Losowe wpisy

Biznesowe gry planszowe, które uczą jak wygrywać w prawdziwym życiu

Większość osób biznes na planszy kojarzy wyłącznie z papierowymi banknotami Monopoly. A tymczasem od kilkudziesięciu lat na rynku jest coraz więcej gier, traktujących ekonomię całkiem poważnie. W dodatku przeznaczonych niekoniecznie Read more
bank

Banki walczą o pieniądze. Mają do tego odpowiednie narzędzie

Banki nie pozostają bierne w walce z dłużnikami. Po zlikwidowaniu bankowego tytułu egzekucyjnego pojawił się nowy sposób na to, by mogły one odzyskać należności od klientów - mowa o sądowym Read more

Emmanuel Macron – kim jest nowy prezydent Francji?


Do 23. kwietnia przedstawiany był przede wszystkim jako jeden z kontrkandydatów eurosceptycznej Marine Le Pen o centrowych poglądach i – wzbudzającym kontrowersje – życiu prywatnym. Jego dość niespodziewane zwycięstwo w pierwszej turze zostało z euforią przyjęte przez rynek walutowy, który do drugiego głosowania żył przekonaniem (a może nadzieją), że młodemu pretendentowi do fotelu prezydenta uda się zdobyć przychylność Francuzów. Udało się. Kim zatem jest nowy prezydent V Republiki Francuskiej?

 

Ma zaledwie 39 lat i tym samym zdobył tytuł najmłodszego prezydenta Francji w historii. Chociaż nie może pochwalić się długim stażem w polityce i brak mu doświadczenia wyborczego, to zdobył poparcie – pokonanych przez siebie- kandydatów. Zwolennik pozostania w UE oraz utrzymania sankcji wobec Rosji, ale również prezydent, którego Polacy nie mogą być pewni.

 

Emmanuel Macron, czyli jak zostać prezydentem Francji?

Przyglądając się biografii prezydenta elekta ma się wrażenie, że jest ona skutecznym przepisem na to, jak krok po kroku dojść do najwyższej pozycji w państwie. Jego kariera polityczna rozpoczęła się tak naprawdę dopiero w 2012 roku, kiedy to objął stanowisko wicesekretarza generalnego Pałacu Elizejskiego. Następnie został ministrem gospodarki, przemysłu i cyfryzacji w rządzie Manuela Vallesa, a gdy w 2016 zrezygnował z pełnienia tej funkcji – wróżono mu szybki koniec kariery politycznej. Większego entuzjazmu nie wywołała również założona przez niego w sierpniu 2016 roku partia En Marche! Mimo, że początkowo nie dawano mu zbyt wielu szans na zwycięstwo w wyborach prezydenckich, to ostatecznie wyborcy opowiedzieli się po jego stronie – na co spory wpływ mogła mieć afera związana z żoną Francois Fillona, która praktycznie wykluczyła kandydata Republikanów. W ten oto sposób Emmanuel Macron został ósmym prezydentem V Republiki Francuskiej.

Nim to jednak wszystko się wydarzyło….

 

Człowiek zagadka – kim jest Emmanuel Macron?

Emmanuel Macron przyszedł na świat 21 grudnia 1977 roku w Amiens. Pochodzi z rodziny lekarskiej. Jego ojciec – Jean-Michel Macron – jest znanym neurologiem. Przyszły prezydent Francji uczył się w jezuickim liceum, skąd został zabrany tuż przed maturą po tym jak wdał się w romans z nauczycielką i… obecną żoną.  Naukę kontynuował w elitarnym, paryskim liceum. Następnie zdobył tytuł magistra filozofii i był asystentem znanego filozofa Paula Ricœura – współpracował m.in. przy wydaniu jego książki Mémoire, l’histoire, l’oubli. Jako jeden z najlepszych ukończył również prestiżową szkołę administracji ENA, co otworzyło mu drzwi do kariery.  Pracował m.in. w komisji kierowanej przez Jacques’a Attali zajmującej się kwestią wzrostu gospodarczego Francji, jednak już w 2008 zmienił kierunek i zdecydował się na pracę w Banku Rothschild, gdzie otrzymał solidne wynagrodzenie za pomoc przy finalizacji umowy kupna filii koncernu Pfizer (wartość ponad 9 miliardów euro) przez Nestlé.

 

Polityka prezydenta Francji

Mimo, że Emmanuel Macron jest przekonany o potrzebie budowania silnej relacji Francji w Unii Europejskiej, to jednak zdaje sobie sprawę z tego, że współpraca ta musi zostać zweryfikowana. Świadczy o tym m.in. silne poparcie dla eurosceptycznej Marine Le Pen, która w trakcie wyborów zapowiadała referendum w sprawie pozostania Francuzów w strefie euro. Marcon ma odmienne podejście i uważa, że relacje w obrębie strefy powinny być jeszcze silniejsze. Podobne zdanie ma w kwestii budowania stosunków ze Stanami Zjednoczonymi oraz Niemcami. Prezentował również inną od swojej przeciwniczki postawę względem Rosji. Jest zwolennikiem utrzymania sankcji, jednak jak się okazuje równie chętnie nałożyłby je na Polskę.

 

Ekantor.pl

Emmanuel Macron zwyciężył z ponad 66% poparciem. Rynek walutowy nie był zaskoczony tym faktem, ponieważ inwestorzy już od pierwszej tury żyli przekonani o jego wygranej. Wtedy też można było zaobserwować silny wzrost w parze EUR/USD. Mimo to, dla wielu osób nowy prezydent wciąż może stanowić dużą niewiadomą. Jeden z francuskich magazynów (L’Obs) jasno określił wręcz, że problem z Emmanuelem Macronem jest taki, że nikt poza jego żoną do dzisiaj nie potrafi powiedzieć, kim właściwie jest.

 


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcześniejszej jego zgody.

 


08.05.2017 14:20
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000