rok na rynku walutowym
2 stycznia 2018,  15:00

2017 – rok niepewności i ważnych wyborów [podsumowanie walutowe]

5/5 (1)

Początek nowego roku to doskonała okazja do tego, by podsumować wydarzenia roku ubiegłego. 2017 przejdzie do historii jako rok politycznych niepewności, wyczekiwania na decyzje banków centralnych, stawiania pytań o przyszłość Unii Europejskiej oraz… słabości amerykańskiej waluty.

Oto wydarzenia, które w minionym roku przykuwały uwagę inwestorów.

Decyzje banków centralnych

ECB redukcja i przedłużenie programu QE

Polityka banków centralnych jest czynnikiem, który potrafi wywołać sporo zamieszania na rynku walutowym. I tak też się stało, choć w 2017 roku większe znaczenie od samych decyzji zdawała się mieć postawa bankierów oraz to ile i co zdradzają ze swoich planów na przyszłość. Tak działo się m.in. w przypadku ECB, gdzie najwięcej emocji kumulowanych było wokół QE. Doniesienia na temat tego, kiedy Mario Draghi zdecyduje się poinformować o wycofywaniu banku z programu luzowania ilościowego niejednokrotnie doprowadziły do umocnienia pozycji euro. Ostatecznie 26 października prezes ECB poinformował o redukcji QE do sumy 30 mld euro oraz przedłużeniu programu do września 2018 roku.Poniższy wykres prezentuje reakcję euro na decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie programu QE.

EUR-USD spadek po ECB
Źródło: bankier.pl

Więcej na ten temat można przeczytać w komentarzu walutowym z dnia 27.10.2017 r.

Trzy podwyżki Fed

W czasie, gdy w Europejskim Banku Centralnym dyskutowano o losach programu QE, po drugiej stronie oceanu Rezerwa Federalna kroczyła ścieżką podwyżek. Pierwsza w 2017 roku nastąpiła w marcu, kolejna w czerwcu, a ostatnia w grudniu. Były to jednak decyzje wyceniane przez inwestorów wcześniej, stąd też reakcja dolara była łagodna. A nawet odwrotna do spodziewanej, bo choć w grudniu amerykańskiej walucie nie zabrakło argumentów do umocnienia pozycji to przed końcem roku dolar stracił na wartości.

Grudniowe umocnienie euro.

eur-usd grudniowe umocnienie
Źródło: bankier.pl

“Gołębia” postawa RPP

Rozbieżność pomiędzy działaniami Rezerwy Federalnej, a europejskich banków, w tym również NBP, pogłębiła się. Wśród Rady Polityki Pieniężnej utrzymują się nastroje “gołębie”, które nie pozwalają myśleć o zmianie stóp procentowych w Polsce przed końcem 2018 roku. Tym samym zapewniając najdłuższy okres stabilizacji stóp procentowych.


Wydarzenia polityczne na świecie

Donald Trump, jako 45. prezydent Stanów Zjednoczonych

8 listopada 2016 roku Amerykanie postanowili zaufać, wzbudzającemu wiele kontrowersji, kandydatowi na prezydenta. Za tym zaufaniem szła również wiara inwestorów w spełnienie wyborczych obietnic, mających zapewnić powrót gospodarczej potęgi Ameryki. W drodze do ich realizacji Donald Trump zaczął jednak napotykać kolejne trudności, przynosząc rozczarowanie i załamanie wiary w możliwości Republikanina. Warto tu wspomnieć o problemach z przeforsowaniem zmian w ustawie o reformie opieki zdrowotnej (Obamacare), co rzucało cień na przeprowadzanie reformy podatkowej. Przed świętami prezydentowi udało się spełnić najważniejszy punkt swojego programu i w piątek 22. grudnia podpisał ustawę zmieniającą system podatkowy. Euforii na dolarze jednak nie było. Rynek czeka na wpływ zmian na sytuację gospodarczą USA.

Obok niepewności związanych z realizacją wyborczego programu emocje na rynku wywoływały również niejasne kontakty prezydenta z Rosją, a także nasilający się konflikt z Koreą Północną.

Wybory w Europie

2017 rok na Starym Kontynencie upłynął pod znakiem wyborów. Zaczęły się bowiem nasilać antyunijne nastroje, a wyniki decyzji Europejczyków mogły zaważyć na przyszłości UE. Pod tym względem najwięcej emocji wywoływały wybory na prezydenta Francji, gdzie na przeciwko Emmanuela Macrona stanęła eurosceptyczna Marine Le Pen. Zwycięstwo centrowego kandydata nie było zaskoczeniem, ale mimo wszystko przyniosło uspokojenie emocji wokół euro. Kilka tygodni po Francji przyszedł czas na przedwczesne wybory w Wielkiej Brytanii, które okazały się porażką premier Theresy May i przyniosły utratę samodzielnej większości przez Partię Konserwatywną. We wrześniu odbyły się wybory parlamentarne w Niemczech. Choć wybory wygrała rządząca CDU-CSU, to jednak uzyskała ona mniejsze poparcie niż w poprzednich latach, a Angela Merkel zaczęła się mierzyć z problem niemożności nawiązania koalicji. Mówiąc o sytuacji w Europie trudno również nie wspomnieć o dążeniach niepodległościowych Katalonii. W październiku Madryt zdecydował się ograniczyć autonomię tego regionu. Natomiast w grudniu odbyły się wybory do parlamentu Katalonii, w których większość zdobyły ugrupowania pro-niepodległościowe.

