16 lutego 2024,  14:27

Jak założyć konto w banku szwajcarskim?

4.5/5 (2)

Są kraje, gdzie by w XXI wieku można było napaść na bank wystarczyło wysłać do placówki syna z odręczną notatką: wycofajcie z obrotu 920 milionów dolarów i dajcie je Qusay`owi… (18 marca 2003 roku z Centralnego Banku Iraku wywieziono 920 milionów dolarów. W siedzibie banku pojawił się syn dyktatora Saddama Husajna z odręczną notatką, w której iracki prezydent prosi o wycofanie z obiegu pieniędzy i przekazanie ich w ręce syna. Napad w białych rękawiczkach można by rzec). A są i takie, które dzięki neutralności i wieloletniej tradycji „wabią” do siebie setki miliardów dolarów rocznie.

Ponadprzeciętne bezpieczeństwo danych właścicieli kont w szwajcarskich bankach i także stabilność systemu bankowego i waluty daje szwajcarskim bankom przewagę nad wszystkimi innymi.

Zakładanie konta w szwajcarskim banku

Już dawno nie jest tak, że każdy kto zakłada konto w szwajcarskim banku jest potencjalnie podejrzany o pranie brudnych pieniędzy czy okradanie Skarbu Państwa. Innym skojarzeniem dotyczącym otwierania konta we frankach jest prestiż i obszerność zgromadzonych środków. Ale dziś nie trzeba być milionerem by założyć konto w szwajcarskim banku, formalności też nie są skomplikowane.

Dla początkujących amatorów sięgania po instrumenty międzynarodowe, zakładanie konta bankowego za granicą może budzić sporo emocji. Niektórzy nawet sięgają po pomoc pełnomocnika. Ale czy to na pewno wymaga tak wiele zachodu? Przede wszystkim nie trzeba nigdzie jeździć ani nawet wychodzić, bo założenie konta odbywa się całkowicie online.

Jako Ekantor.pl nawiązaliśmy współpracę z Swissquote Bank. Dzięki temu, założyć konto w renomowanym, szwajcarskim banku, można bezpośrednio z konta na Ekantor.pl.

>>> Szczegóły nawiązania współpracy pomiędzy Ekantor.pl a Swissquote Bank

Do założenia konta w większości banków, w tym w Swissquote potrzebne będą standardowe informacje jak imię, nazwisko, data urodzenia, status rodzinny i status zatrudnienia, numer identyfikacji podatkowej, dane kontaktowe. Dodatkowo przyszły klient szwajcarskiego banku może zostać poproszony o udowodnienie zdolności do czynności prawnych czy statusu pobytowego.

Powody, dla których warto założyć konto w szwajcarskim banku

Od lat szwajcarskie banki uchodziły nie tylko za najbezpieczniejsze miejsca deponowania środków, ale również ciche przystanie dla pieniędzy, których pochodzenie było nie do końca oczywiste. To drugie w ostatnich latach uległo jednak zmianom z uwagi na nacisk krajów europejskich oraz USA, by zminimalizować ryzyko prania brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, ale nie tylko. Jeszcze w 2017 roku mając nieco za duże środki, których pochodzenie nie moglibyśmy określić, można było je wpłacić na szwajcarskie konto i nie przejmować się czy ktoś o nie zapyta. Dziś już tak nie jest, bo Szwajcaria zobowiązała się odpowiadać na zapytania organów skarbowych i tym samym przestała być postrzegana jako raj podatkowy. Dziś jeśli organ skarbowy zwróci się do szwajcarskiego banku z prośbą o ujawnienie zawartość rachunku polskiego obywatel, bank w Szwajcarii ma obowiązek tę prośbę rozważyć. Jakie argumenty muszą paść, by bank mógł ujawnić dane z naszego konta?

Np. taki, że polski organ skarbowy prowadzi kontrolę pod kątem opodatkowania naszych nieujawnionych źródeł. Raczej nie ma powodu, by organ odpuścił – takie dochody są opodatkowane wg stawki na poziomie 75% podstawy opodatkowania.

Ale wróćmy do realnych korzyści posiadania konta w szwajcarskim banku. Powodem deponowania środków w szwajcarskiej waluty i tamtejszym banku będzie wyjątkowa stabilność waluty i całego systemu bankowego. Historia szwajcarskiej bankowości sięga XVIII wieku, wówczas to genewscy bankierzy udzielali pożyczek mieszczanom, szlachcie, ale również głowom rodzin królewskich. Wkrótce zaczęły pojawiać się instytucje bankowe w kolejnych miastach.

W pierwszej połowie XX wieku Europa stanęła przed wyzwaniem zarządzania środkami pochodzącymi z reparacji wojennych. Stworzono Bank Rozrachunków Międzynarodowych z siedzibą w Bazylei. Co prawda w ramach specjalizacji banków na całym świecie i w ojczyźnie Wilhelma Tella powstały wykształciły się banki oferujące ściśle określone produkty, w Szwajcarii system bankowy opiera się na modelu banku uniwersalnego (wszystkie banki; kantonalne, duże, regionalne itd. mają pełną ofertę produktów bankowych).

Ubezpieczenie depozytu

Nie każdy przechowuje środki na rachunku z uwagi na chęć powiększenia zasobów portfela. Niektórzy chcą po prostu mieć pewność, że ich pieniądze nie stracą na wartości. I tu stabilność szwajcarskiej waluty oraz system zabezpieczeń banków tego neutralnego kraju nadaje mu wyjątkową atrakcyjność. Szwajcarskie banki słyną również z bardzo nowoczesnej infrastruktury bankowości online, swobodnym dostępem do środków, wygodnego systemu transferów zagranicznych oraz korzystnych transakcje walutowe.

Ale to nie wszystko! Zakładając konto w szwajcarskim banku takim jak Swissquote Bank zyskujemy dostęp do instrumentów takich jak: akcje, obligacje, kontrakty CFD czy ETF`y. To z kolei może uzupełnić posiadaną przez nas aplikację dla początkującego inwestora.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *