KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

Airbnb, wyjazdy zagraniczne

Koniec tanich podróży z Airbnb. Kolejne miasta utrudniają wynajem

Do Berlina i Barcelony, dołączył teraz Paryż. A to i tak tylko część miast, które podjęły się walki z popularnym serwisem Airbnb. Czy podróżowanie znów stanie się drogie?   Airbnb Read more
Pracownicy

NBP ma obawy, co do przyszłości rynku pracy

W ostatnim czasie możemy mówić, że mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Ta optymistyczna - dla osób szukających zatrudnienia - teza ma poparcie danych. Mimo to raport opublikowany przez Read more

Funt szterling – waluta Szkocji


Szkocja PE funt szterling

Funt szterling to nieoficjalna nazwa brytyjskiego funta, jednostki monetarnej obowiązującej w Wielkiej Brytanii. Jednego funta podzielić można na 100 pensów. Waluta oznaczana jest międzynarodowym kodem GBP.

Historia funta szterlinga

Jako waluta szterling wprowadzony został do obiegu w 1158 roku, przez angielskiego króla Henryka. Powszechnie wymieniany był na srebro do 1816 roku, po czym wymienialność zamieniono na złoto i utrzymywano ten system do 1914 roku. Z czasem złote monety przestały być powszechnie używane, a w ostateczności waluta sztabowa została porzucona w 1931 roku, w okresie wielkiego kryzysu. Funt zdewaluowano o 20% i doprowadzono do jego całkowitej wymienialności w roku 1946, aby możliwe było uzyskanie pożyczki ze Stanów Zjednoczonych. Kurs waluty starano się później ustabilizować, jednak próby związania wartości funta z innymi walutami okazały się nieudane. Doprowadziło to do kolejnej dewaluacji w 1949 roku, po czym latach 60. wprowadzono dodatkowe ograniczenia dewizowe, uniemożliwiające turystom wywozu więcej niż 50 funtów z kraju. W 1988 roku z inicjatywy rządu Margaret Thatcher, funt szterling związany został z marką niemiecką. W tej formie utrzymał się na rynku aż do nadejścia tzw. Czarnej Środy z 1992 r. Ze względu na wynegocjowaną klauzulę, funt szterling nie został nigdy wprowadzony do ERM II.

Charakterystyka szkockiej waluty

Funt szterling oznaczany jest zazwyczaj symbolem „£”, a nieco rzadziej dużą literą L. Ten drugi symbol pochodzi od określenia oznaczającego zarówno jednostkę masy funta, jak i wagę – libra. Słowo szterling dodane zostało w celu odróżnienia jednostki wagowej od jednostki pieniężnej. Szterlingiem pierwotnie nazywano jednopensową monetę ze srebra. Kiedy jednak pens stracił swoją siłę nabywczą, nazwa ta wyparła funta. W Szkocji najpopularniejszymi spotykanymi banknotami są nominały 5, 10 i 20 funtów. Na każdym z nich znajduje się aktualnie wizerunek Elżbiety II, jednak podobizna zamieszczana na pieniądzach zmienia się wraz ze nadejściem każdego nowego władcy. Banknot 50-funtowy spotykany jest na tyle rzadko, że w wielu sklepach może nie być nawet honorowany. Natomiast banknoty 100-funtowe spotykane są wyłącznie w Szkocji oraz Irlandii Północnej. Wyróżnia się monety pensowe: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p oraz jedno- i dwu-funtówki. W przeciwieństwie do oznaczeń polskich, na Wyspach Brytyjskich znak pensa (p) stawiany jest z liczbą, a znak funta (£) przed. Brytyjski bilon powstaje w mennicy Royal Mint zlokalizowanej w Walii.


Zobacz inne waluty:


26.07.2017 17:35
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000