Ekantor.pl tech, technologia, nowości, dron, wymiana walut, internetowy kantor
28 grudnia 2018,  09:31

Ekantor.pl TECH, czyli co nowego pojawiło się wraz z końcem roku?

Idzie nowe. Telewizory robią się większe a ich rozdzielczość przekracza możliwości nadawców, taksówki jeżdżą same a toster z lodówką stają się doskonałymi kompanami do porannej pogawędki. Nawet kurtka ma swoje zdanie. Dobrze, że tylko w kwestii położenia telefonu.

Telewizory Samsung QLED 8K już w Polsce

Do oficjalnej sprzedaży w naszym kraju trafiły już nowe telewizory Samsung o rozdzielczości 7680 x 4320, oferujące obraz złożony z 33 mln pikseli. Dla porównania, rozdzielczość 8K jest czterokrotnie większa niż 4K i 16-krotnie większa niż Full HD. Telewizor nafaszerowany jest najnowocześniejszą technologią, za którą wrogowie widocznych pikseli będą musieli dość solidnie zapłacić – od 19 999 zł (65 cali) po 59 999 zł (85 cali).

Nowa Nokia 8.1 już w styczniu

Dla wielu osób Nokia skończyła się na legendarnych cegłach z serii 3310. Znany producent jest jednak stale obecny na rynku, czego przykładem jest nadchodząca premiera. Nokia 8.1 ma być oparta o Androida 9.0 Pie, napędzana ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 710 a obrazy wyświetlać będzie na dużym 6,18-calowym ekranie w jakości Full HD+. Ma celować w średni segment rynku co w pełni oddaje specyfikacja techniczna, ale już nie cena – podstawowa Nokia 8.1 ma kosztować 399 €.

Zobacz również: Telefon dla dziecka do 300 zł? Czy to możliwe?

Przyszłość jest teraz. Autonomiczne taksówki w USA

Na drogi aglomeracji Phoenix w USA wyjechały właśnie taksówki z logotypem Waymo One – pierwszej firmy, która zdecydowała się uruchomić testową sieć pojazdów bezzałogowych do transportu publicznego. Koszt skorzystania z nich to 7$ za każde 5 km co jest porównywalne ze stawkami tamtejszego Ubera. Póki co dostęp do pojazdów ma tylko wąska grupa klientów testowych a samochód nie jest do końca autonomiczny – za sterami siedzi bowiem specjalnie przeszkolony kierowca, gotowy przejąć kierownicę w razie nagłej sytuacji. Firma zapewnia jednak, że jeśli wszystko pójdzie pomyślnie to wkrótce auta zyskają całkowitą wolność.

;

Alexa odpowie na każde pytanie

Konwersacje prowadzone z pralką, lodówką czy amplitunerem są już chlebem powszednim w wielu gospodarstwach domowych. Odpowiada za to Alexa, głosowa asystentka za której technologią stoi Amazon. Niestety, okazało się, że poza pytaniami typu jakie mam dzisiaj spotkania? oraz czy leci coś ciekawego w telewizji? użytkownicy zadawali wirtualnej asystentce zagadki, na które nie znała odpowiedzi. Teraz ma się to zmienić. Dzięki programowi Alexa Answers klienci sami mogą wprowadzać odpowiedzi do globalnej bazy wiedzy, która potem będzie wykorzystywana przez program. Czyżby rozwój prawdziwej wszechwiedzącej sztucznej inteligencji zaczął się w kuchni?

Hover 2 – dron do selfie nadleci wiosną

W teorii miało być bajecznie – Hover Camera Passport miał rozpoznawać twarz użytkownika, podążać za nim na wybranej wysokości, latać według ustalonego planu i wszystko nagrywać w wysokiej rozdzielczości. Coś jednak nie poszło po myśli Zero Zero Robotics, chińskiego dostawcy sprzętu, i pierwsza wersja drona do selfie została zmiażdżona pod lawiną krytyki. Chińczycy się jednak nie poddali i wiosną 2019 roku wypuszczą Hover’a 2 – poprawioną wersję z systemem unikania przeszkód, zaawansowaną optyką i dużo mocniejszą baterią. Sprzęt jest od listopada dostępny na kickstarterze za 449$ a docelowo na trafić na sklepowe półki w cenie 699$.

Mądra kurtka przypomni o pozostawionym smartfonie

Google i Levi’s Jacquard oferują technologię, która nie tylko dobrze wygląda ale również zabezpiecza przed utratą telefonu. Inteligentna kurtka posiada bowiem funkcję Always Together informującą o przypadkowym pozostawieniu sprzętu poza zasięgiem – w kawiarni, samochodzie czy plecaku. Dzięki temu już nigdy nie rozstaniemy się z ukochanym smartfonem. A do tego będziemy szykownie wyglądać w modnej, dżinsowej odzieży. Cena za taki komfort to niewygórowane 350$.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *