Losowe wpisy

Darmowy miesięczny planer wydatków Ekantor.pl

Darmowy miesięczny planer wydatków [POBIERZ I WYDRUKUJ]

W dniu wypłaty szastasz gotówką niczym Leonardo DiCaprio w pamiętnej scenie na jachcie w filmie "Wilk z Wall Street"? A pod koniec miesiąca z lupą w dłoni szukasz ostatnich zaskórniaków? Read more
Aplikacje dla biznesu

10 aplikacji na Android, które pomogą w prowadzeniu biznesu – część I

Brak czasu. Stos dokumentów. Niekończąca się lista spraw. Ciągłe spotkania biznesowe. Prowadzenie firmy nie jest łatwe, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy często muszą wszystkim zająć się sami. A może jednak Read more

Karta wielowalutowa – jak działa, kiedy jest zbędna i na co trzeba uważać?


A może tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Ale dlaczego akurat w Bieszczady, a nie w Alpy, czy nieco niższe Góry Betyckie? Może dlatego, że rzucając wszystko chcemy kwestie formalne skrócić do minimum, a w dwóch pozostałych przypadkach musielibyśmy przynajmniej pomyśleć o tym, by zabrać ze sobą odpowiednią walutę. Jest jednak rozwiązanie, które pozwoli rzucić wszystko i jechać gdziekolwiek się chce. Bez zbędnych formalności.

 

Tym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa. Nim jednak zarezerwujemy najbliższy lot, warto dowiedzieć się:

 • dla kogo jest przeznaczona karta wielowalutowa?
 • jak działa?
 • na co warto uważać?

Jak działa karta wielowalutowa i dla kogo jest przeznaczona?

Chciałoby się powiedzieć, że dla każdego. Jednak w głowie szybko pojawi się myśl, że jak coś jest do wszystkiego to jest do … no, właśnie. Zatem powiedzmy sobie, że karta wielowalutowa nie jest przeznaczona dla pani Basi, która raz na kilka lat wybierze się z mężem na Kretę. Karta wielowalutowa nie jest przeznaczona dla Marcina, który mieszka na granicy polsko-czeskiej i od czasu do czasu wpada do sąsiadów na Cerną Horę. Będzie ona zbędna również Ryszardowi, który w podróży lubi mieć przy sobie gruby portfel. Oczywiście mogą oni wyrobić taką kartę, bo nikt im tego nie zabroni, jednak czy im się przyda? Wątpliwe, chyba że karta wielowalutowa miałaby się stać pretekstem do częstszych wyjazdów.

 

 

Karta wielowalutowa jest przydatna osobom, które podróżują (częściej niż raz do roku) do państw, znajdujących się także poza strefą euro (niestety nie do wszystkich) i co ważne – nie lubiących przepłacać na takich wyjazdach. Zadowolone z niej będą także osoby dokonujące zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Pasujesz do tego profilu? Super! To oznacza, że ten tekst jest pisany z myślą o Tobie (i o wielu milionach Polakach).

Jak płacić za granicą? Karta walutowa vs. karta wielowalutowa

Jadąc za granicę mamy tak naprawdę kilka możliwości pozyskania waluty i płacenia nią. Jedne bardziej korzystne, drugie mniej, a o trzecich lepiej w ogóle nie wspominać. Zobaczmy zatem jakie są możliwość:

Podróż z gotówką – idziesz do kantoru, a następnie inwestujesz w uroczą saszetkę, mając nadzieję, że złodzieje nie wiedzą jeszcze o tym wynalazku.

Podróż z kartą:

 • własną – bank zrobi przewalutowanie po swoim kursie w momencie, gdy dokonywać będziemy płatności lub pobierzemy pieniądze z bankomatu. Trzeba jednak uważać, bo może to sporo kosztować.
 • kartą wydaną do konta walutowego – w tym przypadku obowiązuje zasada jedno konto walutowe – jedna karta. Zatem wybierając się do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemiec potrzebne będą aż trzy konta i trzy karty walutowe. Pieniądze na koncie możesz zdobyć wymieniając w banku (kurs zwykle wysoki) lub Ekantor.pl (kurs niezwykle niski ).
 • kartą wielowalutową – działa mniej więcej jak karta walutowa z tym, że jedna obsługuje kilka kont i wydawana jest do rachunku prowadzonego w złotych. W trakcie dokonywania transakcji za granicą system rozpoznaje potrzebną walutę i pobiera środki z odpowiedniego konta.

Karta wielowalutowa – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na kartę wielowalutową należy zwrócić uwagę trzy typy opłat:

 1. opłaty za kartę walutową
 2. opłaty za prowadzenie konta walutowego
 3. opłaty za prowadzenie konta osobistego

O tym jak wybrać najlepsze konto walutowe można przeczytać w artykule „Jak wybrać konto walutowe? Wszystko, co musisz wiedzieć”

Szukając karty wielowalutowej warto zastanowić się najpierw do jakich celów będzie ona służyć, wtedy łatwiej będzie określić, które punkty znajdujące się w tabelach opłat i prowizji są akceptowalne, a których nie chcemy nawet słyszeć.

