Amazon w Polsce - co wiedzieć i jak kupić - krok po kroku-ekanator-pl
2 kwietnia 2021,  13:03

Amazon w Polsce – co wiedzieć i jak kupić? [krok po kroku]

5/5 (4)

Amazon.pl działa od drugiego marca 2021 roku. Już nie trzeba sprawdzać kursów walut, by dokonać zakupów, płacimy bowiem walutą, w której zarabiamy. Ale czy zakupy w „polskim Amazonie” są korzystniejsze?

Od początku marca roku za pośrednictwem Amazon można kupować bez konieczności przekierowań i kluczenia pomiędzy niemieckimi czy angielskimi zakładkami. Wcześniej zwolennicy amerykańskiego marketplace kupowali na stronie Amazon.com, gdzie domyślnym językiem był oczywiście angielski. Ktoś kompletnie bez znajomości tego języka mógł mieć pewien problem ze znalezieniem interesującej go kategorii. Oczywiście całą stronę można przetłumaczyć jak stronę chińskiego giganta AliExpress na polski dzięki Google Translate jednak grafiki nie tłumaczą się nigdy, a sama jakoś tłumaczeń pozostawia wiele do życzenia. Dziś Amazon jest lepiej przygotowany na polskiego klienta. Co prawda tłumaczeniom wiele można zarzucić, a niektóre oferty nie są aktywne. Tym niemniej zakupy dla wielu z nas będą znacznie wygodniejsze.

Czytaj też:

Plusy Amazona

Cena? Oferta? A może gwarancje? – co najbardziej przekonuje klientów do zakupów na Amazon? Na polskojęzyczną nakładkę firma zdecydowała się, by skuteczniej konkurować z polskim potentatem e-commerce, czyli Allegro.

Ale Amazon oferuje znacznie więcej udogodnień jak darmowa wysyłka zamówień za więcej niż 100 zł, rozmaite możliwości płatności za zamówienie i całą masę produktów pogrupowanych w 20 różnych kategorii. Korzystne warunki zakupu dla pojedynczego klienta możliwe są dzięki polityce firmy, dla której ważniejsze niż zysk z jednej transakcji jest skala sprzedaży.

O ile jakiś czas temu zakupy na Amazonie mogły przerażać osoby bez znajomości angielskiego czy niemieckiego, dziś jest prościej, bo pod adresem Amazon.pl mamy polskojęzyczną platformę. W porównaniu do małych e-sklepów lub innych platform w przypadku Amazon, mamy bardzo precyzyjne informacje na temat terminu dostawy oraz możliwość zapoznania się z opinią o produkcie osób z całego świata.

Amazon1-polska-jak dziala-dlaczego warto-jak kupic-ekantor-pl
źródło: Amazon.pl

Amazon dla sprzedawców

Amazon sam sprzedaje i wysyła, ale umożliwia też rozwinięcie skrzydeł małym sprzedawcom, pobierając prowizję od sprzedaży. W większości przypadków będzie to od 8 do 15 procent wartości zamówienia przy minimalnej wartości prowizji w wysokości 1 zł. Amazon umożliwia sprzedawcy zastosowanie planów sprzedażowych, opracowywanych indywidualnie o różnej specyfice związanej z kategorią sprzedawanych produktów, ich ilością, ceną i konkurencją.

Na Amazon firmy z Polski mogły sprzedawać już dawno, jednak polska wersja serwisu to kolejne poszerzenie potencjalnej grupy odbiorczej. Amazon będzie walczył z Allegro czy ebay cenami, szybkością wysyłki i szerokością oferty. Pozycja marki na świecie otwiera drzwi do naprawdę potężnego rynku.

Amazon2-polska-jak dziala-dlaczego warto-jak sprzedawac-ekantor-pl
źródło: Amazon.pl

Jak kupować, kto sprzedaje, jakie gwarancje?

Wszystkie informacje na temat transakcji mamy na karcie produktu. Jak w każdym innym marketplace. Tyle, że tutaj produkt może być sprzedawany zarówno przez sklepy, jak i sam Amazon. Wówczas jak w przypadku pościeli, mamy o tym adnotację na karcie produktu. Znaczna większość produktów sprzedawanych przez Amazon (jako sprzedawcę) może zostać zwrócona, jeśli nie przypadnie nam do gustu do 30 dni, od dostawy. W przypadku pozostałych sprzedawców informacje o zwrotach znajdziemy w karcie produktu. Zwrotu dokonuje się jednym kliknięciem.

Amazon w Polsce

Amazon w Polsce działa od 2014 roku, firma w kraju posiada nie tylko centra logistyki, ale również centra dystrybucyjne oraz Centrum Rozwoju Technologii. Amerykańska Izba Handlowa szacuje, że Amazon jest największym amerykańskim pracodawcą w naszym kraju, do 2021 roku stworzyła około 17 tysięcy miejsc pracy. Amazon jako pracodawca kusi świetną ofertą socjalną i warunkami pracy. Nie wszyscy pracownicy traktują jednak markę jako dobrego pracodawcę. Byli pracownicy skarżą się, że kierownicy zmian traktują kadrę jak więźniów obozów pracy, zaś Amazon narzeka, że pracownicy pakują do paczek swoje własne buty zamiast świeżutkich adidasów za 500 zł. Prawda leży po środku, co nie zmienia faktu, że każdy z nas kiedyś trafił na ofertę sprzedaży pożądanego produktu dostępnej wyłącznie na Amazon.

kindle-amazon-gdzie kupic-najtniej-eknator-pl

Warto przy tym dodać, że marki własne jak te spod znaku AmazonBasic można kupić wyłącznie na Amazon.pl. A wśród nich znajdziemy wszystko od ręczników po adapter i filament do drukarek. Najbardziej znane na świecie czytniki książek (Kindle) również są dziełem Amazon.

Czytaj też:
Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *