banknot, 20 zł, pieniądze, NBP, Ekantor.pl
5 grudnia 2018,  14:10

Polskie banknoty kolekcjonerskie

5/5 (1)

Unikalny projekt, najwyższej klasy zabezpieczenia i przepiękne wykonanie. Współczesne banknoty kolekcjonerskie potrafią zachwycić nie tylko znawców. Zobacz po co powstają i co jest w nich wyjątkowego.

Na terenie naszego kraju prawo emisji banknotów przysługuje wyłącznie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Jest to jedna z najbardziej szanowanych instytucji tego typu na świecie – zajmuje się produkcją banknotów nie tylko na rynek wewnętrzny, ale również dla wielu zleceniodawców zagranicznych (np. Honduras, Gwatemala czy Kolumbia). Pieniądze drukowane przez PWPW słyną zarówno z doskonałych zabezpieczeń jak i niepowtarzalnej linii graficznej.

Po co powstają banknoty kolekcjonerskie?

Głównym powodem emisji banknotów przeznaczonych wyłącznie dla kolekcjonerów jest prestiż. To na nich można pokazać rozmach i możliwości Wytwórni. Stanowią swoiste połączenie portfolio z reklamą wizualną – krążąc wiele lat na rynku numizmatów reklamują PWPW i udowadniają jej profesjonalizm.

Wiele banknotów kolekcjonerskich powstaje jako druki testowe – sprawdza się na nich nowe technologie, grafiki i materiały zanim wejdą do powszechnego użytku.

Banknoty kolekcjonerskie drukuje się również z okazji istotnych wydarzeń historycznych lub rocznic, np. 20 zł z Józefem Piłsudskim wprowadzone do obiegu 5 sierpnia 2014 roku w setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich. Ze względu na niewielki nakład, wartość takich banknotów jest z reguły dużo wyższa niż nominalna.

banknot, 20 zł, NBP, pieniądze, złoty, wymiana walut, Ekantor.pl
Źródło: NBP.PL

Przy okazji warto dodać, że wspomniane 20 zł z Marszałkiem zostało wybrane najlepszym kolekcjonerskim banknotem świata w 2014 roku.

Wybrane polskie banknoty kolekcjonerskie

Banknot reklamowy Wiosna 04

Data druku: 2004

Prosty i przejrzysty banknot z motywem przyrody na awersie i panoramą miasta na rewersie. Posiada wszystkie dostępne zabezpieczenia – od nitki metalizowanej przez znaki wodne po farbę zmienną optycznie.

Przeczytaj również: 5 powodów, które sprawią że pokochasz polskie pieniądze

Banknot testowy Pszczoła miodna

Data druku: 2012

Obraz orchidei wykonany farbą metaliczną, wizerunek pszczoły w postaci hologramu dyfrakcyjnego czy plastry miodu pokryte farbą zmieniająca barwę zależnie od kąta obserwacji – to tylko niektóre z zabezpieczeń na tym banknocie. To pierwszy polimerowy druk PWPW o tak skomplikowanych zabezpieczeniach i spektakularnym projekcie.

banknot, pszczoła miodna, pieniądz, Ekantor.pl
Źródło: PWPW.PL

Banknot okolicznościowy 80. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Data druku: 2013

Przykład banknotu powstałego w celu upamiętnienia ważnego wydarzenia – tym razem urodzin wielkiego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Druk posiada wszystkie dostępne zabezpieczenia, włączając złotą folię i włókna zatopione w masie papierowej. Ukazał się w niewielkim nakładzie 15 tys. egzemplarzy.

Banknot reklamowy Demeter

pwpw, Demetar, banknot, banknot okolicznościowy, Ekantor.pl
Źródło: PWPW.PL

Data druku: 2014

Banknot przygotowany specjalnie z myślą o prezentacji na targach branżowych w 2014 i 2015 r. Przedstawia motyw mitologiczny pięknie skomponowany z najnowszą formą druku i zabezpieczeń – łzy Demeter po stracie córki umieszczono jako niewidoczny hologram. Kolorystyka irysów powstała przy użyciu specjalnej, opatentowanej farby, która posłużyła potem do druku nowych wersji banknotów 50 zł.

Banknot testowy Szachy

Data druku: 2017

Jeden z najbardziej spektakularnych projektów PWPW. Pokazuje prawdziwą skalę możliwości Wytwórni. Przepiękny design łączy się tutaj z najsilniejszymi współcześnie zabezpieczeniami: kodem grawerowanym laserem, wielotonowym znakiem wodnym czy kolorowymi obrazami widocznymi w świetle UV.

Więcej na temat banknotu można przeczytać na stronie PWPW

Polskie banknoty kolekcjonerskie robią wrażenie – są zarówno doskonale zabezpieczone przed podrabianiem jak i prezentują sobą najwyższy poziom artystyczny. Patrząc na nie aż trudno oprzeć się pokusie, aby nie założyć własnej numizmatycznej kolekcji.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *