Sytuacja polskich firm budowlanych nie prezentuje się optymistycznie. Duża konkurencja, brak nowych inwestycji oraz niemożność odzyskania zaległości – to tylko część problemów, z którymi boryka się ten sektor. Wiele firm, szukając rozwiązania trudnej sytuacji, zdecydowało się na współpracę z zagranicznym zleceniodawcą.
Już nie tylko pracownicy z Polski szukają przyszłości poza granicami kraju. Od kilku lat można zaobserwować również ekspansję firm, dla których zagraniczne kontrakty są szansą na rozwój lub… ostatnią deską ratunku. Czy warto z niej skorzystać?
Korzyści dla firm budowlanych związanych z wymianą w Ekantor.pl:
- wyższe wpływy wynikające z niskich kursów kantoru internetowego,
- oszczędność związana z opłatą zakwaterowania oraz wyżywienia pracowników,
- konkurencyjna oferta,
- świadomość rynku walutowego pozwalająca oszacować budżet,
- wyższe pensje pracowników,
- rozwój firmy na rynku międzynarodowym.
Polska firma, niemiecka budowa – praca za granicą
Polskie firmy budowlane z coraz większą odwagą wchodzą na zagraniczne rynki, a jednym ze sposobów na realizację kontraktów zagranicznych jest delegowanie pracowników. Choć formalności wiele, to popularność takiego działania nie maleje. Według danych zaprezentowanych przez Gazetę Wyborczą Polska jest liderem, jeżeli chodzi o liczbę delegowanych pracowników za granicę. Prym wiodą firmy z sektora budowlanego, rolniczego, opieki i usług zdrowotnych oraz branża IT.
Delegowanie pracownika
Delegowanie pracownika polega na tym, że polskie przedsiębiorstwo wysyła pracowników do pracy poza granice Polski, aby zrealizować umowę zawartą z zagranicznym kontrahentem.
Definicja pochodzi ze strony ZUS
A chętnych do pracy nie brakuje. Pracownicy delegowani mogą bowiem liczyć na minimalne stawki obowiązujące w danym kraju (co po przewalutowaniu zwykle wynosi więcej niż zarobiliby w kraju),w dodatku trwają prace nad tym, by ich pensje zostały zrównane z zagranicznymi kolegami.
Można więc powiedzieć, że i wilk syty, owca cała, a jeszcze lis się załapał.
Biznes międzynarodowy, a oszczędność w Ekantor.pl
Duża konkurencyjność firmy oraz wyższe pensje pracowników to tylko część korzyści jakie zyskuje pracodawca. Ta zasadnicza wynika przede wszystkim z kontraktu zawartego w obcej walucie. Chcąc uzyskać jak największe korzyści i zminimalizować ryzyko strat, należy zapoznać się z czynnikami wpływającymi na rynek walutowy, śledzić zmiany na nim zachodzące i uwzględniać prognozy – tylko wtedy będzie można świadomie odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy wymienić zagraniczną walutę na złotego, bądź na odwrót.
W tym miejscu przedsiębiorcy zaczynają zastanawiać się również, nad tym gdzie najlepiej wymienić walutę. Odpowiedź wydawać się może oczywista. Większe przedsiębiorstwa udają się do banku licząc na sukcesywne negocjacje, małe – wciąż nierzadko decydują się na kantory stacjonarne. A istnieje rozwiązanie pośrednie, czyli Ekantor.pl.
W Ekantor.pl kurs wymiany walut jest niski. W porównaniu z ofertą bankową przy sprzedaży 100 000 euro dodatkowy zysk firmy wynosi nawet ok.21 000 złotych. A to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Klient akceptując wymianę, ma pewność że kwota nie ulegnie zmianie w czasie, gdy będzie dokonywał przelewu. W dodatku przy transakcjach zawieranych na wysoką kwotę istnieje możliwość negocjowania kursu z dealerem walutowym. Dla osób prowadzących współpracę z podmiotem zagranicznym dobrym rozwiązaniem jest również alert walutowy – czyli informowanie o ważnych zmianach na rynku walutowym.
O problemach polskiego sektora budowlanego wiadomo już od dłuższego czasu. Oczekiwania na zapłatę wystawionych faktur najbardziej uderza w małe przedsiębiorstwa – to one właśnie mogą poszukiwać ratunku poza granicami kraju.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.