KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 

 

Losowe wpisy

W świat z Ekantor.pl #3: Ile wart jest dolar w Ameryce Środkowej?

Mijają dwa miesiące od momentu, kiedy Mateusz Koszela wyruszył w podróż autostopem. Tym razem przygoda zaprowadziła go do Ameryki Środkowej, gdzie dowiedział się, jaką wartość ma dolar amerykański i ile Read more

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

Nowy rok, nowy ja. Jedni zaczynają się zdrowo odżywiać, inni planują podróże, a Ty postanowiłeś skończyć z pracą na etacie i rozpocząć działalność na własny rachunek. Pomysł jest, chęci są, Read more

Gourde – waluta Haiti


Co warto wiedzieć o gourde, czyli walucie Haiti?

Haiti jest państwem umiejscowionym w Ameryce Środkowej, a jej najbliższy sąsiadem jest Republika Dominikany. Waluta, która jest tam używana to gourde, której symbolem jest G. Konieczna wydaje się być wiedza, iż jeden gourde to sto centymów.

Jaka jest historia waluty gourde?

Historia haitańskiego gourde rozpoczęła się w 1813 roku. Zajęła ona wtedy miejsce funta. Pierwsze gourde nie posiadały banknotów. Dopiero po kolejnej wycenie w 1870 roku wydrukowano banknoty o nominale 10 oraz 25 gourde. Jednak to nie był koniec przewartościowań na Haiti, gdyż w 1872 roku nastąpiło to po raz kolejny i pojawiło się tak zwane trzecie gourde. Z kolei w roku 1881 ta waluta została ściśle związana z frankiem francuskim i w ten sposób trzeba było wytworzyć monety raz jeszcze. Do tego warto wiedzieć, że jeden gourde równy był pięciu frankom. Ważną datą był też rok 1979, kiedy to Bank Narodowy został zastąpiony przez Bank Republiki Haiti. Dlatego też od tego momentu to on odpowiadał za produkowanie waluty.

Co wyróżnia banknoty gourde?

Aktualnie dostępna jest trzecia wersja gourde, która dzieli się na następujące monety: 50 centymów, 1 gourde oraz 5 gourde. Poza tym na Haiti można znaleźć osiem rodzajów banknotów. Wśród, których jest:

– 10 G – widnieje na nim Catherine Flon Arcahaie,
– 20 G – przedstawiono François-Dominique Toussaint l’Ouverture,
– 25 G – przedstawia Pałac w Justice,
– 50 G – ukazuje L. Salomon’a,
– 100 G – widnieje na nim H. Christophe,
– 250 G – z J-J. Dessalines,
– 500 G – z A. S. Pétion
– 1000 G – z F. Hyppolite.

Geneza słowa „gourde”

Znając znaczenie słowa „gourde„, można bliżej zrozumieć zarówno haitańską kulturę, jak i po prostu ich walutę. Tak, więc słowo te wywodzi się od hiszpańskiego „gordo”, co tłumaczyć można jako „tłusty”. Warto wiedzieć, że właśnie w ten sposób nazywano często monety, czyli peso.


Zobacz inne waluty:


11.05.2017 07:37
Udostępnij:


Tagi: , , , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!