KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Kobiety na rynku pracy

Mniejsze pensje i niższe stanowiska – tak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy

Kobiety i mężczyźni różnią się - tak Maciej Stuhr rozpoczął kilka lat temu jeden ze swoich występów. Trudno się z nim kłócić. Można natomiast doprecyzować, na czym konkretnie te różnice ... Czytaj całość
Płatności w sieci

Dyrektywa PSD2 zmniejszy bezpieczeństwo transakcji w sieci?

Unijna dyrektywa PSD2 regulująca formy płatności pozwoli wprowadzić na rynek nowych usługodawców. Zwiększy to jego konkurencyjność, a co za tym idzie również atrakcyjność, ale czy nie odbędzie się to kosztem ... Czytaj całość

Dolar – waluta Namibii


Namibia NAD dolar

Dolar namibijski jest jednostką walutową państwa Namibii. Jeden dolar dzieli się na 100 centów. Międzynarodowy kod dolara namibijskiego to NAD.

Historia dolara namibijskiego

Dolar zastąpił rand południowoafrykański, będący walutą kraju w latach 1920-1990, kiedy to znajdował się on pod rządami Republiki Południowej Afryki, funkcjonującej jako Afryka Południowo-Zachodnia. Namibia była również częścią Wspólnego Obszaru Walutowego, od momentu uzyskania niepodległości w 1990 roku, aż do wprowadzenia dolara w 1993 roku. Od tamtej pory centralny bank państwa znany jest jako Bank Rezerwy Namibii. W tym okresie rozważano nadanie nowej walucie nazwy kalahar, nawiązującej do pustyni Kalahari położonej we wschodniej części Nambii. Waluta miała posiadać nominały o wartości 2, 5, 10 i 20 kalahara. Plany te nie zostały zrealizowane, jednak niektóre wzory nominałów zostały wykorzystane w późniejszych projektach.

Monety i banknoty

Pierwsze banknoty namibijskich dolarów zostały wypuszczone we wrześniu 1993 roku, natomiast monety pojawiły się w grudniu.
Znajdujące się obecnie w obiegu monety to 5, 10 oraz 50-centówki, a także 1 i 5-dolarówki. Monety centowe wykonane są z niklowanej stali, natomiast monety dolarowe z mosiądzu. Namibijskie banknoty mają nominały o wartości 10, 20, 50, 100 oraz 200 dolarów. Na awersie banknotów znajduje się wizerunek Sama Nujomy, polityka i pierwszego prezydenta niepodległej Namibii. Rewersy ozdobione są herbem Namibii oraz grafikami nawiązującymi do środowiska naturalnego kraju.


Zobacz inne waluty:


29.05.2017 04:45
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000