Dolar – waluta Namibii

Namibia NAD dolar

Dolar namibijski jest jednostką walutową państwa Namibii. Jeden dolar dzieli się na 100 centów. Międzynarodowy kod dolara namibijskiego to NAD.

Historia dolara namibijskiego

Dolar zastąpił rand południowoafrykański, będący walutą kraju w latach 1920-1990, kiedy to znajdował się on pod rządami Republiki Południowej Afryki, funkcjonującej jako Afryka Południowo-Zachodnia. Namibia była również częścią Wspólnego Obszaru Walutowego, od momentu uzyskania niepodległości w 1990 roku, aż do wprowadzenia dolara w 1993 roku. Od tamtej pory centralny bank państwa znany jest jako Bank Rezerwy Namibii. W tym okresie rozważano nadanie nowej walucie nazwy kalahar, nawiązującej do pustyni Kalahari położonej we wschodniej części Nambii. Waluta miała posiadać nominały o wartości 2, 5, 10 i 20 kalahara. Plany te nie zostały zrealizowane, jednak niektóre wzory nominałów zostały wykorzystane w późniejszych projektach.

Monety i banknoty

Pierwsze banknoty namibijskich dolarów zostały wypuszczone we wrześniu 1993 roku, natomiast monety pojawiły się w grudniu.
Znajdujące się obecnie w obiegu monety to 5, 10 oraz 50-centówki, a także 1 i 5-dolarówki. Monety centowe wykonane są z niklowanej stali, natomiast monety dolarowe z mosiądzu. Namibijskie banknoty mają nominały o wartości 10, 20, 50, 100 oraz 200 dolarów. Na awersie banknotów znajduje się wizerunek Sama Nujomy, polityka i pierwszego prezydenta niepodległej Namibii. Rewersy ozdobione są herbem Namibii oraz grafikami nawiązującymi do środowiska naturalnego kraju.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 29.05.2017,  00:00