Korona – waluta Szwecji

Szwecja SEK korona szwedzka

Korona szwedzka jest jednostką monetarną spotykaną w Szwecji. Jedna korona dzieli się na 100 ore. Waluta wydawana jest przez Szwedzki Bank Narodowy oraz oznaczana międzynarodowym symbolem SEK.

Historia szwedzkiej waluty

Po raz pierwszy na szwedzkim rynku korona wprowadzona została do obrotu w 1873 roku, towarzysząc powstaniu Skandynawskiej Unii Monetarnej. Zastąpiła tym sam samym talara. W skład Unii wchodziły również Norwegia, Dania oraz Islandia. Po I wojnie światowej doszło do jej rozpadu, jednak skandynawskie państwa zdecydowały się na zachowanie wspólnej waluty. W 2010 roku z rynku wycofana została moneta 50 ore. Zgodnie z początkowymi zapowiedziami, seria miała się składać z bankotów 50, 100, 200, 500, 1000 koron oraz monet 1, 2, 5, 10 i 20 koron. Nie uzyskano zgody rządu na zastąpienie 20-koronowego banknotu monetą o tym samym nominale, w związku z z czym wciąż pozostaje on w obiegu.

Aktualne szwedzkie banknoty

Znajdujące się obecnie w obiegu wzory banknotów są dziełem Gorana Osterlunda. Ich projekt wyłoniony został pośród 46 innych prac zakwalifikowanych w konkursie zorganizowanym przez Riksbank w 2011 roku. Każdy z banknotów posiada inny kolor. Na awersach znajdują się wizerunki wielu uznanych szwedzkich osobistości ze świata polityki i kultury, m.in. reżysera Ingmara Bergmana, dyplomaty Daga Hammarskjolda czy aktorki Grety Garbo. Rewersy banknotów przedstawiają natomiast charakterystyczne dla krajów skandynawskich miasta, krainy i prowincje, do których zaliczyć można m.in. Sztokholm, Skanię, Laponię, Smalandię czy Gotland. Starsze banknoty zaczęły znikać z rynku w 2013 roku. Nowa seria wprowadzona została 1 października 2015 i jest obowiązującym środkiem płatniczym w Szwecji. Starsze banknoty pozbawione były folii hologramowej.

Korona szwedzka jako bilon

Monety o najwyższych nominałach używane w latach 1875 do ok. 1987 zawierały 40 procent srebra. Drobniejszy bilon wycofano ze Szwecji w 1988 roku. Pozostałe monety wciąż są legalnym środkiem płatniczym, jednak obecnie bardzo rzadko spotkać można korony wykonane ze srebra. Według strony Banku Państwowego Riksbanken, znaczna część tych monet została przetopiona na srebrny złom. Aktualna seria wprowadzona została do obiegu 1 października 2016 roku. Projekt „Sol, vind och vatten” jest dziełem Ernsta Nordina i przedstawia symbole słońca, wiatru oraz wody. Zmianom uległy rozmiary i stopy monet, za wyjątkiem 10 koron. Niższe nominały wykonane są ze stali pokrytej miedzią, podczas gdy wyższe wykańczane są nordyckim złotem.


Zobacz inne waluty:

[display-posts category=”waluty-swiata” posts_per_page=”4″ orderby=”rand”]

Data: 05.08.2017,  00:00