Karta wielowalutowa – porównanie ofert

BankNazwa kartyWalutyObsługiwane kontaKoszt wydaniaKoszt użytkowaniaKoszt wypłaty w bankomacie za granicąKoszt prowadzenia konta walutowegoWięcej informacji
Bank
PKO BP
Karta wielowalutowaPLN, EUR,
USD, GBP
Konto Aurum, Konto Platinium II, ZŁOTE KONTO oraz Rachunek PLATINIUM0zł0 zł + opłaty związane z prowadzeniem konta0złDo końca roku 2017 - 0 zł prowadzenie rachunku walutowego w EUR, GBP i USD, który zostanie wskazany jako podpięty do karty z funkcją wielowalutową/ 6,90 złTabela opłat i prowizji
Bank
Pekao SA
MasterCard Debit FXPLN, EUR,
USD, GBP,
CHF
Eurokonta:
INTRO, Optymalne, Aktywne, Aktywne Plus, Mobilne, NET, Standard, Plus, Niebieskie i Srebrne
0zł6,99 zł lub 0,00 zł przy wykonaniu min. 4 transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu kalendarzowym + koszty związane z prowadzeniem konta osobistego2% transakcji (min 5,00 zł)
2% min 1,50 dla walut: EUR, USD, CHF,
2% min 1,00 GBP
Dla poszczególnych Eurokont walutowych:
1,10 USD; 0,99 EUR; 1,39 CHF; 0,69 GBP
Tabela opłat i prowizji
ING
Bank Śląski
Visa Zbliżeniowa z funkcją wielowalutową
PLN, EUR,
USD, GBP
Direct, Komfort, Klasyczne, Student, Premium0zł0 zł dla konta premium, w pozostałych przypadkach 0 zł lub 7 zł (jeżeli kwota transakcji kartą nie przewyższy 300 zł)3% kwoty wypłaty0 zł za założenie i prowadzenie kontaTabela opłat i prowizji
CitihandlowyKarta debetowa (podpięta pod jedno z kont walutowych)
PLN, EUR,
USD, GBP
CitiKonto, Citi Priority, Citigold, Citigold Private Client0złkoszty związane z prowadzeniem konta osobistegow przypadku CitiKonto 3% kwoty wypłaty min. 10 PLN, maks. 200 PLN, przy pozostałych kontach 0 złw przypadku CitiKonto 3 zł, w przypadku pozostałych konta 0 złTabela opłat i prowizji
Eurobankkarta multiwalutowaPLN, EUR,
USD, GBP
konta osobiste0zł0 zł do 31.03.2018 r.
1,90 zł od 1.04.2018 r.
+opłaty związane z prowadzeniem konta osobistego
0 EUR/USD/GBP (dla kart wydanych do kont Prestige)
1,5 EUR/USD/GBP (dla kart wydanych do kont innych niż Prestige)
0złTabela opłat i prowizji

Karta wielowalutowa – na co uważać?

Oczywiście na koszty, ale gdzie oprócz tabeli opłat i prowizji mogą się one pojawić? Posługując się kartą wielowalutową trzeba mieć na uwadze trzy rzeczy:

Po pierwsze
Świadomość posiadanych środków na koncie, w którego walucie chcemy dokonać płatności.

Jeżeli nie będziemy mieć tej świadomości i podamy kartę, to cóż… pieniądze zostaną pobrane z konta złotowego po dość niekorzystnym kursie. Dlatego na bieżąco warto kontrolować stan swoich finansów.

Po drugie
Zwracać uwagę, w jaki sposób kartę odczytuje urządzenie, za pomocą którego ma dojść do transakcji

Bywa bowiem tak, i to nierzadko, że karta wielowalutowa zostanie odczytana przez urządzenie jako karta polska i pobierze pieniądze z konta złotowego, a następnie dojdzie do przewalutowania. Jest to efekt uboczny usługi DCC, o której więcej pisaliśmy w tym miejscu. Miała ona ułatwić życie osobom podróżującym i zrobiła to, równocześnie podnosząc jednak koszty. Za komfort trzeba płacić, prawda? Oczywiście, że nieprawda. Wystarczy zwracać uwagę w jakiej walucie wyświetla kwotę dany bankomat, jeżeli w PLN, to zwykle trudno jest to zmienić i lepiej poszukać innego urządzenia. W sklepach natomiast zawsze można zwrócić uwagę, że transakcja ma zostać dokonana w walucie lokalnej.

Po trzecie
Nie płacić nią w krajach, gdzie obowiązuje inna waluta niż te, w których prowadzone są konta

I tu można wrócić do pana Marcina lubiącego wypić piwo w czeskiej gospodzie. Teoretycznie jako osobie mającej blisko do granicy i często ją przekraczającej, karta wydawać się może wręcz koniecznością. Większość polskich banków prowadzi jednak konta walutowe w najpopularniejszych walutach. Są nimi EUR, USD, CHF oraz GBP. Czeskiej korony nie ma na tej liście, tak jak nie ma również wielu innych walut. Dlatego płacąc kartą w Czechach najpierw doszłoby do przewalutowania środków na euro, dopiero później na korony. Koszt znaczący. I w takim przypadku lepiej jest po prostu wymienić gotówkę na granicy.

 

Zatem jeszcze raz.
A może tak rzucić wszystko i wyjechać… gdziekolwiek ma się na to ochotę (byle posługiwano się tam euro, dolarem, funtem i frankiem)? Dlaczego nie? W końcu teraz już możesz sobie na to pozwolić.

 

Kurs euro w kantorach – sprawdź, zanim kupisz

Najbardziej irytująca opłata bankowa – jak jej uniknąć?


07.12.2017 14:25
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000