18 października 2017,  00:00

Najbardziej irytująca opłata bankowa – jak jej uniknąć?

W 2017 banki zaczęły odświeżać swoje cenniki. I rzadko kiedy klient wychodził na tym korzystnie. Część z wprowadzonych opłat bankowych okazała się stosunkowo łatwo akceptowalna. Jest jednak taka grupa, która do dziś wywołuje wyłącznie złość i poirytowanie. Na szczęście nie musimy pozostawać wobec niej bierni.

 

PRNews, jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych wśród polskich bankowców, opublikował listę czterech, wyjątkowo irytujących opłat bankowych. Wśród nich znalazły się:

  • opłaty za wypłaty pieniędzy z bankomatów,
  • opłaty za wypłatę środków z konta oszczędnościowego,
  • opłata warunkowa za konto lub kartę,
  • opłata za przewalutowanie transakcji w walutach obcych.

O tym jak uniknąć części wymienionych opłat pisaliśmy już w tekście Opłaty bankowe coraz droższe. Zobacz, jak się przed nimi uchronić. Z czasem jednak pojawiły się kolejne komplikacje związane z podwyżkami – chodzi m.in. o kwestię nieprawidłowego sposobu informowania o wprowadzonych zmianach. Temat ten szczegółowo poruszyliśmy w lipcu 2017, przy okazji publikacji wpisu: Banki podniosły opłaty. Teraz zwrócą pieniądze?

Jak sobie jednak poradzić z wysokimi kosztami za przewalutowanie transakcji w walutach obcych? Odpowiedź jest bliżej niż myślisz.

Wymiana walut w banku

O tym, jak wysokie potrafią być opłaty związane z przewalutowaniem w banku przekonali się przede wszystkim frankowicze. Jednak problem ten dotyczy znacznie szerszej grupy klientów. W ostatnich latach coraz większą popularnością zaczynają się bowiem cieszyć zagraniczne zakupy, czy podróże planowane na własną rękę. A to nierozerwalnie związane jest z kwestią przewalutowania transakcji.

Najprostszym rozwiązaniem na wymianę walut wydaje się być wysłanie pieniędzy prosto ze swojego rachunku bankowego. Entuzjazm jednak szybko mija, gdy okazuje się, jakie są tego koszty. Spready w banku potrafią znacznie zawyżyć cenę całej transakcji i ukrócić zapał do nawet największych okazji.

Spread jest to różnica pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem zakupu danej waluty.

W praktyce, oznacza to że spread bankowy bardzo trudno jest ominąć. Instytucja narzuca swój kurs przewalutowania bez względu na to, czy będziemy przelewać pieniądze z własnego konta na obcy rachunek w innej walucie, czy też zasilamy wyłącznie swoje konto walutowe. Co to oznacza dla klientów?

 

Po ile euro? Kursy bankowe i kursy online

Wyobraźmy sobie taką sytuację…

Marek wybiera się w podróż do Berlina na kilka dni. Nie wie dokładnie ile będzie potrzebował pieniędzy, dlatego dla własnego poczucia bezpieczeństwa chce mieć przy sobie około 1000 euro. Ma kartę walutową wydaną do konta, więc nie ma potrzeby zabierania gotówki. Tylko skąd wziąć walutę? Nie zastanawia się długo i przelewa pieniądze ze swojego konta na konto walutowe.

W swoim banku Marek za wymianę 1000 EUR płaci 4360,70 PLN*


Marek jednak nie dostał urlopu i podróż musiał odwołać. Nie potrzebuje już 1000 euro. Postanawia więc zamienić je znów na złotówki.

Przelewa pieniądze z powrotem i otrzymuje 4106,70 PLN.*

Ile Marek stracił na wymianie w banku? Dokładnie 254 złote…

 

spready-banki

Przewalutowanie w banku – jak zmniejszyć koszty?

Coraz chętniej i częściej podróżujemy, robimy zakupy za granicą, a nawet … choć to pewnie robimy niechętnie – spłacamy kredyt w obcej walucie. Nie dziwi więc, że zaczęliśmy szukać rozwiązania, które pomogłoby zmniejszyć wysokość tych opłat. Takim rozwiązaniem jest wymiana walut w kantorze internetowym.


Prześledźmy zatem sytuację pana Marka w oparciu o kursy walut w Ekantor.pl

Za 1000 euro zapłaciłby 4239,60 PLN , natomiast chcąc zamienić pieniądze z powrotem na złotówki uzyskałby 4210,00 PLN**.

Różnica w tym przypadku wynosi tylko 29,60 PLN, a cała transakcja jest korzystniejsza o 224,4 PLN w stosunku do wymiany tej samej kwoty w banku.

2017 był trudnym rokiem dla posiadaczy większości kont bankowych. Wiele banków zdecydowało się podnieść część opłat, w dodatku trudno przewidzieć czy przyszły rok okaże się pod tym względem spokojniejszy. Nie oznacza to jednak, że musimy w pełni akceptować taką sytuację. W końcu są skuteczne sposoby na to, by uniknąć dodatkowych kosztów.

 

* na przykładzie kursu mBank z dnia 18.10.2017 godzina 09:57. Wyliczenie nie obejmuje zmiany kursowej.
** na przykładzie kursu Ekantor.pl z dnia 18.10.2017 godzina 09:57. Wyliczenie nie obejmuje zmiany kursowej.

 

Zobacz również:

https://ekantor.pl/ile-kosztuje-euro-i-kiedy-najlepiej-jest-je-kupowac/

https://ekantor.pl/ile-kosztuje-dolar/

https://ekantor.pl/frank-szwajcarski-ile-kosztuje-i-kiedy-najlepiej-kupic-chf/


Artykuł znajdujący się powyżej został stworzony dla celów informacyjnych i stanowi jedynie ocenę i wyrażenie osobistych poglądów autora, które nie są rekomendowane jako wskazówki do dokonywania transakcji zarówno na rynku walutowym jak i akcji. Nie powinny one być używane jako rady w podejmowaniu lub wstrzymywaniu się od jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności powyższe analizy nie mogą być traktowane jako informacje stanowiące rekomendację dotyczącą instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku (Dz. U. 2005r. nr 206, poz. 1715) i art. 42 ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi (t. jedn. Dz. U. 2014 poz. 94 z późn. zm.) Odpowiedzialność za podjęcie lub zaniechanie decyzji na podstawie artykułu ponosi jedynie użytkownik. Ekantor.pl jako właściciel praw autorskich powyższej publikacji zabrania kopiowania oraz rozpowszechniania tego opracowania bez wcz

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *