rubel, waluta, Rosja, Ekantor.pl
5 kwietnia 2018,  12:24

Rubel – wszystko co trzeba wiedzieć

3/5 (2)

Rosyjski rubel nie należy do grona najmocniejszy walut świata. Kryzysy polityczne ostatnich lat dały mu się mocno we znaki a nawet wcześniej nie był pieniądzem dominującym na rynkach finansowych. Jednak to nie giełda i spekulacje stanowią o jego sile.

Rosyjska gospodarka w znacznym stopniu polega na eksporcie złóż naturalnych, szczególnie ropy i gazu. Wahania cen “czarnego złota”, mającego około 45-cio procentowy udział w rosyjskim eksporcie, stały się przyczyną znacznego osłabienia waluty. Widać to było w połowie 2014 roku kiedy za jednego dolara trzeba było zapłacić około 34 ruble co miało związek ze spadkiem cen paliw kopalnych. Sytuacja zaczęła eskalować po zajęciu Krymu w Rosję. Międzynarodowe sankcje stały się na tyle bolesne, że cena za dolara wzrosła aż do 75 rubli a inflacja poszybowała w górę – z 6,5% w 2013 r. do 12,5% w 2015 r. Dla obywateli Federacji było to ciężki okres cięć i podwyżek. Jednak dla eksporterów, także z Polski, słaby rubel oznacza większe korzyści.

Notowania rubla

Pracuję w firmie świadczącej usługi dla partnerów na wschodzie. Naszymi głównymi odbiorcami są duże ośrodki w Rosji. Niepokoi nas zmienność rosyjskiej waluty. Czy da się jakoś zminimalizować ryzyko walutowe?

Polski złoty zamknął rok 2017 z wyjątkowo dobrym wynikiem. Rubel również nieco się umocnił, jednak daleko mu jeszcze do pełnej stabilności. W szczytowym okresie na początku 2016 r. za jednego złotego trzeba było zapłacić około 20 RUB. To prawie dwa razy więcej niż przed kryzysem – w 2012 roku kurs PLN/RUB oscylował na poziomie 10-12.

Na początku 2018 roku rosyjska waluta osiadła już nieco względem złotego. Średni kurs podawany przez NBP to 0,0590 czyli nieco ponad 15 RUB za 1 PLN. Niestety, rubel należy do grona walut szczególnie podatnych na zawirowania polityczne a Rosja jest obecna w większości miejsc zapalnych współczesnego świata. Stąd przewidywania co do jej notowań obarczone są dużą dozą niepewności.

Gdzie można płacić rublem?

Wybieram się w podróż życia na wschód. Na pewno zabiorę ze sobą trochę żywej gotówki, bo w wielu miejscach, do których planuję dotrzeć, niemożliwe będzie płacenie kartą. W jakich krajach będę mógł posługiwać się rublem?

Generalnie rubel obowiązuje wyłącznie w Federacji Rosyjskiej. Jest jednak również używany w Abchazji i Osetii Południowej, które to tereny są oficjalnie przynależne Gruzji ale należą do separatystycznych republik sympatyzujących z Rosją. Identycznie wygląda sytuacja w Doniecku i Ługańsku, których obwody terytorialnie należą do Ukrainy. Niestety, wszystkie wymienione republiki zależne nie są miejscami wybitnie nadającymi się do podróży turystycznych.

Odrobinę lepiej wygląda sytuacja na Krymie, który oficjalnie i bez ogródek został włączony w skład ziem Federacji. Krym zawsze był kurortem Rosji a działania wojenne już dawno tam ucichły, można więc bez przeszkód korzystać z jego uroków.

Rubel w podróży na wschód ma natomiast kluczowe znaczenie we wszystkich byłych republikach ZSRR – od “stanów” (Kirgistan, Turkmenistan, Kazachstan itp.) po Białoruś, Litwę, Łotwę i Estonię. Łatwo go tam wymienić po korzystnym kursie a w wielu miejscach można po prostu nim płacić. Nie wzbudza też niepotrzebnych emocji jakie wywołuje plik banknotów z dolarami.

Ciekawostki dotyczące rubla

Rosyjska waluta miała swój złoty okres na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy należała do najstabilniejszych na świecie i nawet rewolucja nie szczególnie jej zaszkodziła.

Rosjanie jako pierwsi na świecie zdecymalizowali swój system monetarny w 1704 roku. Inne kraje czekały na tak śmiały krok dużo dłużej – Wielka Brytania porzuciła średniowieczny system monetarny dopiero w 1971 r.

Rosyjskie banknoty ozdobione są wizerunkami architektury z różnych zakątków Federacji. Pod koniec 2017 r. bank centralny wypuścił nominał 200 RUB (wcześniej po 100 następowało 500 RUB). Nie obyło się jednak bez politycznej prowokacji – na banknocie widnieje z jednej strony Pomnik Żaglowców w Sewastopolu, a z drugiej muzeum Chersonesus – oba mieszczące się na odebranym Ukrainie Krymie. Oficjalnie takiego wyboru dokonali internauci w publicznym głosowaniu.

Rubel jest bez wątpienia walutą wymagającą uwagi. Ze względu na jego mocną zależność od polityki należy spodziewać się pewnej niestabilności kursów, szczególnie w krótkich okresach czasowych. Rosyjska gospodarka jest jednak potężna, i na dłuższą metę potrafi wyjść obronną ręką z każdego kryzysu.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *