Losowe wpisy

Fed – kto rządzi największym bankiem centralnym?

System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych to narzędzie o tak wielkich wpływach, że wielu przypisuje mu zakulisowe działania rodem z teorii spiskowych. Rzeczywistość nie wymaga jednak żadnych dodatkowych sekretów.   Read more
Co wpływa na kursy walut

Po co nam kurs NBP?

Kursy walut, jakie ustalają kantory, mogą być wyznaczane na podstawie dwojakiego źródła. Pierwszym z nich jest FOREX, czyli międzynarodowy rynek walutowy. Na drugi, składają się notowania kupna i sprzedaży, pochodzące Read more

Korona szwedzka – ile kosztuje SEK?


Szwecja powinna mieć euro. Ale nie chce. Korona, jako waluta, odpowiada nie tylko większości obywateli ale również krajowym instytucjom finansowym, mającym większą kontrolę nad gospodarką. Ceną jest jednak zwiększona niestabilność względem pieniądza Wspólnoty.

 

Dawniej kurs korony szwedzkiej był na tyle przewidywalny, że określano go “drugim frankiem szwajcarskim”. Kryzys, który rozpoczął się na dobre pod koniec 2008 roku, pokazał jednak, że względem strefy euro szwedzka waluta musi się ugiąć. Jej notowania w ciągu kilku miesięcy spadły gwałtownie o ponad 10 proc. a gospodarka stanęła przed poważnym dylematem: podnieść stopy procentowe by stabilizować kurs korony względem euro, czy obniżyć je chcąc uniknąć skutków kryzysu i recesji. Bycie częścią strefy euro okazuje się korzystne, szczególnie w takich momentach.

Mimo doświadczeń kilkuletniej recesji Szwedzi nie są chętni do porzucenia korony. Według badań przeprowadzonych w 2016 roku aż 74 proc. obywateli opowiedziało się przeciw dołączeniu do strefy euro. Jest w tym pewien paradoks, bo Traktat z Maastricht, ratyfikowany przez Szwecję w 1995 roku, dołączył ją do eurolandu pod warunkiem wprowadzenia wspólnej waluty. Szwedzi jednak umyślnie unikają spełnienia traktatowych wymagań – utrzymują zbyt wysoki poziom inflacji i niekompatybilne przepisy, dzięki czemu euro póki co im nie grozi.

Kurs korony szwedzkiej

Polska zamknęła rok 2017 spektakularnym sukcesem jeśli chodzi o siłę waluty. Szwedzka korona (SEK) nie mogła poszczycić się podobnymi wynikami. Jej wartość względem złotówki systematycznie spada. Ekonomiści tłumaczą to spowolnieniem wzrostu PKB oraz wyhamowaniem sprzedaży detalicznej, które pod koniec 2017 roku osiągnęły poziomy niższe niż szacowano. Słabe dane makroekonomiczne przekładają się z kolei na wątpliwości inwestorów co do oczekiwanego podniesienia stóp procentowych przez Riksbank, planowanego na II połowę 2018 roku.

korona szwedzka, SEK kurs, SEK, kurs korony szwedzkiej, ile kosztuje korona szwedzka, Ekantor.pl

Źródło: bankier.pl
Zachowanie korony szwedzkiej względem złotego w okresie 18.05-2018-21.05.2018

 

Wiele wskazuje na to, że postępująca recesja może znacznie obniżyć wartość korony szwedzkiej. Przystąpienie do strefy euro, mimo że początkowo niezbyt kuszące, mogło być dla Szwecji oparciem, którego teraz brakuje.

 

 

Zobacz również:

Korona norweska – ile kosztuje NOK i życie w Norwegii?

Korona czeska – ile kosztuje?

Ile kosztuje euro i kiedy  najlepiej je kupować?

 


21.05.2018 09:08
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000