Aktualny kurs funta brytyjskiego GBP/PLN
Waluta: Funt brytyjski
Nazywa się go funtem brytyjskim, choć jego oficjalna nazwa brzmi funt szterling (ang. pound sterling). Oznacza się go kodem GBP, co w rozwinięciu brzmi Great British Pound. Jego symbolem jest przekreślona litera “L”, pochodząca od łacińskiego słowa libre, czyli waga. I nie ma w tym nic dziwnego, w końcu funt to również jednostka wagi.
Bez względu na to, które określenie zdecydujemy się wybrać, pod nazwą tą kryć się będzie jedna z najsilniejszych i najbardziej znaczących walut na świecie. I co ciekawe jest nią, mimo burzliwej i momentami trudnej historii.
Średni kurs kupna i sprzedaży funta Ekantor.pl
Historia funta brytyjskiego
Tę opowieść można zacząć słowami dawno, dawno temu… Historia funta sięga bowiem ponad 1200 lat wstecz, co z kolei sprawia, że jest on najstarszą, pozostającą w obiegu walutą.
Niektóre źródła za początek funta uznają okres panowania króla Henryka II (1150-1189). I choć nie można ujmować roli jaką odegrał ojciec Ryszarda Lwie Serce - w końcu to on wprowadził szterlinga do obiegu - to jednak pierwsze fundamenty brytyjskiej waluty sięgają czasów Offa z Mercji (757-796).
Początkowo funt wymieniany był na srebro. Następnie zaczęto przeliczać go na złoto. Taki system utrzymał się do 1914 roku. Powrócono do niego dopiero po 12 latach. Był to czas, kiedy monety zostały już wyparte przez banknoty, przez co funty wymieniano na sztabki złota. Takie rozwiązanie utrzymało się do Wielkiego Kryzysu, podczas którego wartość waluty znacząco spadła. Podjęto więc próbę powiązania jego wartości z innymi walutami, a konkretniej z dolarem amerykańskim.
Nie był to jednak koniec problemów, a dopiero ich początek. Następny kryzys jeszcze mocniej osłabił walutę. Wówczas rząd Margaret Thatcher zdecydował się na powiązanie go z niemiecką marką, a następnie włączenia go do systemu ERM. Nie było mu jednak dane długo w nim pozostać. Przeprowadzony w 1992 roku przez George’a Sorosa atak spekulacyjny doprowadził do załamania kursu funta, co doprowadziło do wycofania go z systemu.
Burzliwa historia nie zniechęciła Brytyjczyków do własnej waluty i w ramach wypracowanego porozumienia - pozostali przy niej mimo przynależności do UE. To jednak nie koniec opowieści. 23 czerwca 2016 roku mieszkańcy Wysp podjęli decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej, a losy waluty zaczęły pisać się na nowo.
Pozycja na rynku walutowym
Nie złamał go kryzys, nie złamał go Brexit. Funt czerpie bowiem swoją siłę przede wszystkim z siły gospodarczej kraju, której przygląda się Bank of England odpowiedzialny za utrzymanie stabilności waluty. Nie bez znaczenia, dla pozycji funta na arenie międzynarodowej, jest również fakt, że to właśnie Londyn stał się centrum finansowym świata.
Choć na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, pozycja brytyjskiej waluty osłabiła się i ustąpił on miejsca euro oraz dolarowi, to i tak funt pozostaje jedną z najczęściej wymienianych na rynku walut.
Banknoty i monety
Funt dzieli się na 100 pensów. Bank of England emituje obecnie banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów. Na awersie każdego banknotu umieszczony jest wizerunek władcy, czyli Elżbiety II. Z kolei na rewersie znajdziemy postacie, które zasłużyły się dla kraju.
Wizerunek królowej umieszczony jest również na będących w obiegu monetach o nominałach: 1 pens, 2, pensy, 5 pensów, 10 pensów, 20 pensów, 50 pensów, 1 funt oraz 2 funty.
Ciekawostki o funcie
- 28 marca 2017 roku została wprowadzona nowa moneta jednofuntowa. Posiada ona szereg zabezpieczeń mających uniemożliwić jej fałszowanie. Zaskakujący jest również kształt kształt monety - dwunastokąt.
- W 2016 roku Bank of England zaczął stopniowo wycofywać papierowe banknoty na rzecz polimerowych.
- Obecnym szefem BoE jest Kanadyjczyk Mark Carney - pierwszy obcokrajowiec na tym stanowisku.
- Wizerunek Elżbiety II został uwieczniony nie tylko na funcie szterlingu, ale również na banknotach terytoriów zależnych. Na jednym z nich królowa ma zaledwie 8 lat.
Funt szterling jest walutą obowiązującą nie tylko w samej Wielkiej Brytanii, ale również terytoriach jej zależnych: Brytyjskie Terytorium Arktyczne, Falklandy, Gibraltar, Guernsey, Wyspa Man, Jersey, Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan de Cunha, Georgia Południowa i Sandwich Południowe. Nieoficjalnie również Zimbabwe.