KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Najbardziej irytująca opłata bankowa – jak jej uniknąć?

W 2017 banki zaczęły odświeżać swoje cenniki. I rzadko kiedy klient wychodził na tym korzystnie. Część z wprowadzonych opłat bankowych okazała się stosunkowo łatwo akceptowalna. Jest jednak taka grupa, która Read more
Cena paliwa

Zrzuta na drogi. Kierowcy dołożą 20 groszy do każdego litra paliwa

20 groszy na litrze paliwa - taki ma być przymusowy wkład polskich kierowców w budowę dróg. To znacznie podniesie koszt zakupu paliwa, które i tak do najtańszych nie należą. [Aktualizacja Read more

Funt szterling – waluta Szkocji


Szkocja PE funt szterling

Funt szterling to nieoficjalna nazwa brytyjskiego funta, jednostki monetarnej obowiązującej w Wielkiej Brytanii. Jednego funta podzielić można na 100 pensów. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem GBP.

Historia funta szterlinga

Jako waluta szterling wprowadzony został do obiegu w 1158 roku, przez angielskiego króla Henryka. Powszechnie wymieniany był na srebro do 1816 roku, po czym wymienialność zamieniono na złoto i utrzymywano ten system do 1914 roku. Z czasem złote monety przestały być powszechnie używane, a w ostateczności waluta sztabowa została porzucona w 1931 roku, w okresie wielkiego kryzysu. Funt zdewaluowano o 20% i doprowadzono do jego całkowitej wymienialności w roku 1946, aby możliwe było uzyskanie pożyczki ze Stanów Zjednoczonych. Kurs waluty starano się później ustabilizować, jednak próby związania wartości funta z innymi walutami okazały się nieudane. Doprowadziło to do kolejnej dewaluacji w 1949 roku, po czym latach 60. wprowadzono dodatkowe ograniczenia dewizowe, uniemożliwiające turystom wywozu więcej niż 50 funtów z kraju. W 1988 roku z inicjatywy rządu Margaret Thatcher, funt szterling związany został z marką niemiecką. W tej formie utrzymał się na rynku aż do nadejścia tzw. Czarnej Środy z 1992 r. Ze względu na wynegocjowaną klauzulę, funt szterling nie został nigdy wprowadzony do ERM II.

Charakterystyka szkockiej waluty

Funt szterling oznaczany jest zazwyczaj symbolem „£”, a nieco rzadziej dużą literą L. Ten drugi symbol pochodzi od określenia oznaczającego zarówno jednostkę masy funta, jak i wagę – libra. Słowo szterling dodane zostało w celu odróżnienia jednostki wagowej od jednostki pieniężnej. Szterlingiem pierwotnie nazywano jednopensową monetę ze srebra. Kiedy jednak pens stracił swoją siłę nabywczą, nazwa ta wyparła funta. W Szkocji najpopularniejszymi spotykanymi banknotami są nominały 5, 10 i 20 funtów. Na każdym z nich znajduje się aktualnie wizerunek Elżbiety II, jednak podobizna zamieszczana na pieniądzach zmienia się wraz ze nadejściem każdego nowego władcy. Banknot 50-funtowy spotykany jest na tyle rzadko, że w wielu sklepach może nie być nawet honorowany. Natomiast banknoty 100-funtowe spotykane są wyłącznie w Szkocji oraz Irlandii Północnej. Wyróżnia się monety pensowe: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p oraz jedno- i dwu-funtówki. W przeciwieństwie do oznaczeń polskich, na Wyspach Brytyjskich znak pensa (p) stawiany jest z liczbą, a znak funta (£) przed. Brytyjski bilon powstaje w mennicy Royal Mint zlokalizowanej w Walii.


Zobacz inne waluty:


26.07.2017 17:35
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000