bowiem również w latach 1847 do 1907. Po tym czasie nastąpiła przerwa, podczas której wdrożono zachodnioafrykański funt brytyjski. W XIX wieku była to dominująca waluta na terytoriach brytyjskich kolonii w Afryce. Amerykańskie dolary wróciły na te ziemie w latach trzydziestych XX wieku, zastępując dotychczas obowiązujące funty. W 1937 roku Liberia wypuściła swoje pierwsze monety, które weszły w obieg obok amerykańskich pieniędzy. Najniższa miała nominał zaledwie pół centa, najwyższa natomiast – 2 centy. Zastąpione one zostały nowszą wersją dopiero w 1960 roku. Jeśli chodzi o banknoty, pierwszy raz wydrukowano pieniądze o wartości 5 dolarów w 1989.

Wygląd afrykańskiej waluty

Pięciodolarówki noszą na sobie portret prezydenta J.J. Robertsa. Na współczesnych rewersach pozostałych nominałów można odnaleźć grafiki obrazujące kobiety zbierające ryż, pracowników plantacji palm, handlarkę z dzieckiem czy mężczyzn na skuterach. Banknoty różnią się od sobie kolorami – wśród używanych barw wyróżnić można purpurowy, niebieski, zielony czy fioletowy. Najniższa wartość banknotu to 5 dolarów, najwyższa – 500.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 22.06.2017,  00:00