Podwyżki w bankach
1 marca 2017,  00:00

Opłaty bankowe coraz droższe. Zobacz, jak się przed nimi uchronić

5/5 (1)

Od początku roku można było zaobserwować wzmożoną aktywność banków w kwestii podnoszenia kosztów obsługi rachunków. W teorii nie mogły one wynikać z wprowadzonego w ubiegłym roku podatku bankowego. W praktyce trudno jednak uznać to za przypadek. Czy istnieją sposoby na to, by uniknąć dodatkowych opłat związanych z obsługą konta?

 

Kończy się era darmowej bankowości – taki wniosek można wysunąć przyglądając się zmianom proponowanym w ostatnim czasie przez banki. Dotyczą one zarówno przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Dla tych drugich najdotkliwsze mogą okazać się regulacje dotyczące wypłaty gotówki. Na szczęście niektóre banki pozostawiają swoim klientom furtki, pozwalające uniknąć dodatkowych opłat. Trudno jednak przewidzieć, jak długo pozostaną one otwarte.

 

Klienci mają wybór

1 lutego zmieniły się między innymi zasady wypłacania środków dla klientów mBanku. Od tego dnia za każdą wypłatę poniżej 100 zł – również z bankomatów uważanych do tej pory za “własne” – pobrana zostanie opłata w wysokości 1,30 zł. W celu uniknięcia tych kosztów warto zatem tak zaplanować swój budżet, by jednorazowo nie wypłacać poniżej wymaganej kwoty. Pozostałe banki również nie pozostawiają klientów bez możliwości wyboru. Bank Pocztowy, chociaż wycofał się z darmowych bankomatów sieci BZ WBK i PKO BP, to pozostawił możliwość wypłacania za darmo z bankomatów Planet Cash. Możliwe jest również wykupienie abonamentu w cenie 5 zł/msc, pozwalającego na korzystanie z bankomatów oznaczonych logo Visa/MasterCard.

Podobnie prezentuje się kwestia pozostałych opłat nałożonych przez banki. Alior Bank podwyższył o 2 zł opłatę za kartę do Konta Internetowego, jednak chcąc jej uniknąć wystarczy dokonać transakcji z użyciem karty, na co najmniej 100 zł miesięcznie. Ing Bank Śląski obciąży co prawda klienta opłatą za wypłatę gotówki w oddziale bankowym, ale jedna taka transakcja w miesiącu będzie możliwa za darmo.

Oczywiście w zmienionych tabelach opłat i prowizji znajdują się również takie pozycje, których zredukowanie będzie niemożliwe.

 

Wypłata w sklepie

Szukając rozwiązania, które pozwoliłoby uniknąć kosztów związanych z wypłatą gotówki, warto zwrócić uwagę na usługę Visa Cash Back – czyli wypłatę pieniędzy w kasie sklepu. Pozwala ona na podjęcie niewielkich kwot w trakcie robienia codziennych zakupów. Wybierając ten sposób należy zapoznać się jednak z ograniczeniami – a te mogą pojawić się zarówno po stronie banku, jak i sklepu. Będą one dotyczyć przede wszystkim wysokości jednorazowej transakcji.

Usługa przeznaczona jest dla posiadaczy kart debetowych Visa i Visa Business oraz Visa Electron i Visa Business Electron, a aktualną listę banków wydających karty można sprawdzić tutaj.

 

Zmiana rachunku

Właściciele rachunków z wyższą opłatą mogą zdecydować się na zmianę rachunku na taki, gdzie opłata będzie niższa. Warto przyjrzeć się kosztom tej usługi. Przykładowo w mBanku za przeniesienie rachunku z mKonta na eKonto zapłacimy 50 zł.

Innym rozwiązaniem jest zamknięcie bieżącego rachunku, a następnie ponowne otwarcie w tym samym banku konta z niższymi opłatami. Może to okazać się nad wyraz niewygodne, ponieważ wiąże się nie tylko z wymazaniem dotychczasowej historii danego rachunku, ale również powoduje konieczność informowania m.in. pracodawcy o zmianie numeru konta. Dlatego zanim zdecydujemy się na ten krok warto spróbować pobrać historię transakcji danego konta.

 

Darmowe konto

8 lutego 2017 zaczęły obowiązywać w Polsce przepisy, w myśl których na banki, SKOK-i oraz instytucje płatnicze nakłada się obowiązek udostępnienia podstawowego rachunku dla osób, które do tej pory ich nie miały. Będą one umożliwiały darmowe dokonanie pięciu transakcji bezgotówkowych oraz pięciu wypłat lub wpłat gotówki z bankomatów / wpłatomatów.  Również za prowadzenie rachunku nie zostanie pobrana dodatkowa opłata. Wymienione instytucje na wprowadzenie podstawowych rachunków do swojej oferty mają czas do sierpnia przyszłego roku.

 

Bez względu na to w jakim banku prowadzimy obecnie rachunek, warto jest na bieżąco śledzić wszelkie informacje o zmianach oraz sprawdzać tabelę opłat i prowizji. W ten sposób jest szansa, że uda się uniknąć niektórych dodatkowych opłat związanych z obsługą konta.

Więcej na temat podwyżek wprowadzanych przez banki można przeczytać w artykule Koniec darmowej bankowości. Sprawdź, czy Twój bank planuje podwyżkę.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *