Losowe wpisy

Szybki dostęp do kursu walut. Poznaj dodatek Ekantor.pl

Wiemy, jak ważny dla naszych Klientów jest szybki i bezproblemowy dostęp do aktualnego kursu walut, dlatego wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, przygotowaliśmy specjalny dodatek Ekantor.pl do trzech popularnych przeglądarek internetowych: Mozilla Read more

Bez Wielkiej Brytanii rozmowy o TTIP skończą się fiaskiem

W połowie lipca zakończyła się 14 runda trwających już od 3 lat negocjacji dotyczących transatlantyckiej umowy handlowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Kolejny brak porozumienia wynikał prawdopodobnie z kilku Read more

Płacisz kartą za granicą? Na tej opłacie traci 95% konsumentów


500 tysięcy funtów rocznie – tyle w sumie tracą przyjezdni, czyli osoby posługujące się walutą inną niż GBP w Wielkiej Brytanii. Myślisz, że to dużo? W skali całej Europy zjawisko to jest kilkanaście razy większe. Europejska Organizacja Konsumentów nazywa takie praktyki oszustwem i wzywa Komisję Europejską do ich zakazania.

 

Usługa DCC miała ułatwić obcokrajowcom dokonywanie transakcji w sklepach, bankomatach, na lotniskach czy Internecie. Za wygodę trzeba jednak zapłacić. Niestety konsument często nie jest świadomy ponoszonych kosztów.

 

DCC na czym dokładnie polega?

Dynamiczne przeliczanie walut (ang. Dynamic Currency Conversion, czyli DCC) ma dawać konsumentowi możliwość wyboru waluty własnej lub lokalnej, w trakcie dokonywania transakcji zagranicznych z użyciem karty. Takie rozwiązanie pozwala klientowi mieć świadomość ceny produktów lub usług w jego rodzimej walucie. Czy równocześnie zdaje sobie on sprawę z faktu, że wybierając obowiązującą lokalnie walutę zapłaciłby znacznie mniej? Według Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC) wyższe koszty przewalutowania mogą dotykać aż 95% europejskich konsumentów.

Konsument nie ma możliwości realistycznego porównania dwóch opcji (płacenie w lokalnej walucie lub w jego rodzimej walucie). Ma niepełne informacje o różnych kursach wymiany i opłatach. Jest zmuszony do wykonywania skomplikowanych obliczeń w podczas kilku sekund stania w kolejce.

Infografika DCC, Ekantor.pl, wymiana walut

Jak uniknąć kosztów związanych z DCC?

Przy niewielkich kwotach, różnica 10% będzie zapewne mało odczuwalna dla naszych kieszeni. Jednak w przypadku regularnych transakcji, tym bardziej opiewających już  na czterocyfrowe sumy, szybko zaczynamy zdawać sobie sprawę, że przewalutowanie to tak naprawdę spory wydatek. W takim przypadku mamy dwie możliwości. Pierwszą jest wymiana walut w kantorze stacjonarnym – osoby ceniące swój czas, wygodę oraz bezpieczeństwo nie będą zachwycone takim rozwiązaniem. Znalezienie kantoru oferującego niskie kursy, negocjacje oraz konieczność poruszania się po zatłoczonych ulicach ze sporą gotówką to wystarczające argumenty, aby ostatecznie zgodzić się na większy koszt związany z usługą DCC.

Jest jednak jeszcze jedna opcja, czyli wymiana waluty w kantorze internetowym. Ekantor.pl oferuje kursy 10% niższe od banków czy kantorów  stacjonarnych, a wymienione pieniądze trafiają na konto walutowe już nawet w 10 minut od chwili zlecenia transakcji. Płacąc za granicą kartą wydaną do konta walutowego uniknie się zatem dodatkowych opłat (o tym jak wybrać idealne konto dowiesz się z tego artykułu).

Niestety posługując się kartą walutową również należy uważać. Istnieje bowiem możliwość, że terminal uzna ją za kartę polską i zaproponuje płatność w PLN. Akceptacja takiego rozwiązania znacznie podniesie koszty transakcji.

 

Możliwość dokonania transakcji w lokalnej walucie, choć w teorii powinna być jedną z opcji wyboru, to niekiedy zostaje ona ukryta przez samego sprzedawcę czy bankomat. Wówczas nieświadomy klient traci na wysokiej prowizji.

 

Zobacz również:

Najbardziej irytująca opłata bankowa – jak jej uniknąć?

Wpłatomat czy bankomat? Nieważne. I tak za to zapłacisz


28.11.2017 13:48
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000