20 października 2021,  09:59

Ile kosztuje zatrudnienie niani?

4.8/5 (5)

Kiedy zatrudnić nianię? Czy potrzebne jest podpisanie umowy? Jaka jest różnica w kosztach pomiędzy zatrudnieniem niani, a posłaniem dziecka do prywatnego żłobka?

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czytamy, że „niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że się tylko jednym dzieckiem lub rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. (…) Co ważne, niania może sprawować opiekę nad dziećmi w różnym wieku (od 20 tygodnia życia do 3 roku życia, wyjątkowo do 4 roku życia)…”. To ostatnie nie do końca zgadza się z powszechną praktyką wedle, której ogłaszające się w mediach społecznościowych nianie chętnie podejmą się opieki nad dziećmi i poniżej 20 tygodnia życia, i tymi starszymi, nawet kilkunastoletnimi. Niania obecnie bywa „najmowana” nie tylko w ciągu dnia pracy, ale także wieczorami, w końcu niektóre branże wymagają aktywności zawodowej rodziców po 16.00 czy 17.00. Co więcej nianie przydają się również wówczas, kiedy rodzice po prostu chcą spędzić wieczór poza domem, z tą różnicą, że stawki wieczorowe są wyższe od dziennych.

Ile zarabia niania?

Opiekunki ogłaszają się i są poszukiwane najczęściej w mediach społecznościowych, ale popularne jest również polecanie sprawdzonych opiekunek lub rodzin z dziećmi poprzez pocztę pantoflową. Pracy opiekunki za granicą szukać warto także na stronach agencji pracy tymczasowej. Coraz większą popularnością cieszą się również specjalistyczne serwisy, gdzie prezentowane są profile opiekunów nie tylko dzieci, ale również osób starszych, niepełnosprawnych oraz zwierząt.

Opiekunka dla dzieci na cito

Najwięcej zarobić może opiekunka odpowiadająca na ogłoszenie w niedzielne popołudnie i będąca dyspozycyjną już w poniedziałek rano. Takie oferty w Warszawie wycenia się na 25-35 zł za godzinę.

Czy i jak podpisywać umowę z nianią - ekantor pl

Opiekunka w godzinach pracy

W zależności od lokalizacji i zakresu obowiązków opieka dla dziecka kosztuje od 8-9 zł za godzinę w mniejszych miejscowościach do 20-25 zł za godzinę w miastach wojewódzkich. Najmniej wymagać będą studenci z niewielkim doświadczeniem i emeryci z małych miast.

Opiekunka w żłobku, a opieka domowa – ile kosztuje?

Za dobry prywatny żłobek w stolicy zapłacimy minimum 1200 zł miesięcznie + dodatkowe koszty ubezpieczenia, wycieczek itp. W ramach tej oferty dostajemy opiekę 3-4 „cioć” nad grupą od kilkunastu do 20 maluchów w godzinach od 7:00 do 17:30. Jeśli chcemy zatrudnić nianię na 8-9 godzin dziennie zapłacimy minimum 2200 zł miesięcznie.

Ile zarabiają opiekunki dla dzieci za granicą?

W mediach społecznościowych można znaleźć liczne zagraniczne oferty pracy dla opiekunek. Stawka dla opiekunki do dwóch bliźniaczek w wieku trzech lat, z zakwaterowaniem i wyżywieniem niedaleko przejścia granicznego Frankfurt-Świecko to 1600 euro netto miesięcznie. W zależności od zakresu obowiązków i miejsca świadczenia pracy, w Niemczech można spodziewać się zarobków rzędu 1200-1800 euro miesięcznie (z zakwaterowaniem). W okolicach Sztokholmu za opiekę nad dwójką dzieci (bez zamieszkania) spodziewać się możemy od 9000 do 12000 koron szwedzkich. Jak wynika z danych serwisu interviewme.pl średnia miesięczna pensja dla opiekunki w Wielkiej Brytanii to około 1500 funtów. Znajomość języka obcego nie zawsze jest wymagana, czasem poza wynagrodzeniem, polska rodzina mieszkająca za granicą oferuje także możliwość nauki języka (zwłaszcza, jeśli chodzi o Skandynawię czy pracę w krajach południa Europy).
Ile zarabiają opiekunki dla dzieci za granicą - ekantor pl

Średnie wynagrodzenie opiekunki

Wg danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ze stycznia 2021 roku średnia mediana dla zawodu niani to 2900 zł brutto. Badanie oparto jednak o zaledwie 427 formularzy wypełnionych przez zawodowych opiekunów dzieci.

Poniżej kilka przykładowych ofert opieki w podziale za miasta (dane na podstawie aktywnych ofert w serwisie niania.pl z października 2021 r.)

Miejsce
(+30 km)
Skrócony profil opiekuna Kwota netto
za godzinę pracy
Bielsko-Biała 35 lat,   praca dorywcza lub na stałe, 8 lat doświadczenia w opiece, prawo jazdy,   opieka nad dzieckiem wraz z opieką nad dzieckiem opiekunki od 14 zł/h
Katowice 23   lata, 5 lat doświadczenia w opiece, praca dorywcza w określone dni, kurs   wychowawcy kolonijnego + dodatkowe referencje, matka, dostępna na terenie   całej aglomeracji śląskiej od 20 zł/h
Kraków 44   lata, ponad 5 lat doświadczenia, praca na część etetu, matka od 20 lat, prawo   jazdy, szczepienie na Covid-19, elastyczna, jeśli idzie o rodzaj aktywności z   dzieckiem od 24 zł/h
Gorzów Wielkopolski 23   lata, doświadczenie ponad 6 msc, opieka wyłącznie w domu rodzica, matka,   biegły angielski i rosyjski, prawo jazdy, oferuje zajęcia on-line, oferuje   dodatkowo sprzątanie i zakupy od 15 zł/h
Białystok 54   lata, 5 lat doświadczenia, opieka w domu niani lub rodziców, korepetycje,   prawo jazdy, doświadczenia z bliźniakami, dyspozycyjna w weekendy od 15 zł/h
Koszalin 38 lat,   ponad 2 lata doświadczenia w opiece, praca z dziećmi od kilkunastu tygodni do   ośmiu lat, prawo jazdy, języki obce, referencje od 10 zł/h
Poznań 52   lata, ponad 5 lat doświadczenia, kreatywna opieka nad jednym dzieckiem, w   domu rodziców, referencje, organizacja wycieczek do instytucji kulturalnych,   opieka nad dziećmi od kilku miesięcy do 6 lat od 17 zł/h
Rzeszów 59 lat,   ponad 5 lat doświadczenia (w tym za granicą), opieka nad dziećmi i osobami   starszymi, referencje, opieka w domu rodziców, prawo jazdy, dorywczo i na   pełen etat od 20 zł/h
Gdynia 38 lat,   ponad 2 lata doświadczenia, po ukończeniu warsztatów Bezpieczny Maluch,   opieka w domu niani lub domu rodziców, prawo jazdy, języki obce, referencje,   opieka nad dziećmi od niemowląt do ponad 12 roku życia od 25 zł/h
Warszawa 44   lata, ponad 5 lat doświadczenia, praca dorywcza (weekendy, popołudnia),   opieka w domu rodziców lub niani, matka dorosłych dzieci, doświadczenie w   pracy z bliźniętami od niemowląt do ponad 12 roku życia, możliwość   dodatkowego sprzątania, prania, zakupów od 30 zł/h

 

Czy i jak podpisywać umowę z nianią?

Umowa z opiekunem do dziecka powinna być codziennością, ale stale tak nie jest bowiem praca niani bywa dla opiekuna pracą dodatkową, wykonywaną podczas studiów czy po przejściu na emeryturę. Nie każda osoba wykonująca pracę opiekuna będzie naciskać na podpisanie umowy i nie wszyscy rodzice będą chcieli umowę podpisać, wiąże się to przecież z obowiązkami po ich stronie.

Rodzaje umów

Z nianią można podpisać trzy rodzaje umów:

  • umowę o pracę (w tym na okres próbny, na czas określony lub nieokreślony oraz na zastępstwo)
  • umowę zlecenia
  • umowę uaktywniającą

Warunki, jakie trzeba spełnić podpisując każdą z powyższych rodzajów umów reguluje ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3.

Czy warto podpisywać umowę?

Zalet z podpisania umowy z opiekunem dla dzieci jest kilka. Pierwszą niezaprzeczalną zwiększenie atrakcyjności oferty pracy dla niań. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, w których jako rodzice potrzebujemy pewnej opieki na dłuższy czas. Opiekunka dostaje wówczas od nas nie tylko pensję, ale zapewniamy jej ubezpieczenie. Inną zaletą podpisania umowy jest też precyzyjne określenie obowiązków oraz czasu ich wykonywania – to z kolei obu stronom pomaga uniknąć nieporozumień.

Opiekunka w żłobku, a opieka domowa-ile kosztujer-ekantor pl

Czy umowa z nianią to wysokie podwyższenie jej wynagrodzenia?

Co prawda umowa podwyższa koszty zatrudnienia, ale jednocześnie zwiększa lojalność opiekunki wobec zatrudniającej ją rodziny. Co więcej dla rodziców dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do lat 3, państwo polskie przygotowało dofinansowania do ubezpieczenia. Jeśli niania jest zatrudniona po 1 stycznia 2018 roku, państwo sfinansuje połowę wysokości składek ubezpieczenia, jeśli niania na umowie zarabia kwotę niższą lub równą kwocie minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zarabia więcej, rodzice zapłacą połowę składki na ubezpieczenie do kwoty minimalnej oraz składkę od kwoty przewyższającej minimalne wynagrodzenie.

Szczegóły na temat dofinansowania do zatrudnienia niani znajdziemy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Obecnie warunki zatrudnienia niań – zwłaszcza do pracy w domu – nieco się zmieniły. Dziś więcej rodziców wymaga prawa jazdy, argumentując to lękiem przed podróżowaniem komunikacją miejską. Rodzice znacznie chętniej przyjmują też osoby po kursach ratownictwa i wymagają dowodu szczepienia.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *