Patrząc na to, co w ostatnich tygodniach dzieje się na rynku walutowym, można odnieść wrażenie, że nic nie jest w stanie popsuć nastrojów wokół euro. Ale czy na pewno?
Wspólna waluta zyskuje na wartości. Średni kurs euro umocnił się do 1,22 USD, osiągając najwyższą wartość od trzech lat. Dolarowi nie są w stanie pomóc ani kolejne podwyżki stóp procentowych, ani wielka reforma podatkowa Donalda Trumpa, ani dane na temat gospodarki USA. Aprecjacja euro może jednak zostać zablokowana, a źródła tej blokady należy szukać na starym kontynencie.
Strażnik “słabego” euro?
Tam bowiem znajduje się jeden z największych strażników słabego kursu euro. Mowa o Mario Draghim – prezesie Europejskiego Banku Centralnego, który w nadchodzących miesiącach będzie miał możliwość wywołać sporo zamieszania na rynku walutowym. Zresztą podobnie było w roku poprzednim. Rynek zastanawiał się wówczas, kiedy centralny bank zdecyduje się poinformować o przyszłości programu QE. A poinformować musiał. Inaczej skup aktywów wygasłby wraz końcem 2017, a raczej nikt nie spodziewał się by miało to nastąpić w sposób aż tak gwałtowny. 26 października “Super Draghi” uciął spekulacje na ten temat komunikatem o zredukowaniu programu do 30 mld euro, przy równoczesnym przedłużeniu do września 2018. Okazało się, że to jednak nie koniec. Na początku 2018 uwagę inwestorów przykuły minutki ECB, które przez rynek zostały odebrane jako “jastrzębie” i podsyciły oczekiwania, co do wygaśnięcia luzowania ilościowego. Na reakcję po stronie euro nie trzeba było długo czekać. Właściwie widoczna jest ona do dziś. Obrazuje to wykres EUR/USD.
Kurs euro - prognozy
Czy jednak reakcja ta nie jest przesadzona? Z tyłu głowy wciąż uporczywie trzyma się myśl, że Mario Draghi – to ten, który lubi politykę niskich stóp procentowych, a swoim przekazem niejednokrotnie osłabiał euro. Tak może być i tym razem. Choć według minutek, ECB szykuje się na przetasowanie narzędzi polityki pieniężnej już na początku roku. Nie można jednak wykluczyć, że prezes banku będzie o tym informował w sposób stonowany, tak jak to miał w zwyczaju do tej pory. Draghi udowodnił już jak doskonale potrafi władać “gołębią” retoryką, a to z kolei może doprowadzić do korekty.To będzie dobry moment dla wykorzystania przez dolara. W końcu amerykańska waluta ma solidne podstawy do tego by rosnąć – choć trudno jej wykorzystać ich potencjał na fali poprawy nastrojów.
Jesteś ciekaw od czego zależy kurs dolara? Przeczytaj Ile kosztuje dolar
Kursy walut kantor – kurs euro wymiana – eur pln
Wzrost kursu euro, to również stabilizacja pozycji złotego. Póki EUR/USD pozostaje mocny, sytuacja polskiej waluty nie powinna ulec diametralnej zmianie. W obrębie pary EUR/PLN kurs oscyluje wokół średniej wartości 4,17.
Kurs euro wykres
[wykresik waluta=”EUR”]Kurs sprzedaży euro i kurs kupna euro w Ekantor.pl z ostatnich 30 dni
Więcej na temat notowań euro znajdziesz w artykule Po ile euro?
Na chwilę obecną euro traci na wartości, co po części jest to związane z ostatnimi wzrostami, a po części z niepewną sytuacją w niemieckiej polityce. Oddziaływanie tego czynnika na kurs euro jest jednak ograniczone i w nadchodzących dniach uwaga skupiać się będzie głównie na możliwościach banków centralnych. Najbliższe posiedzenie ECB zaplanowane jest na 25 stycznia.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.