korona czeska, waluta Czech, CZK, Ekantor.pl
5 marca 2018,  11:39

Korona czeska – ile kosztuje?

4.2/5 (5)

Czesi darzą walutę euro pewną niechęcią, więc na wakacje u naszych południowych sąsiadów lepiej mieć w portfelu korony. Natomiast kupując walutę można, za jednym zamachem, poznać nieco jej historii.

Korona czeska (skrót CZK) przechodziła liczne przeobrażenia od momentu jej wprowadzenia w 1993 roku. Wiele osób jeszcze pamięta, jak dzieliła się na halerze – obecnie tylko formalnie, bo w obiegu nie ma już nominałów mniejszych niż 1 korona. Był też moment, kiedy 50 Kč występowało zarówno w postaci monety jak i banknotu, co stanowiło ewenement w skali Europy. Obecnie korona należy do jednych z bardziej stabilnych walut w regionie.

Korona a euro

Dużo jeżdżę po Europie, szczególnie po krajach ościennych. Dlatego bardzo doceniam wygodę, jaką jest płacenie w euro na Słowacji czy w Niemczech. Wystarczy, że mam jedną walutę w portfelu – bez dodatkowych wymian i kombinacji. Dlaczego Czesi, skoro Słowakom się udało, nie porzucą koron?

Stosunek Czechów do europejskiej waluty jest co najmniej skomplikowany. Z jednej strony są, podobnie jak Polska, zobligowani do wprowadzenia euro na mocy członkostwa w Unii; z drugiej odsuwają lub wręcz odrzucają zupełnie taką możliwość – w zależności od bieżącej opcji politycznej. Według badań (Eurobarometr, 08.2017) około 70% Czechów jest przeciwnych nowej walucie co jednak przekłada się na słabnącą siłę nabywczą ich pieniędzy poza granicami kraju. Wpływ na to miało również długotrwałe obniżanie wartości korony przez Narodowy Bank Czeski, sztucznie utrzymujący parytet na wysokości 27 koron za euro.

cta_cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_10%taniej_niż wbanku_blog_finansowy

Korona czeska - gdzie wymieniać?

Jedziemy na tydzień do Czech na narty. Budżet mamy niewielki i stówka w jedną albo drugą stronę ma znaczenie. Dlatego chciałbym jak najkorzystniej kupić korony. Jak to zrobić?

Kursy waluty oferowane przez kantory stacjonarne nie zawsze mogą być najkorzystniejsze dla klienta. Zwłaszcza w miejscowościach turystycznych mogą się one różnić od średniej. Istnieje jednak kilka rozwiązań.

Z reguły wymiana waluty za pomocą kantoru internetowego wypada optymalnie. Można w ten sposób kupić korony lub euro, które trafią na nasze konto walutowe. Oszczędzamy na wymianie i płacimy na miejscu za pomocą karty walutowej bez opłat za przewalutowanie.

Można również zdać się zupełnie na bank i zwyczajnie płacić kartą, tak jak na co dzień w Polsce. Należy wtedy pamiętać o kosztach przewalutowania – z reguły podwójnych, bo ze złotówek na euro a następnie z euro na korony. Warto zatem przed wyjazdem upewnić się do wysokości prowizji naszego banku przy transakcjach zagranicznych.

Korona czeska - waluta z przyszłością?

Skoro gospodarka naszych południowych sąsiadów ma się tak dobrze, a ich waluta jeszcze lepiej, to czy nie byłoby dobrym pomysłem zainteresować się nią troszeczkę bardziej?

Od 2013 roku Czeski Bank Narodowy utrzymywał sztywny kurs korony wobec euro na poziomie 27 CZK. Na początku ubiegłego roku pojawił się komunikat o planowanym zakończeniu interwencji banku w pierwszej połowie 2017 roku. Otworzyło to furtkę do spekulacji. Mówiło się wówczas, że euro może osłabić się nawet do poziomu 25 koron, a czeska waluta szybko zaczęła być przyrównywana do szwajcarskiej – choć między nimi nie brakowało różnic. CNB w przeciwieństwie do SNB gotów był jednak zareagować, gdyby uwolnienie waluty skutkowało zbyt dużymi wahaniami. Dziś rzeczywiście kurs EUR oscyluje w obrębie 25 koron, jednak spadek ten nie był gwałtowny.

Myśląc o kupnie większej ilości czeskich koron, podobnie jak w przypadku innych walut, trzeba przede wszystkim zastanowić się jak dużą wiedzę posiadamy na temat sytuacji gospodarczej i politycznej kraju danej waluty i odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: czy będziemy zdolni przewidzieć zachowanie korony względem złotego? Warto również zauważyć, że CZK nie cieszy się zbyt dużą popularnością na rynku, a to oznacza że wypracowanie zysków może okazać się zdecydowanie trudniejsze. Decydując się jednak na ten krok, należy pamiętać, że każde inwestowanie na rynku walutowym obarczone jest ryzykiem.

korona czeska, CZK, PLN
Wykres prezentujący zachowanie czeskiej waluty względem złotego, na przestrzeni roku. Źródło: bankier.pl

Na chwilę obecną za jedną koronę czeską płacimy średnio 0,16 złotego, jednak osoby liczące na niższe rachunki w czeskich sklepach mogą poczuć się zawiedzione. Ceny w popularnych marketach zbliżone są bowiem do tych, znajdujących się również na polskich półkach.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *