Mainstreamowe sieci sklepów meblowych kuszą, że zaprojektują Ci kuchnię. Jednak to tylko w połowie prawda. W końcu „włożenie” gotowych mebli do nawet najmniejszej przestrzeni jest specjalnością sieciówek. Projektowanie wnętrz jest z goła czymś innym. To dostosowanie absolutnie wszystkich materiałów i mebli pod konkretne wymiary pomieszczeń, bez konieczności godzenia się na kompromisy.
Na czym polega projektowanie wnętrz?
Projektant wnętrz zajmuje się nie tylko doborem mebli i ich ustawieniem, ale również rozplanowaniem całej przestrzeni pomieszczenia czy całego mieszkania lub domu. Projektant wyposaża pomieszczenia w użytkowe przedmioty oraz dekoracje, współpracuje z fachowcami odpowiedzialnymi za wykonanie poszczególnych elementów. Przyjdzie mu więc wybrać ekipę do odświeżenia ścian, stolarza, firmę do wykonania stolarki okiennej i drzwiowej, fachowców od cyklinowania, malarza czy tapeciarza. To od jego umiejętności zależy czy ci wszyscy ludzie będą ze sobą dobrze współpracowali, tworząc spójne, wygodne i piękne wnętrze.
Ceny projektu wnętrz
Cena za metr projektu wnętrza zależy od lokalizacji i specyfiki wnętrza oraz od tego czy zależy nam na dyplomowanym architekcie czy biurze projektowym, które zobowiąże się swój projekt zrealizować od początku do końca. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest to, że nie spotkamy się z oporem, kiedy projekt pokażemy ekipie remontowej. Jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie, w którym praca projektanta kończy się na sporządzeniu projektu, zdarzyć się może, że wykonawca remontu będzie kontestował zaproponowane przez projektanta rozwiązania.
W efekcie dostaniemy wnętrze będące kompromisem pomiędzy tym, co zaakceptowaliśmy na papierze, a tym co potrafi wykonać ekipa remontowa. Kupowanie projektu razem z wykonaniem ma też tę zaletę, że możemy liczyć na spore zniżki w materiałach i wykończeniu. Często bowiem biura projektowe korzystają z usług tych samych dostawców czy producentów w swoich różnych realizacjach, mogą więc liczyć na znaczące zniżki cen płytek, paneli czy nawet mebli.
Projekt wnętrza można zamówić przez Internet. Projektant w najtańszej opcji pracuje na projekcie w 2D, koncentruje się na podziale przestrzeni na strefy i umiejscowieniu poszczególnych mebli. Tego typu funkcjonalny projekt mieszkania od stanu deweloperskiego możemy zamówić za mniej niż 45 zł za metr kwadratowy. Jeśli jesteśmy zdecydowani na coś więcej, możemy zamówić w sieci projekt 2D z wizualizacjami 3D i listą produktów. Projektant wnętrz „z drugiego końca Polski” wykona go w cenie między 70 a 90 złotych za metr kwadratowy. Za wykonany wirtualnie kompleksowy projekt, do którego przysługiwać nam będzie szereg poprawek u specjalisty nie zapłacimy mniej niż 100 do 200 złotych za metr kwadratowy.
A oto przykładowe ceny za projekt wnętrz w podziale na metraż i w zależności od województwa:
Koszt projektu u samodzielnego architekta
Samodzielny architekt z dyplomem za projekt łazienki z wizualizacją oraz listą produktową zażąda około 1000 złotych (oczywiście mowa tu o standardowej kilkumetrowej łazience, a nie pokoju kąpielowym). Dodatkowym kosztem będzie sporządzenie projektu technicznego, w ramach którego mamy np. zmianę układu rur. Z samodzielnym architektem można się umówić, że im więcej pomieszczeń oddamy w jego ręce, tym tańsza będzie cena za metr kwadratowy projektu mieszkania.
Architekt a projektant – na czym polega różnica w kompetencjach?
Architekt wnętrz najczęściej bywa odpowiedzialny za projektowanie całej bryły budynku, projektant zaś zatrudniany jest by zdecydować o funkcjonalności i wystroju wnętrz. Architekt wnętrz może zostać poproszony o pełnienie nadzoru nad pracami typowo budowlanymi, jednak wówczas powinien posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane. Wielu inwestorów nalega, by osoba zajmująca się projektowaniem wnętrz mogła wylegitymować się dyplomem uczelni wyższej na kierunku architektura wnętrz.
Jeszcze innym zawodem jest dekorator, wśród zadań którego znajduje się estetyczne wykończenie wnętrz. Wybór przedstawiciela konkretnego zawodu zależeć będzie w dużej mierze od tego czy inwestor planuje zmiany tylko w wystroju czy również godzi się na zmianę położenia ścian działowych, ogólną zmianę wielkości pomieszczeń czy adaptację pomieszczeń. Jeśli chodzi o wycenę pracy przedstawicieli poszczególnych zawodów wiele zależy od miejsca i zakresu obowiązków. W każdym przypadku – czy mamy do czynienia z dyplomowanym architektem czy zdolnym artystą – ważne będzie autentyczne i potwierdzone referencjami portfolio.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.