Początek Brexitu

W czerwcu 2016 roku mieszkańcy Wielkiej Brytanii podjęli decyzję o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. W 2017 roku trzeba było tę decyzję wcielić w życie. Uruchomienie art. 50 Traktatu Lizbońskiego rozpoczęło się 29 marca. Od tego momentu obie strony mają dwa lata na dojście do porozumienia. Tego, że negocjacje nie będą łatwe można się było spodziewać, jednak brak jakichkolwiek uzgodnień przez kilka miesięcy rozmów może już budzić niepokój. Przełom nastąpił dopiero pod koniec roku. 8 grudnia poinformowano o wstępnym porozumieniu obu stron w sprawie statusu obywateli UE w Wielkiej Brytanii, wysokości zobowiązań tego kraju wobec wspólnoty oraz granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Wydarzenia polityczne w Polsce

Reforma sądownictwa

Choć wydarzenia krajowe dla notowań złotego miały w tym roku miejsce drugorzędne, to jednak o polskiej polityce było na tyle głośno, że odcisnęła ona pewne piętno niepewności. Najwięcej emocji wywoływała reforma sądownictwa, którą w mediach nazywano zamachem na demokrację. Emocje wyciszyły co prawda dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy, ale jak się okazało – wyciszyły na chwilę. 20 grudnia prezydent podpisał ustawę o Sądzie Najwyższym oraz KRS.

Konflikt z Unią Europejską

Zmiany w polskim sądownictwie stały się kolejną cegiełką dołożoną do muru, jaki od pewnego czasu rośnie między Polską a Unią Europejską. Konflikt narasta i to na kilku podłożach (wycinka drzew, kwestia imigrantów to tylko niektóre z przyczyn). Pogłębienie obaw o praworządność w Polsce doprowadziło do reakcji Komisji Europejskiej, która zdecydowała się na uruchomienie art. 7 Traktatu o UE, czyli mechanizmu, który pozwoli stwierdzić czy w Polsce nie są naruszone wartości UE.

Zresztą Polska w ostatnim roku popadła w konflikt nie tylko z UE. Napięta sytuacja pojawiła się również na linii Warszawa-Paryż. Przyczyna? Dyrektywa w sprawie pracowników delegowanych.

Rekonstrukcja rządu

Pod koniec roku głośnym, choć przede wszystkim w mediach, tematem stała się rekonstrukcja rządu, która rozpoczęła się od stanowiska premiera. Beata Szydło została zastąpiona przez dotychczasowego wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Zmiana ta dla może oznaczać przede wszystkim zmianę wizerunkową rządu, stąd też nie było większej reakcji po stronie złotego. Mimo to premier wywodzący się ze środowiska bankierów może być z większym entuzjazmem odbierany przez środowisko finansowe. Zmiany pt. rekonstrukcja rządu mają być kontynuowane na początku stycznia.


Sytuacja złotego w roku 2017

2017 rok był czasem umocnienia pozycji polskiej waluty wobec podstawowych walut, co pozwoliło rozpocząć złotemu Nowy Rok w iście szampańskiej atmosferze. Drugiego stycznia kurs EUR/PLN pokazuje wartość 4,16, dolar wyceniany jest na 3,45 PLN, natomiast za franka szwajcarskiego należy zapłacić 3,55 PLN.

EUR/PLN

eur-pln rok
Źródło: bankier.pl

Wsparciem dla polskiej waluty okazało się uspokojenie emocji po europejskiej stronie i poprawa nastrojów wśród inwestorów, co sprzyjało ryzyku. Choć czynniki krajowe odsunięte zostały na dalszy plan, to jednak nie należy zapominać, że złoty ma silne fundamenty w postaci danych makroekonomicznych. W gospodarce utrzymała się dobra koniunktura.

USD/PLN

usd-pln rok
Źródło: bankier.pl

Takie nastawienie rynku spowodowało osłabienie franka szwajcarskiego, który wrócił do wartości z 2015 roku. Wyciszając równocześnie dyskusję na temat pomocy frankowiczom.

CHF/PLN

chf-pln rok
Źródło: bankier.pl

W 2017 roku BoE zdecydował się podnieść stopy prowentowe o 25 punktów bazowych. Był to ruch spodziewany przez rynek. Tematem numer jeden dla funta pozostał zatem Brexit.

GBP/PLN

gbp-pln rok
Źródło: bankier.pl

Polityka, niepewność i domysły – to czynniki, które rządziły w 2017 roku. Czy inaczej sytuacja prezentować się będzie w 2018? Czas się o tym przekonać. Obecnie rynek skupia się na planach Rezerwy Federalnej oraz zmianie na stanowisku jej przewodniczącego.

Jeden komentarz “2017 – rok niepewności i ważnych wyborów [podsumowanie walutowe]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *