Dla kogo konto walutowe
24 lutego 2016,  00:00

Jak wybrać najlepszą kartę walutową?

Coraz więcej osób posiada w banku funkcjonalne konto walutowe w euro, ale niewielu klientów wnioskuje o kartę walutową. Karta walutowa jest bardzo przydatna, gdy planuje się częste podróże zagraniczne lub robi zakupy w zagranicznych sklepach internetowych przy pomocy tak zwanych transakcji MO/TO/IO. Minusem walutowych kart debetowych jest to, że banki naliczają każdego miesiąca opłaty za obsługę karty debetowej. Jaka będzie najlepsza karta walutowa?

Ściśle połączone – karta i konto

Zanim wybierzemy debetówkę, sprawdźmy najpierw konto walutowe i warunki, jakie daje nam bank. Środek płatniczy w postaci karty walutowej jest nieodłącznym dodatkiem do konta. Bez konta nie będzie więc karty debetowej. Bo innymi prawami rządzą się karty kredytowe, które są wydawane niezależnie od tego, czy konto jest założone w danym banku, czy też nie. Konto musi być rozliczane w tej samej walucie, co karta walutowa. Jest to walutowe konto oszczędnościowo-rozliczeniowe, czyli tak zwany ROR.

Karta walutowa do konta walutowego

Prawie wszystkie banki, jakie znajdują się na polskim rynku, które oferują konta walutowe, wydają także karty do tych rachunków. Zazwyczaj są to konta w euro, ponieważ jest to waluta najbardziej popularna. Walutą rozliczeniową dla kart walutowych jest też euro. Rzadko więc można spotkać karty debetowe, których walutą rozliczeniową są funty lub dolary. Takie walutowe ROR-y są dostępne dla wszystkich klientów danego banku. W banku można więc mieć konto walutowe bez konieczności otwierania dodatkowego rachunku w złotych. Ale nie wszędzie jest to zasadą i na to też należy zwrócić baczną uwagę.

By mieć najlepszą kartę…

…sprawdzamy więc nie tylko miesięczne opłaty za prowadzenie konta i obsługę karty debetowej oraz koszt wypłacenia gotówki z zagranicznego bankomatu, ale i to, czy w danym banku będziemy zmuszeni założyć ROR w złotówkach. Ponadto, gdy zdecydujemy się na konto w euro, musimy zwrócić uwagę również na koszty przelewów europejskich, czyli SEPA. Warto wiedzieć, że te operacje nie są darmowe. Zazwyczaj ich cena waha się od 5 do 10 zł.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *