Gourde – waluta Haiti

Co warto wiedzieć o gourde, czyli walucie Haiti?

Haiti jest państwem umiejscowionym w Ameryce Środkowej, a jej najbliższy sąsiadem jest Republika Dominikany. Waluta, która jest tam używana to gourde, której symbolem jest G. Konieczna wydaje się być wiedza, iż jeden gourde to sto centymów.

Jaka jest historia waluty gourde?

Historia haitańskiego gourde rozpoczęła się w 1813 roku. Zajęła ona wtedy miejsce funta. Pierwsze gourde nie posiadały banknotów. Dopiero po kolejnej wycenie w 1870 roku wydrukowano banknoty o nominale 10 oraz 25 gourde. Jednak to nie był koniec przewartościowań na Haiti, gdyż w 1872 roku nastąpiło to po raz kolejny i pojawiło się tak zwane trzecie gourde. Z kolei w roku 1881 ta waluta została ściśle związana z frankiem francuskim i w ten sposób trzeba było wytworzyć monety raz jeszcze. Do tego warto wiedzieć, że jeden gourde równy był pięciu frankom. Ważną datą był też rok 1979, kiedy to Bank Narodowy został zastąpiony przez Bank Republiki Haiti. Dlatego też od tego momentu to on odpowiadał za produkowanie waluty.

Co wyróżnia banknoty gourde?

Aktualnie dostępna jest trzecia wersja gourde, która dzieli się na następujące monety: 50 centymów, 1 gourde oraz 5 gourde. Poza tym na Haiti można znaleźć osiem rodzajów banknotów. Wśród, których jest:

– 10 G – widnieje na nim Catherine Flon Arcahaie,
– 20 G – przedstawiono François-Dominique Toussaint l’Ouverture,
– 25 G – przedstawia Pałac w Justice,
– 50 G – ukazuje L. Salomon’a,
– 100 G – widnieje na nim H. Christophe,
– 250 G – z J-J. Dessalines,
– 500 G – z A. S. Pétion
– 1000 G – z F. Hyppolite.

Geneza słowa „gourde”

Znając znaczenie słowa „gourde„, można bliżej zrozumieć zarówno haitańską kulturę, jak i po prostu ich walutę. Tak, więc słowo te wywodzi się od hiszpańskiego „gordo”, co tłumaczyć można jako „tłusty”. Warto wiedzieć, że właśnie w ten sposób nazywano często monety, czyli peso.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 11.05.2017,  00:00