symbole na banknotach - ekantor.pl -1$ dolar, złotówka, euro symbol - kantor internetowy USD PLN EUR
18 kwietnia 2019,  11:50

Tajemnicze symbole na banknotach

4.14/5 (7)

Z banknotami mamy do czynienia bardzo często. Znamy je doskonale i bezbłędnie rozpoznajemy. W powszednim użyciu mogło jednak ujść naszej uwadze wiele szczegółów, które zostały na nich ukryte.

Dolar, złotówki czy euro są powszechnie znane i mało kto przygląda im się szczegółowo. A warto, bo można na nich zobaczyć dużo więcej niż tylko nominał.

Tajemnice dolara – symbole na 1$

Najwięcej ukrytych znaczeń posiada banknot 1$. Wiele z nich urosło wręcz do poziomu legendy. Szczególnie bogaty w symbole jest rewers popularnej jednodolarówki, opatrzony symbolami orła i piramidy.

Orzeł to naturalnie emblemat Stanów Zjednoczonych. W swoich szponach dzierży pęk strzał i gałązkę oliwną. Ma to symbolizować wojnę i pokój, którymi po równo dysponuje mocarstwo.

Z samym orłem też wiąże się kilka ciekawych historii. Wizerunek “pieczęci”, którego częścią jest ptak, był dyskutowany przez ponad 6 lat i wielokrotnie zmieniał formę. Niewiele też brakowało, żeby zabrakło w nim orła – Benjamin Franklin był temu absolutnie przeciwny zwracając uwagę na wątpliwą moralność tego ptaka – wszak on sam nie łowi sobie ryb. Zamiast orła miał się pojawić na banknotach… egipski faraon.

Banknot jednodolarowy - 1$; awers - ekantor.pl banknoty - symbole na banknotach kantor internetowy
Banknot jednodolarowy – 1$; awers

Po lewej stronie rewersu jednodolarówki znajduje się sławetna niedokończona piramida, nad którą czuwa oko opatrzności. Piramida to symbol wytrzymałości i trwałości – wszak nawiązuje do grobowców z Egiptu, które przetrwały millenia. Tak samo trwały ma być kraj powstały w roku MDCCLXXVI, czyli 1776 – roku ogłoszenia Deklaracji Niepodległości. Właśnie tą datę, zapisaną rzymskimi cyframi, nosi fundament dolarowej piramidy.

Te logiczne interpretacje nie wszystkich jednak przekonują. Niektórzy uważają, że Oko Opatrzności to symbol Illuminati, sekty kontrolującej cały świat, do której należeli Ojcowie Założyciele Stanów Zjednoczonych. Powtarzająca się natomiast wszędzie liczba 13 (orzeł trzyma 13 strzał, jest 13 gwiazd ponad nim a piramida ma 13 schodów) to wcale nie nawiązanie do 13 stanów wchodzących w skład pierwszych trzynastu kolonii a odniesienie do Ostatniej Wieczerzy (Jezus i dwunastu Apostołów).

Bardziej dociekliwi badacze potrafią znaleźć jeszcze inne ukryte symbole. Podobno pod odpowiednim kątem można zobaczyć na czwartym stopniu piramidy twarz upiora. Przypadek? Co więcej, w prawym górnym rogu, pod cyfrą 1, znajduje się kształt ni to pajęczyny, ni to sowy. Kto wie, co jeszcze kryje się w zakamarkach dolara?

dolar -1$ - banknot ekantor.pl kantor online internetowa wymiana walut - rewers
Banknot 1$ – rewers

Tajemnice złotówek – jakie symbole znajdują się na polskich banknotch?

Polskie banknoty nie mają może nadrukowanych aż tak mrocznych historii jak dolary ale nie brakuje na nich ciekawostek. Chociażby popularna “dycha” z Mieszkiem I na awersie. Po lewej stronie władcy widnieją dwie rozety, odkryte w podziemiach Katedry w Gnieźnie. Po prawej stronie widoczna jest ornamentyka, nawiązująca do romańskich zdobień naczyń liturgicznych. Na rewersie zaś widać prawdziwego denara – badacze jednak nie są zgodni czy aby na pewno był w obiegu za czasów Mieszka I, czy też dużo później (za panowania Mieszka II).

Na rewersie 20 zł również zobaczymy denara, zdobionego wizerunkiem ptaka. Jest to pierwsze w historii przedstawienie tego zwierzęcia na monetach państwa polskiego. Nie ma jednak pewności jaki to gatunek – większość badaczy chciałaby w nim widzieć orła, mimo że nijak orła nie przypomina.

Solidny wizerunek orła widnieje natomiast na tarczy herbowej Władysława Jagiełły, czyli rewersie banknotu 100 zł. Poniżej jagiellońskiego orła znajdują się dwa miecze owinięte w krzyżacką flagę – co jest oczywistym nawiązaniem do zwycięstwa w 1410 r.

awers, 100 zł, banknot, polskie banknoty, pieniądze, wymiana walut, Ekantor.pl
Źródło: NBP

Przy okazji niektórzy mogą zapytać dlaczego akurat królowie widnieją na polskich banknotach? W epoce PRL-u widniały na nich sławne postacie, często dobrze kojarzone z ustrojem. Nowy projekt miał być “bezpieczny” – pozbawiony wątków politycznych a jednocześnie rozpoznawalny dla każdego Polaka. A przecież o królach wszyscy się uczą w szkole.

Chcesz dowiedzieć się więcej o polskich banknotach? >> czytaj dalej

Tajemnice euro – symbole najmłodszej waluty w zestawieniu

O dziwo, najbardziej sztampowo pod względem niespodzianek wypadają banknoty euro. Być może wynika to z przesadnej dbałości o poprawność polityczną, ale nie ma na nich zbyt wielu tajemniczych detali. Każdy awers jest taki sam a rewers ma symboliczny wizerunek danego kraju. Ot, cała finezja. Gdyby nie banknoty o nominale 0 euro z podobizną Karola Marksa, wypuszczone jako okaz kolekcjonerski (i subtelna opinia na temat rewolucji) to w ogóle wiałoby nudą.

Nawet na banknotach będących w codziennym użyciu da się znaleźć kilka szczegółów, które umknęły uwadze. Może poza euro, które jak wiemy jest dość sterylne. Chyba, że to również celowy zabieg tajnych organizacji ukrywający prawdziwe znaczenia…

Warto przeczytać

2 komentarze “Tajemnicze symbole na banknotach

  • Portale i okna na awersie banknotów euro mają symbolizować otwarcie granic i krajów europejskich w obrębie Unii, a mosty na rewersie oznaczają łączenie. Europa buduje mosty i otwiera bramy i okna. To są dość oczywiste symbole integracji. W tekście nie ma niczego (poza oczywistej informacji, że jest tam orzeł) na temat awersu Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych A jest to bogata i interesują opowieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *