Weto poruszyło złotego (komentarz walutowy 24.07.2017)

Nowy tydzień rozpoczął się dużą niespodzianką dla złotego. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że zawetuje dwie ustawy o sądownictwie. Osłabiona w ostatnich dniach polska waluta po jego słowach widocznie zyskała na wartości.

 

Wyciszenie w głównej parze

Kurs EUR/USD wyhamował wzrosty i ustabilizował pozycję w okolicach 1,16. Dla tej pary kluczowe są emocje związane z decyzjami banków centralnych. Stąd też uwagę przykuje zaplanowane na środę wieczór posiedzenie FOMC. Zainteresowanie wzbudzi to jak Fed reagować będzie na słabsze odczyty gospodarcze. Wciąż pod znakiem zapytania znajduje się trzecia podwyżka. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,16 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Duda umocnił PLN

Przed weekendem można było zaobserwować znaczące osłabienie złotego wobec euro, co po części było wynikiem oczekiwań względem działań europejskiego banku centralnego, a po części wydarzeń politycznych w Polsce. Dzisiejsza zapowiedź weto Andrzeja Dudy zdjęła presję ze złotego i PLN umocnił się. Początek tygodnia przyniósł również dane o PMI w państwach Europy, które w dużej mierze były słabsze od prognoz. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,24 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar czeka na dane

Po wypowiedzi prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowym Rejestrze Sądownictwa złoty zyskał również wobec dolara. Amerykańska waluta dodatkowo osłabiona jest sytuacją gospodarczo-polityczną. Dziś napłyną kolejne informacje z tego kraju. Zresztą cały tydzień obfitował będzie w interesujące dane z USA. W środę natomiast ponownie spotkają się decydenci Rezerwy Federalnej. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,64 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank wciąż silny

Do silnego wzrostu w piątek doszło również w parze z CHF/PLN i choć dzisiejsze słowa prezydenta umocniły złotego, to jednak nie zdołał on wymazać tego ruchu. Dla notowań PLN wciąż kluczowe są wydarzania na szerokim rynku. Tu przede wszystkim emocje wywołuje polityka ECB. Krajowy kalendarz danych w tym tygodniu nie przyniesie wielu informacji. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,85 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt słaby

Mimo, że od piątku również brytyjska waluta zyskiwała względem PLN, to jednak warto zauważyć, że kurs GBP/PLN tak słaby nie był od października ubiegłego roku. Wystąpienie A.Dudy nie pozostało również obojętne w tej parze, jednak spadek szybko został wymazany. Choć w tym tygodniu nie ma zaplanowanych wielu danych z tego kraju, to jednak te co się pojawią będą mieć bardzo duże znaczenie. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 4,74 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
24.07.2017
Katarzyna Orawczak