Prezydent wszystkich Amerykanów (komentarz walutowy 09.11.2016)

Bezdyskusyjnie, wydarzeniem dnia jest zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA. Pierwszą reakcją dolara był spadek wartości, który został jednak wyhamowany. Traci natomiast polska waluta, a dzisiejsza decyzja RPP nie spotkała się z reakcją ze strony inwestorów.

 

Reakcja była, ale nietrwała

Emocje nie tylko w Ameryce, ale też na całym świecie sięgały dziś zenitu. Wydawać mogłoby się, że wygrana kandydata Republikanów w wyścigu do prezydenckiego fotelu wywoła panikę na rynku walutowym, jednak już wczoraj można było zauważyć, że inwestorzy zachowują spokój, a wykresy walutowe nie pokazywały, aby wynik wyborów został przesądzony. Zamortyzowało to pierwszą reakcję dolara, który w dalszej części sesji ustabilizował swoją pozycję. W związku z powyższym średnia wartość euro wyniosła dziś 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro mocniejsze

W wyniku ogłoszonej dziś decyzji amerykańskiego elektoratu euro powędrowało w górę względem polskiej waluty, która traci w związku z utrzymująca się awersją do ryzyka. Gdy w tle zapadały tak kluczowe dla świata decyzje, dzisiejsze posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych zostało odsunięte na dalszy plan. Tym bardziej, że zgodnie z oczekiwaniami inwestorów pozostały one na dotychczasowym poziomie. Dziś średni kurs euro wyniósł 4,34 PLN.
EUR/PLN

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Dolar się nie poddał

W kulminacyjnym momencie dolar odnotował dziś spadek względem złotego do wartości 3,93 PLN. Sytuacja ta była jednak chwilowa i amerykańska waluta powróciła na tor, którym podążała przed ogłoszeniem wyników głosowania. Można się spodziewać, że w związku z tym uwaga rynku skieruje się w stronę grudniowego posiedzenia FOMC w sprawie stóp procentowych, a także scenariusza polityki pieniężnej Fed na 2017 rok. Średnia wartość dolara osiągnęła dziś poziom 3,94 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Jest ryzyko, czy go nie ma?

Wahania pojawiły się dziś w obrębie notowań franka, który osiągnął szczyt 4,04 PLN. Mimo, że reakcja rynku na zwycięstwo Donalda Trumpa nie była tak silna jak się tego wcześniej spodziewano, to jego prezydentura wciąż pozostaje owiana aurą tajemniczości, zwiększającą atrakcyjność walut uchodzących za bezpieczne. Dzisiejsza decyzja RPP okazała się zgodna z oczekiwaniami, ale w przyszłym tygodniu wpływ czynników lokalnych może okazać się bardziej znaczący. Średni kurs franka wyniósł dziś 4,03 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Nie zapominajmy o Brexicie

Obojętny wobec informacji dnia nie pozostał funt, który odnotował dziś chwilowy spadek wobec złotówki. Brytyjska waluta ma jednak swoje problemy, a informacja o możliwym zmniejszeniu konsekwencji Brexitu, podtrzymuje wartość funta. Opublikowany dziś bilans handlu zagranicznego nie spotkał się z reakcją inwestorów, a więcej danych z tego kraju rynek pozna w nadchodzącym tygodniu. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,88 PLN.

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
09.11.2016
Katarzyna Orawczak