KNF - Komisja Nadzoru Finansowego
4 stycznia 2016,  00:00

Komisja Nadzoru Finansowego – poznaj instytucję, która dba o Twoje bezpieczeństwo

Nie da się ukryć – banki nie są instytucjami charytatywnymi i chcą odnosić jak największe zyski. Skutkiem tego nie zawsze dostatecznie dbają o bezpieczeństwo swoich klientów, a nawet dopuszczają się nadużyć. Na szczęście nie są one pozbawione kontroli. Poznajmy lepiej instytucję, która troszczy się o bezpieczeństwo finansowe Polaków i pilnuje przestrzegania prawa przez banki oraz inne firmy finansowe.

KNF- co to takiego?

Komisja nadzoru finansowego

KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego jest centralnym organem administracji państwowej, który sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Powołana do życia w 2006 roku, na mocy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, skutecznie wywiązuje się ze swoich funkcji sprawiając, że ustawy dotyczące finansów są respektowane przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz inne firmy prowadzące działalność związaną z finansami.

Jakie są kompetencje KNF-u?

Komisja Nadzoru Finansowego pełni nadzór nad kilkoma niezwykle ważnymi elementami. Wśród nich wymienić należy między innymi nadzór bankowy, emerytalny, ubezpieczeniowy oraz nad rynkiem kapitałowym. Jak więc widać większość firm i przedsiębiorstw, które zarabiają na dysponowaniu naszymi pieniędzmi podlega ścisłej i wnikliwej kontroli. Muszą więc one stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Działania Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie wpływają więc prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, jego rozwój oraz stabilność. Nie da się również ukryć, że zwiększają one poziom zaufania obywateli do rynku finansowego, oraz zapewniają ochronę interesów uczestników tego rynku.

Ponadto Komisja Nadzoru Finansowego bardzo często podejmuje działania edukacyjne, których efektem jest zwiększenie świadomości konsumentów. Pozytywnie wpływa więc na ich zachowania oraz bezpieczeństwo ich prywatnych finansów.

Jak więc widać działalność tej instytucji jest więc całkowicie uzasadniona i przynosi sporo korzyści. Nic więc dziwnego, że cieszy się ona doskonałą opinią oraz bardzo pozytywnym odbiorem wśród obywateli naszego kraju.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *