urlop z dzieckiem - europa - stolice - berlin akwarium zoo park nauki_ barcelona camp nou_ kopenhaga lego_ londyn hogwart harry potter
10 czerwca 2019,  09:52

Urlop z dzieckiem w stolicach europejskich miast – co warto zwiedzić?

5/5 (1)

Jak wakacje z dzieckiem, to tylko nad morzem. Jak ferie, to koniecznie w górach. Nam dorosłym wydaje się, że miasta nie mają za wiele do zaoferowania najmłodszym podróżnikom. Może poza kilkoma muzeami. Nic bardziej mylnego. Zwiedzanie europejskich miast całą rodziną może okazać się bardzo fascynujące. I podczas takiej wycieczki nawet rodzice będą mieli okazję znów poczuć się jak dziecko. Gdzie zatem najlepiej się wybrać?

Berlin – zwierzaki, Lego i niesamowite Centrum Nauki

Nie bez powodu podróż po europejskich miastach rozpoczynamy od Berlina. Stolica Niemiec nie dość, że znajduje się niedaleko zachodniej granicy Polski, to jeszcze ma niezwykle wiele do zaoferowania najmłodszym turystom. Nie będzie zaskoczeniem jeżeli powiemy, że najważniejszym punktem wycieczki jest berlińskie zoo, które pod względem liczby gatunków zwierząt jest jednym z największych na świecie. Z tego też powodu na zwiedzanie dobrze jest poświęcić przynajmniej cały dzień. Wówczas ma się okazję zobaczyć m.in. arktycznego wilka, pandę wielką czy niedźwiedzia polarnego.

Jeżeli po tym wszystkim dziecko wciąż będzie mieć ochotę na odkrywanie świata zwierząt, to kolejnego dnia można wybrać się do SeaLife & AquaDom, gdzie zgromadzone zostały liczne gatunki ryb. Główną atrakcją jest natomiast przejażdżka windą wewnątrz największego akwarium cylindrycznego z wodą morską w Europie.

Choć zwiedzanie muzeów może wydawać się najmłodszym nieco nudne, to tych w Berlinie po prostu nie można pominąć. Przygodę warto rozpocząć od Muzeum Historii Naturalnej, gdzie gwoździem programu są królujące nad pozostałymi eksponatami ogromne szkielety dinozaurów. Dzieci doskonale poczują się też w Muzeum Techniki, gdzie znajduje się Centrum Nauki Spectrum umożliwiające przeprowadzanie doświadczeń. Jest to idealna alternatywa dla tych, którym daleko do polskiej stolicy i znajdującego się w niej Centrum Kopernika.

Dzieci chętnie wybiorą się również do Legoladnu, gdzie czeka na nich przejażdżka smokiem, kino 4d, trójpoziomowe boisko zabawowe ze ścianką wspinaczkową NINJAGO i przede wszystkim całe mnóstwo klocków Lego.

Podróż po Berlinie z pociechą warto zakończyć w sklepie Rausch Schokoladenhaus, który wygląda jakby prowadzony był przez samego Willego Wonkę. Wewnątrz można zobaczyć przepiękne rzeźby z czekolady i przy okazji kupić kilka smakołyków na drogę.

Tuż pod Berlinem znajduje się jeszcze jedna atrakcja i to nie tylko dla dzieci. Mowa oczywiście o Tropical Islands. Więcej na jej temat można przeczytać w tym artykule.

Barcelona – miasto szalonych kolorów i futbolu

Co tu dużo mówić – Barcelona wygląda jak dzieło dziecięcej wyobraźni. Nie ma się więc co dziwić, że najmłodsze pociechy poczują się tu, jak w swoim magicznym świecie.

Jeżeli w rodzinie mamy przyszłego piłkarza, to pierwszym punktem wycieczki po stolicy Katalonii powinien być stadion Camp Nou, gdzie można
poznać historię jednego z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie.

Gdy emocje związane ze sportem opadną dobrze wybrać się do Parku Güell. Zaprojektowany przez Gaudiego kolorowy park jest główną atrakcją Barcelony. Na jego terenie znajdują się liczne place zabaw oraz miejsca przeznaczone na piknik.

Kolejny park, do którego warto się wybrać jest najstarszym w tym mieście. Mowa o Laberint d’Horta, który pozwala nie tylko skryć się przed katalońskim słońcem, ale również gwarantuje świetną zabawę w korytarzach labiryntu.

Podobnie jak w Berlinie również w Barcelonie znaleźć można centrum nauki. Z tym, że to tutaj jest znacznie bardziej znane. Na wizytę w Cosmo Caix, które znajduje się przy ulicy Isaaca Newtona warto zarezerwować sobie cały dzień by dzieci, ale również dorośli mogli w spokoju eksperymentować, dotykać, mieszać i doświadczać.

Londyn z dzieckiem na weekend

Możliwość wykupienia tanich biletów lotniczych wręcz zachęca do tego by poświęcić jeden weekend i wybrać się z dziećmi do stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie będą miały okazję zobaczyć ulice znane z takich filmów dla najmłodszych, jak Harry Potter czy… Auta 2.

Zwiedzanie Londynu dobrze jest rozpocząć od jego największej atrakcji, czyli London Eye. Półgodzinna przejażdżka 135 metrowym kołem obserwacyjnym stojącym nad południowym brzegiem Tamizy będzie z pewnością niezapomniana. Niezapomniana do czasu aż dzieci nie odkryją kolejnych niespodzianek przygotowanych dla nich przez to miasto.

W cieniu London Eye znajduje się bowiem Shrek’s Adventure, czyli miejsce w którym można przeżyć przygodę wraz z sympatycznym ogrem i jego kompanem – gadającym osłem. Zabawa rozpoczyna się od przejażdżki autobusem z efektami 4d a następnie na dzieci czeka wyprawa do Zasiedmiogórogrodu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że choć nie ma ograniczeń wiekowych, to młodsze pociechy mogą bać się mrocznych postaci czy głośnych dźwięków.

Wycieczka do Hogwartu

Na tych, którzy zamiast Shreka wolą świat magii, czeka niezwykła przygoda z Harrym Potterem w Worner Bross Studio. Cena biletów wstępu jest co prawda wysoka, jednak to co otrzymamy w zamian sprosta naszym oczekiwaniom. Podczas zwiedzania można poczuć klimat filmu, zobaczyć rekwizyty a nawet najbardziej charakterystyczne miejsca, jak choćby słynna komórka pod schodami, czy sala mogąca pomieścić 400 dzieci. O ogromie tego miejsca świadczy choćby to, że w środku znajdziemy w również peron 9 i ¾ wraz z … pociągiem, którym dzieci wybrały się do Hogwartu.

Po tych wszystkich wrażeniach na osłodę można wspólnie z dziećmi odkryć niezwykły M&M’s Worls w Londynie, czyli czteropiętrowy świat jednych z najbardziej znanych cukierków na kuli ziemskiej. W środku znajduje się słynna czekoladowa ściana zapełniona tęczowymi kuleczkami, cukierki podawane w najróżniejszych opakowaniach oraz gadżety związane z Żółtym, Czerwonym i jego przyjaciółmi.

Kopenhaga

Czas na miejsce nieco spokojniejsze, ale wywołujące nie mniej zachwytu u dzieci i ich rodziców – Kopenhaga. W stolicy Danii punktem obowiązkowym na mapie są ogrody Tivoli, czyli jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie znajdujący się w samym centrum miasta. To tutaj stoi słynny Star Flyer, czyli najwyższa karuzela na świecie. Tylko kto będzie miał odwagę na nią wsiąść?

Wybierając się na kopenhadzki rynek dorośli co prawda mają okazję podziwiać malowniczą architekturę, ale też lepiej by mieli przy sobie sporo pieniędzy. Pociechy bez problemu wypatrzą bowiem sklep Walta Disneya czy klocków Lego, których klepka – Legoland znajduje się nieco ponad 2 godziny jazdy autem od stolicy Danii.

Jedną z większych atrakcji w Kopenhadze jest jednak Błękitna Planeta, czyli ogromne oceanarium gdzie znajdują się zbiorniki wodne z wieloma gatunkami ryb oraz tunel pełen rekinów. A gdy po wyjściu będzie czuć się niedosyt – zawsze można wybrać się na rodzinny rejs po rzece.

Podróżowanie z dzieckiem wymaga wielu kompromisów, jednak pozwala poznać znane już miasta z zupełnie innej perspektywy. Warto się o tym przekonać.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *